O udekorowanie budynków i posesji biało-czerwonymi flagami w dniu Narodowego Święta Niepodległości - 11 listopada apeluje do Mieszkańców Siedlec prezydent Wojciech Kudelski. Podczas uroczystości miejskich na Placu Wolności siedlczanie po raz kolejny będą bić rekord w układaniu najdłuższej flagi. Dotychczasowy rekord to 64-metrowa, biało-czerwona flaga ułożona przez siedlecką młodzież.
Flaga jest nie tylko symbolem państwowości. Poprzez barwy narodowe manifestujemy swoją narodowość. Barwy na fladze są odwiecznym i powszechnie stosowanym kodem kulturowym pomiędzy ludźmi. Flagą, jej barwą i znakami przekazujemy informacje o sobie, kim jesteśmy, i co jest dla nas ważne. To, jak traktujemy własne barwy i symbole jest miarą szacunku dla swojej historii, tożsamości, wartości jakimi się kierujemy, kwestią kultury osobistej.
11 listopada jest jednym z kilku wyjątkowych dni w roku, kiedy możemy eksponować i cieszyć się flagą narodową, obok dni tj.: 1 marca - Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, 2 maja - Święto Flagi, 3 maja - Święto Konstytucji, czy 1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci o Powstaniu Warszawskim. Dlatego nie tylko miejskie skwery, place i ulice tego dnia warto udekorować barwami narodowymi. Prośba o wywieszenie flag kierowana jest do Wszystkich Mieszkańców, właścicieli posesji, budynków, wspólnot. Samorząd terytorialny to właśnie wspólnota - nie tylko spraw i interesów, ale też postaw, zachowań, idei i wartości.
Swoisty "happening" spróbujemy zainscenizować 11 listopada na Placu Wolności. Chcemy z flag przyniesionych przez Mieszkańców zestawić najdłuższą "biało-czerwoną" w Siedlcach. Chcemy pobić rekord z 2013 roku, kiedy to na Placu Wolności uczestnicy uroczystości ułożyli 64-metrową flagę. Może tym razem wspólnie osiągniemy cel.
opr. JiC
PROTOKÓŁ FLAGOWY wg zaleceń NIK. Zasady dobrej praktyki dla obywateli (załącznik nr 8):
• Wywieszajmy flagi, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe.
• Flagi możemy wywieszać również wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego. Tak robi się w wielu krajach.
• Flaga z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla grup podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich).
• Flaga, która wywieszamy powinna być czysta, wyprasowana.
• Wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca.
• Flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie.
• Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać. Zaplątana flaga nie jest ozdobą.
• Jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy.
• Flaga z papieru używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona, wyrzucona na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny.
• Podczas ceremonii podnoszenia albo opuszczania flagi, lub gdy flaga jest niesiona podczas pochodu, przemarszu, przeglądu, wszystkie osoby, z wyjątkiem tych, które są w mundurach, powinny być zwrócone twarzą do flagi i przyjąć postawę wyprostowana.
• Nie wywiesza się godła ani flagi, jeżeli są one brudne, podarte, spłowiałe lub pomazane.
• Flagi opuszczamy do połowy masztu tylko w szczególnych, określonych sytuacjach (żałoba).
• Drzewce lub maszt flagi przeznaczone są tylko do tego celu, nie umieszcza się na nich żadnych dekoracji ani znaków reklamowych.
• Na godle ani fladze nie należy umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków.
• Pamiętajmy, że flaga lub barwy wywieszane "do góry nogami" nie symbolizują już państwa polskiego.
• Trzeba zwracać uwagę na właściwa kolejność barw, jeżeli umieszczane są pionowo, kolor bały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
• Osoby z umieszczonym na ubraniu wizerunkiem godła lub flagi powinny o tym pamiętać i zachowywać się godnie.
• Artystyczne przetworzenia wizerunków flagi lub godła nie mogą ich ośmieszać.
• Symboli państwowych nie umieszcza się na chusteczkach, serwetkach lub innych przedmiotach przeznaczonych do okresowego użycia i następnie wyrzucanych.
• Niedopuszczalne jest niszczenie lub uszkadzanie godła lub flagi ani niegodne zachowanie przy symbolach.
• Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia głowy (mężczyźni).
• Nie należy nadużywać symboli państwowych podczas akcji protestacyjnych organizowanych przez grupy zawodowe lub społeczne, jeżeli nie jest to związane z walką o dobro całego narodu.
• Symbole państwowe innych państw należy traktować z takim samym szacunkiem, jakiego oczekujemy od innych w stosunku do polskich symboli państwowych.
źródło i foto: dobraflaga.com.pl; pogotowieflagowe.pl
PROGRAM OBCHODÓW 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości
11 listopada
- 10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Ordynariusza Siedleckiego ks. bp. Kazimierza Gurdy. Oprawa muzyczna Chór Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus im. O. Piotra Sadownika, Orkiestra Wojskowa w Siedlcach. Kościół pw. Św. Józefa, ul. Sokołowska 124
- 11.15 Przemarsz z kościoła pw. Św. Józefa na Plac Wolności – ul. Chrobrego, ul. Broniewskiego, Plac Wolności
- 11.45 Uroczystości centralne na Placu Wolności. Hymn państwowy, wystąpienie Prezydenta Miasta Siedlce, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i zapalenie zniczy pamięci, występ Orkiestry Wojskowej w Siedlcach, posiłek żołnierski dla mieszkańców Siedlec, układanie przez Mieszkańców najdłuższej flagi biało-czerwonej
- 12.45 Koncert piosenek wojskowych w wykonaniu zespołu "Drony z poligonu" na Placu Wolności
- 13.15 "Co jest we mnie…? Patriota?" – gra terenowa początek na Placu Wolności
- 13.00-15.00 Biegi uliczne z okazji 98. rocznicy odzyskania Niepodległości. ul. Pułaskiego, Skwer Niepodległości, start i meta: Urząd Miasta Siedlce. Organizator: Siedlecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki
- 16.00 "W hołdzie Najjaśniejszej – droga do wolności w 98. rocznicę" – koncert w wykonaniu Stowarzyszenia Zespołu Artystycznego "Seniorynki". Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6
- 19.00 "Ojczyzno ma" - koncert w wykonaniu zespołu "The Wellness Sound". Kościół pw. Św. Józefa, ul. Sokołowska 124
- 19.00 "Antygona"- spektakl w wykonaniu Teatru Es. Scena Teatralna Miasta Siedlce, ul. B-pa Świrskiego 31
12 listopada
- 19.00 "O Ziemio Polska" Koncert Finałowy Jubileuszu 15-Lecia Chóru Miasta Siedlce. Cześć I: Najpiękniejsze utwory a’capella; Cześć II: "Msza Polska" Juliusza Łuciuka. Wykonawcy: Chór Miasta Siedlce, Orkiestra Wojskowa w Siedlcach, Kameraliści Warszawscy, Justyna Kowynia-Rymanowska (mezzosopran). Dyrygenci: Justyna Kowynia-Rymanowska, Krzysztof Boruta, Mariusz Orzełowski. Przygotowanie orkiestry: Dariusz Kaczmarski. Kościół pw. Bożego Ciała, ul. Monte Cassino 36.
Wydarzenia towarzyszące:
5 listopada
- 10.00 XXVIII Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości. Publiczne Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Sekulska 10. Organizator – Klub Szachowy "Skoczek"
7 listopada
- 10.00 "Hej! Idą Strzelcy!" – Przedszkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej – przesłuchania konkursowe, Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6
10 listopada
- 10.00 Otwarte Mistrzostwa Siedlec w pływaniu im. Marii Żyburowej. Organizator ZM TKKF w Siedlcach. Pływalnia PG 4; ul Pescantina 2.
- 11.00 Wernisaż wystawy archiwalnej "Ułany i huzary" oraz konferencja naukowa "Wojsko Polskie w departamencie siedleckim i województwie podlaskim". Odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej 13 pułk huzarów Księstwa Warszawskiego i 1 Dywizję Ułanów Królestwa Polskiego. Archiwum Państwowe w Siedlcach, ul. Kościuszki 7
- 9.30, 11.30 (dla szkół), 19.00 "Dzieci Powstania‘44" – musical w wykonaniu Alternatywnego Teatru Tańca "Luz" i Studia Musicalowego "Luz". Sala widowiskowa "Podlasie" MOK, ul. Sienkiewicza 63
- 15.00 "Co jest we mnie…? Patriota?" – przegląd pieśni patriotycznej dla gimnazjalistów. Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6
13 listopada Dzień Niepodległej w Muzeum Regionalnym
- 10.00-14.00 Pokaz sprzętu wojskowego JW 1230 Siedlce (przed muzeum).
Pokaz motocykla Sokół 600 z 1939 r. i umundurowania Wojska Polskiego II RP Stowarzyszenia Lubelska Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Front" (przed muzeum).
- 10.30-13.00 Pokazy zbiorów członków Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów (parter).
- 11.00-13.30 Stoisko Urzędu Pocztowego Siedlce 1 z walorami filatelistycznymi o tematyce patriotycznej.
- 13.00 Grochówka wojskowa (przed muzeum).
Muzeum Regionalne, Ratusz "pod Jackiem przy ul. Piłsudskiego 1
14 listopada
- 10.00 "Niepodległość w oczach dzieci i młodzieży". Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Muzeum Regionalne, Ratusz "pod Jackiem przy ul. Piłsudskiego 1
15 listopada
- 18.00 "Hej! Idą Strzelcy!" – Przedszkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej – Koncert Laureatów. Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6
Podlaski Społeczny Komitet Obchodów Świąt Narodowych