W ostatnich miesiącach odeszli od nas, ale na zawsze pozostaną w naszych sercach i pamięci.

Ś.P. Andrzej Miłobędzki - zm. 7 lipca 2016 roku. Miał 64 lata.

Wieloletni pracownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Siedlce. Od 2005 roku zajmował się organizowaniem prac porządkowo-remontowych na terenie miasta, wykonywanych przez osoby zagrożone marginalizacją społeczną, osoby odbywające sankcje karne, skazanych wykonujących nieodpłatną pracę na rzecz samorządu oraz przez osoby bezrobotne. Zawsze uśmiechnięty i życzliwy, pracowity i pogodny.

Ściśle współpracował ze Stowarzyszeniem Pomocy Społecznej, Rehabilitacji i Resocjalizacji im. H. Ch. Kofoeda. Zarówno dla współpracowników z Urzędu Miasta, jak i swoich często trudnych "podopiecznych" był wsparciem i nauczycielem, dzieląc się swoją wiedzą
i doświadczeniem. Znał każdy zakątek Siedlec – miasta, w którym się urodził i wychował. Lubił swoją pracę i Jego entuzjazm udzielał się wszystkim, którzy z nim przebywali. Ciągle był w ruchu, do ostatnich dni robił plany prac koniecznych do przeprowadzenia.

Człowiek o wielkim sercu i wysokiej kulturze osobistej.

Ś.P. Stefan Matwiejczyk - zm. 13 sierpnia. Miał 83 lata.

Zmarły to wieloletni radny Rady Miasta Siedlce, prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, założyciel noclegowni dla bezdomnych, społecznik. Większość życia poświęcił niesieniu pomocy osobom najbardziej potrzebującym.

Urodził się 21 lutego 1933 roku w Hrywiatkach na Wołyniu. W 1948 r. trafił wraz z rodziną do Siedlec, gdzie ukończył Technikum Budowlane. W trakcie pracy w różnych siedleckich przedsiębiorstwach budowlanych odkrył w sobie pasję społecznikowską.

Po przejściu na emeryturę cały swój wolny czas poświęcił pomocy innym. Przez wiele lat był prezesem Zarządu Wojewódzkiego, a potem Rejonowego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. To z jego inicjatywy na terenie Siedlec i byłego województwa zaczęły powstawać dzienne domy pobytu i kuchnie dla ubogich. Był wielkim oparciem dla ubogich i bezdomnych.

Potrafił skupić wokół siebie grupę oddanych społeczników. W roku 1992, jako pierwsza w regionie powstała przy PKPS w Siedlcach, kuchnia wydająca posiłki dla ubogich. Utworzył dom dziennego pobytu dla seniorów oraz noclegownię dla osób bezdomnych. Z jego inicjatywy zorganizowano 30-krotnie zbiórki darów rzeczowych dla osób w trudnej sytuacji materialnej, które przekazywał potrzebującym mieszkańcom Siedlec i okolic, a także Polakom z terenu Białorusi, Ukrainy i Mołdawii. Systematycznie pozyskiwał środki i organizował choinki dla dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych (pomoc obejmowała stale kilkaset dzieci) oraz wyjazdy wakacyjne. Z jego inicjatywy powstał Bank Żywności w Siedlcach wspomagający pracę PKPS, Caritas Diecezji Siedleckiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i innych. Z inicjatywy Stefana Matwiejczyka nawiązana została współpraca z ośrodkami polonijnymi w Szwecji. Dzięki tym kontaktom pozyskano sprzęt szpitalny i rehabilitacyjny o wartości kilku milionów złotych, który przekazany został siedleckim placówkom służby zdrowia oraz użyczany jest potrzebującym.

Stefan Matwiejczyk cieszył się olbrzymim zaufaniem społecznym. Przez sześć kadencji - 24 lata - sprawował mandat radnego. Angażował się wiele akcji o charakterze patriotycznym i religijnym. Nieoceniony jest Jego wkład w budowę jego parafialnego kościoła pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Garwolińskiej oraz klasztoru Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny w Siedlcach. Za swoją działalność społecznikowską w 2013 r. odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi.

Ś.P. Andrzej Grzywacz - zm. 18 października 2016 roku. Miał 60 lat.

Wieloletni pracownik Urzędu Miasta Siedlce, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Siedlce zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Był emerytowanym pułkownikiem Wojska Polskiego.

Andrzej Grzywacz urodził się przed 60 laty w Gdańsku. Całą swoją drogę zawodową związał z wojskiem. W 1980 roku został absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Przeciwlotniczych w Koszalinie. Jako młody oficer pełnił służbę wojskową w różnych jednostkach plot, aby trafić do Siedlec. Był oficerem 9 Podlaskiej Brygady Zmechanizowanej. W trakcie służby uzupełniał wykształcenie i podnosił kwalifikacje. Uzyskał tytuł mgr. historii na WAP, ukończył studia podyplomowe na siedleckiej WSR-P oraz Akademii Obrony Narodowej. W 2002 roku w stopniu podpułkownika przeszedł na emeryturę.

W latach 2002 – 2003 był kierownikiem Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Potem zajmował się sprawami obrony cywilnej w siedleckim Starostwie Powiatowym. Od stycznia 2006 r. podjął pracę w Urzędzie Miasta Siedlce. Do jego zadań należała troska o bezpieczeństwo mieszkańców miasta. W swojej pracy był niezwykle skrupulatny, operatywny, posiadał wielkie zasoby wiedzy, doświadczenia; miał łatwość rozwiązywania trudnych i skomplikowanych zadań.

Ś.P. prof. Edward Pawłowski - zm. 25 października 2016 roku. Miał 75 lat.

Historyk, Rektor Akademii Podlaskiej w latach 2005-2008 i Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w 1999 roku. W latach 1996-1999 prof. Pawłowski był dziekanem Wydziału Humanistycznego, a w latach 2000-2005 Prorektorem do Spraw Nauki.

Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Urodził się w 1941 roku, już po śmierci swojego ojca, oficera Straży Granicznej, który został zamordowany przez Niemców. Z powodu trudnej sytuacji materialnej wybrał studia wojskowe, które umożliwiały mu uzyskanie wyższego wykształcenia. W latach późniejszych ukończył również historię. Pracował w Studium Wojskowym Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie Wojskowym Instytucie Historycznym. Od 1993 roku związany był z siedlecką Uczelnią. W pracy naukowej zajmował się historią wojskowości.

Był autorem książki "Chwała i zdrada. Wojsko Polskie na Wschodzie 1943-45" oraz "Księgi pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej". W 2007 roku prof. Pawłowski został wyróżniony Super Aleksandrią, nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce.

Odeszli od nas szybko, za szybko... Na zawsze pozostaną w naszych sercach i pamięci.

opr. JiC; foto: WB