Siedlce zostały laureatem Gali Ambasadorów Wschodu. Nasze miasto doceniono "za działania, których celem jest stworzenie marki miejsca". W kategorii "Biznes" nominowany był siedlecki Polmos.

Celem projektu "Ambasador Wschodu" jest przede wszystkim wspieranie i promocja wyjątkowych i wartościowych projektów ze wschodniej Polski, w tym pogranicza, oraz kreowanie pozytywnych skojarzeń związanych z miejscami i ludźmi tej części kraju. Ambasadorów Wschodu, wydawca "Krainy Bugu" nominował już po raz trzeci. 29 października - w odrestaurowanych wnętrzach Pałacu Biskupiego w Janowie Podlaskim - laureatów oraz gości Gali przyjmował gospodarz spotkania, redaktor naczelny i wydawca kwartalnika "Kraina Bugu" Daniel Parol oraz gospodarz miejsca, prezes firmy "Arche" z Siedlec, Władysław Grochowski.

Nagroda - statuetka i zaszczytny tytuł - wręczana jest osobom, firmom lub podmiotom gospodarczym oraz projektom biznesowym i kulturalnym, które "najefektywniej wykorzystując posiadany potencjał ludzki, gospodarczy i turystyczny oraz podejmują wszelkie możliwe i dostępne działania na rzecz promocji i kultywowania wartości i tradycji szeroko rozumianego "wschodniego pogranicza".

W kategorii "Samorząd" "za działania podejmowane przez jednostki samorządu terytorialnego lub związki samorządowe, których celem jest stworzenie marki miejsca" kapituła nagrody wyróżniła Miasto Siedlce. Nominowane były też samorządy Chełma i Białej Podlaskiej. Statuetkę dla naszego Miasta odebrał prezes Agencji Rozwoju Miasta Siedlce Grzegorz Orzełowski.

Statuetki Ambasadora Wschodu przyznawane są przez kilkunastoosobową kapitułę w kategoriach: samorząd, biznes, turystyka, projekt oraz - po raz pierwszy w tym roku - w kategoriach: kultura i sztuka oraz "społecznie odpowiedzialni". Przyznano też po raz pierwszy w tym roku "Nagrodę specjalną".

LAUREACI: AMBASADOROWIE WSCHODU

Tytuł Ambasadora Wschodu w kategorii "Biznes" trafił do Wytwórni Octu i Musztardy sp. z o.o. w Parczewie. W tej kategorii nominowany był siedlecki "Polmos" Podlaska Wytwórnia Wódek S.A. oraz Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowa ,,Krynka" - wszyscy za to, że “w swojej działalności wykorzystują lokalne zasoby i tworzą oryginalny i wyróżniający się produkt, jednocześnie posiadają potencjał wzrostu".

Tegorocznym zwycięskim "Projektem" okazał się Teatr Obrzędowy "Czeladońka" z Lubenki, działający od 1980 roku. Konkurowały z nim projekty: Wędrownego Zakładu Fotograficznego i Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep". Wszyscy, nominowany byli “za niestandardowe działania turystyczne, kulturowe, społeczne lub gospodarcze realizowane na obszarze wschodniego pogranicza, które posiadają odpowiedni potencjał merytoryczny do dalszego rozwoju, a jednocześnie tworzą nową przestrzeń komunikacyjną".

Ambasadorem Wschodu "Społecznie odpowiedzialnym" została dziennikarka Polskiego Radia Lublin Ewa Dados - inicjatorka akcji charytatywnej "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę".

W kategorii "Turystyka" “za tworzenie ponadregionalnych markowych produktów turystycznych, które wykorzystują potencjał przestrzeni w której są tworzone, a ich podstawowym celem jest zwiększenie ruchu turystycznego w regionie" nominowano projekty: 500 Kajaków, Grand Prix Traktu Brzeskiego i Maratony Kresowe. Ambasadorem Wschodu w tej kategorii została impreza: 500 kajaków.

Za dokonania w dziedzinie "Kultury i sztuki" nagrodzono Jarosława Michaluka. Przyznano też "Nagrodę specjalną" - otrzymał ją profesor Leon Tarasewicz. Tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu otrzymała przedsiębiorczyni, właścicielka firmy BIALCON Barbara Chwesiuk.

Trzecią Galę Ambasadorów Wschodu w Janowie Podlaskim zakończył koncert Stanisława Soyki z Zespołem.

Film - relacja z gali: lublin.tvp.pl/27541314/gala-ambasadorow-wschodu-statuetki-rozdane

aut. JiC

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

Poniżej: Statuetka Ambasadora Wschodu; Prezes ARMS Grzegorz Orzełowski odbiera nagrodę Ambasadora Wschodu w kat. samorząd.