O udekorowanie budynków i posesji biało-czerwonymi flagami w dniu Narodowego Święta Niepodległości - 11 listopada apeluje do Mieszkańców Siedlec prezydent Wojciech Kudelski. Podczas uroczystości miejskich na Placu Wolności siedlczanie po raz kolejny będą bić rekord w układaniu najdłuższej flagi. Dotychczasowy rekord to 64-metrowa, biało-czerwona flaga ułożona przez siedlecką młodzież.

Flaga jest nie tylko symbolem państwowości. Poprzez barwy narodowe manifestujemy swoją narodowość. Barwy na fladze są odwiecznym i powszechnie stosowanym kodem kulturowym pomiędzy ludźmi. Flagą, jej barwą i znakami przekazujemy informacje o sobie, kim jesteśmy, i co jest dla nas ważne. To, jak traktujemy własne barwy i symbole jest miarą szacunku dla swojej historii, tożsamości, wartości jakimi się kierujemy, kwestią kultury osobistej.

11 listopada jest jednym z kilku wyjątkowych dni w roku, kiedy możemy eksponować i cieszyć się flagą narodową, obok dni tj.: 1 marca - Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, 2 maja - Święto Flagi, 3 maja - Święto Konstytucji, czy 1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci o Powstaniu Warszawskim. Dlatego nie tylko miejskie skwery, place i ulice tego dnia warto udekorować barwami narodowymi. Prośba o wywieszenie flag kierowana jest do Wszystkich Mieszkańców, właścicieli posesji, budynków, wspólnot. Samorząd terytorialny to właśnie wspólnota - nie tylko spraw i interesów, ale też postaw, zachowań, idei i wartości.

Swoisty "happening" spróbujemy zainscenizować 11 listopada na Placu Wolności. Chcemy z flag przyniesionych przez Mieszkańców zestawić najdłuższą "biało-czerwoną" w Siedlcach. Chcemy pobić rekord z 2013 roku, kiedy to na Placu Wolności uczestnicy uroczystości ułożyli 64-metrową flagę. Może tym razem wspólnie osiągniemy cel.

opr. JiC

PROTOKÓŁ FLAGOWY wg zaleceń NIK. Zasady dobrej praktyki dla obywateli (załącznik nr 8):
• Wywieszajmy flagi, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe.
• Flagi możemy wywieszać również wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego. Tak robi się w wielu krajach.
Flaga z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla grup podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich).
• Flaga, która wywieszamy powinna być czysta, wyprasowana.
• Wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca.
• Flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie.
Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać. Zaplątana flaga nie jest ozdobą.
• Jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy.
• Flaga z papieru używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona, wyrzucona na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny.
• Podczas ceremonii podnoszenia albo opuszczania flagi, lub gdy flaga jest niesiona podczas pochodu, przemarszu, przeglądu, wszystkie osoby, z wyjątkiem tych, które są w mundurach, powinny być zwrócone twarzą do flagi i przyjąć postawę wyprostowana.
Nie wywiesza się godła ani flagi, jeżeli są one brudne, podarte, spłowiałe lub pomazane.
• Flagi opuszczamy do połowy masztu tylko w szczególnych, określonych sytuacjach (żałoba).
• Drzewce lub maszt flagi przeznaczone są tylko do tego celu, nie umieszcza się na nich żadnych dekoracji ani znaków reklamowych.
Na godle ani fladze nie należy umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków.
• Pamiętajmy, że flaga lub barwy wywieszane "do góry nogami" nie symbolizują już państwa polskiego.
• Trzeba zwracać uwagę na właściwa kolejność barw, jeżeli umieszczane są pionowo, kolor bały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
• Osoby z umieszczonym na ubraniu wizerunkiem godła lub flagi powinny o tym pamiętać i zachowywać się godnie.
• Artystyczne przetworzenia wizerunków flagi lub godła nie mogą ich ośmieszać.
• Symboli państwowych nie umieszcza się na chusteczkach, serwetkach lub innych przedmiotach przeznaczonych do okresowego użycia i następnie wyrzucanych.
• Niedopuszczalne jest niszczenie lub uszkadzanie godła lub flagi ani niegodne zachowanie przy symbolach.
• Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia głowy (mężczyźni).
• Nie należy nadużywać symboli państwowych podczas akcji protestacyjnych organizowanych przez grupy zawodowe lub społeczne, jeżeli nie jest to związane z walką o dobro całego narodu.
• Symbole państwowe innych państw należy traktować z takim samym szacunkiem, jakiego oczekujemy od innych w stosunku do polskich symboli państwowych.

źródło i foto: dobraflaga.com.pl; pogotowieflagowe.pl

PROGRAM OBCHODÓW 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości

11 listopada
- 10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Ordynariusza Siedleckiego ks. bp. Kazimierza Gurdy. Oprawa muzyczna Chór Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus im. O. Piotra Sadownika, Orkiestra Wojskowa w Siedlcach. Kościół pw. Św. Józefa, ul. Sokołowska 124
- 11.15 Przemarsz z kościoła pw. Św. Józefa na Plac Wolności – ul. Chrobrego, ul. Broniewskiego, Plac Wolności
- 11.45 Uroczystości centralne na Placu Wolności. Hymn państwowy, wystąpienie Prezydenta Miasta Siedlce, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i zapalenie zniczy pamięci, występ Orkiestry Wojskowej w Siedlcach, posiłek żołnierski dla mieszkańców Siedlec, układanie przez Mieszkańców najdłuższej flagi biało-czerwonej
- 12.45 Koncert piosenek wojskowych w wykonaniu zespołu "Drony z poligonu" na Placu Wolności
- 13.15 "Co jest we mnie…? Patriota?" – gra terenowa początek na Placu Wolności
- 13.00-15.00 Biegi uliczne z okazji 98. rocznicy odzyskania Niepodległości. ul. Pułaskiego, Skwer Niepodległości, start i meta: Urząd Miasta Siedlce. Organizator: Siedlecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki
- 16.00 "W hołdzie Najjaśniejszej – droga do wolności w 98. rocznicę" – koncert w wykonaniu Stowarzyszenia Zespołu Artystycznego "Seniorynki". Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6
- 19.00 "Ojczyzno ma" - koncert w wykonaniu zespołu "The Wellness Sound". Kościół pw. Św. Józefa, ul. Sokołowska 124
- 19.00 "Antygona"- spektakl w wykonaniu Teatru Es. Scena Teatralna Miasta Siedlce, ul. B-pa Świrskiego 31

12 listopada
- 19.00 "O Ziemio Polska" Koncert Finałowy Jubileuszu 15-Lecia Chóru Miasta Siedlce. Cześć I: Najpiękniejsze utwory a’capella; Cześć II: "Msza Polska" Juliusza Łuciuka. Wykonawcy: Chór Miasta Siedlce, Orkiestra Wojskowa w Siedlcach, Kameraliści Warszawscy, Justyna Kowynia-Rymanowska (mezzosopran). Dyrygenci: Justyna Kowynia-Rymanowska, Krzysztof Boruta, Mariusz Orzełowski. Przygotowanie orkiestry: Dariusz Kaczmarski. Kościół pw. Bożego Ciała, ul. Monte Cassino 36.

Wydarzenia towarzyszące:
5 listopada
- 10.00 XXVIII Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości. Publiczne Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Sekulska 10. Organizator – Klub Szachowy "Skoczek"
7 listopada
- 10.00 "Hej! Idą Strzelcy!" – Przedszkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej – przesłuchania konkursowe, Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6
10 listopada
- 10.00 Otwarte Mistrzostwa Siedlec w pływaniu im. Marii Żyburowej. Organizator ZM TKKF w Siedlcach. Pływalnia PG 4; ul Pescantina 2.
- 11.00 Wernisaż wystawy archiwalnej "Ułany i huzary" oraz konferencja naukowa "Wojsko Polskie w departamencie siedleckim i województwie podlaskim". Odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej 13 pułk huzarów Księstwa Warszawskiego i 1 Dywizję Ułanów Królestwa Polskiego. Archiwum Państwowe w Siedlcach, ul. Kościuszki 7
- 9.30, 11.30 (dla szkół), 19.00 "Dzieci Powstania‘44" – musical w wykonaniu Alternatywnego Teatru Tańca "Luz" i Studia Musicalowego "Luz". Sala widowiskowa "Podlasie" MOK, ul. Sienkiewicza 63
- 15.00 "Co jest we mnie…? Patriota?" – przegląd pieśni patriotycznej dla gimnazjalistów. Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6
13 listopada Dzień Niepodległej w Muzeum Regionalnym
- 10.00-14.00 Pokaz sprzętu wojskowego JW 1230 Siedlce (przed muzeum).
Pokaz motocykla Sokół 600 z 1939 r. i umundurowania Wojska Polskiego II RP Stowarzyszenia Lubelska Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Front" (przed muzeum).
- 10.30-13.00 Pokazy zbiorów członków Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów (parter).
- 11.00-13.30 Stoisko Urzędu Pocztowego Siedlce 1 z walorami filatelistycznymi o tematyce patriotycznej.
- 13.00 Grochówka wojskowa (przed muzeum).
Muzeum Regionalne, Ratusz "pod Jackiem przy ul. Piłsudskiego 1
14 listopada
- 10.00 "Niepodległość w oczach dzieci i młodzieży". Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Muzeum Regionalne, Ratusz "pod Jackiem przy ul. Piłsudskiego 1
15 listopada
- 18.00 "Hej! Idą Strzelcy!" – Przedszkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej – Koncert Laureatów. Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6

Podlaski Społeczny Komitet Obchodów Świąt Narodowych