17 czerwca w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca ogólnopolską XXX edycję Konkursu Samorządowego Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

Zuzanna Duda, uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach, znalazła się w gronie 8 laureatów tegorocznej edycji konkursu. Nagrody laureatom wręczali Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy oraz Joanna Fabisiak, twórczyni konkursu, prezes „Fundacji Świat na Tak”. Zuzanna jest ósmym ogólnopolskim laureatem konkursu reprezentującym nasze miasto.

Podczas gali w Teatrze Polskim, oprócz Zuzanny, Miasto Siedlce reprezentowali także pozostali laureaci siedleckiej edycji konkursu: Magdalena Michalak z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Gabriela Danilkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Rawicza i Jakub Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Henryka Sienkiewicza.

Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” to wyjątkowa inicjatywa, która pozwala młodym ludziom wykazać się aktywnością, podzielić swoimi pasjami oraz obdarzyć potrzebujących dobrem, uśmiechem i szczerym zainteresowaniem. Celem konkursu jest również upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu i promowanie pozytywnych zachowań i działań. Konkurs organizowany jest na dwóch szczeblach: samorządowym oraz centralnym – który ma charakter ogólnopolski, obecnie uczestniczy w nim około 30 miast i powiatów. Konkurs pozytywnie zapisał się w historii naszego miasta. Od 30 lat dzieci i młodzież z siedleckich szkół uczestniczą w eliminacjach i finałach konkursu. Dzięki swojej szlachetnej postawie, objawiającej się bezinteresowną pomocą słabszym i potrzebującym, stanowią wzór do naśladowania zarówno dla rówieśników, jak i dorosłych. Lokalna edycja konkursu objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Siedlce i Biskupa Diecezji Siedleckiej. Przez lata w organizację konkursu było zaangażowanych wiele instytucji, m.in. Urząd Miasta Siedlce, Rada Miasta Siedlce, Kuria Diecezji Siedleckiej, Delegatura w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, Caritas Diecezji Siedleckiej oraz dyrektorzy siedleckich szkół.

W gronie laureatów ogólnopolskich, obok Zuzanny Dudy, znaleźli się także Wiktoria Boś z Wałbrzycha, Natalia Bolibrzuch z Prudnika, Oliwia Kwiatkowska z Radomia, Agata Kędzierska z Warszawy, Patryk Paszko z Białegostoku, Kacper Piróg z Legnicy i Maria Sztyglic z Wrocławia.

Nasza laureatka, Zuzanna Duda działalnością wolontarystyczną zajmuje się od 5 lat. Uczestniczy w licznych akcjach charytatywnych na terenie szkoły i w środowisku lokalnym. Potrafi inspirować i zachęcać do działania rówieśników. Jest osobą niezwykle życzliwą i serdeczną, zawsze chętną do pomocy dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym. Aktywnie uczestniczy w akcjach szkolnego wolontariatu. Brała udział w zbiórkach artykułów spożywczych i gospodarczych na rzecz uchodźców z Ukrainy i Polaków z Kresów Wschodnich. W ramach działań Klubu Szkół Unicef przygotowała akcję informacyjną o wojnie w Syrii i prezentację na temat pokoju na świecie. Pisała listy świąteczne w ramach akcji Fundacji Świętego Mikołaja. Koordynowała zbiórkę słodyczy na rzecz dzieci z domu dziecka oraz w akcji „Wrzuć cukierka do pudełka, radość dzieci będzie wielka”. Poświęca dużo czasu na pomaganie innym w Caritas Diecezji Siedleckiej. Organizuje zabawy dla najmłodszych, uczestniczyła w Pikniku Integracyjnym. W Świetlicy Socjoterapeutycznej pomaga dzieciom w odrabianiu prac domowych, prowadziła też zajęcia dla dzieci dotyczące zdrowego odżywiania. Pomaga także osobom starszym – robi zakupy, odwiedza pensjonariuszy „Domu Pomocy nad Stawami”. Organizowała zbiorkę funduszy na rzecz niepełnosprawnej podopiecznej Caritasu. Promuje wolontariat wśród rówieśników. Starannie wykonuje powierzone zadania. Cechuje ją duża wrażliwość i empatia na krzywdę drugiego człowieka.

Serdecznie gratulujemy Zuzannie i pozostałym laureatom ! Zachęcamy do angażowania się w działania szkolnych kół wolontariatu i pomagania potrzebującym. Nie bądźcie obojętni na krzywdę innych, niech waszym kapitałem będzie entuzjazm w niesieniu pomocy bliźnim oraz chęć poprawiania i ulepszania otaczającego nas świata.