Tegoroczne Święto Kolejarza zbiegło się z obchodami 55. rocznicy działania Klubu Honorowych Dawców Krwi "Kolejarz". 27 listopada kolejarze i "kolejowi krwiodawcy" spotkali się na wspólnej uroczystości w Centrum Kultury i Sztuki.
"Dzień Kolejarza" rozpoczęła Msza Św. odprawiona w intencji kolejarzy i pracowników kolei Zakładu Linii Kolejowych PKP Polskich Linii Kolejowych w Siedlcach, przez duszpasterza siedleckich kolejarzy, ks. kanonika Janusza Wolskiego w kościele Św. Ducha. Modlono się "by kolej powróciła do dawnej świetności", a profesja i przedsiębiorstwo cieszyły się szacunkiem Polaków i przychylnością rządzących.
Uroczystości kontynuowane były w Centrum Kultury i Sztuki, w obecności parlamentarzystów: Ministra Energi, posła Krzysztofa Tchórzewskiego, senatora RP Waldemara Kraski, oraz władz samorządowych Miasta: Prezydenta Wojciecha Kudelskiego, przewodniczącego Rady Miasta Henryka Niedziółki, starosty siedleckiego Dariusz Stopy, wójta gminy Siedlce Henryka Brodowskiego, przybyłych reprezentantów służb mundurowych, samych kolejarzy i ich rodziny.
Święto Kolejarza
Gospodarz spotkania - dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach Andrzej Kmiecik - przypomniał historię kolei w Siedlcach oraz chlubne karty naszych kolejarzy, tj. ratowanie Dzieci Zamojszczyzny. Po zapaści ekonomicznej tej grupy zawodowej i wieloletnim niedofinansowaniu, społeczność kolejarska odzyskuje renomę, ale i czeka ją wiele wyzwań, jak choćby konieczność zainwestowania prawie 67 mld zł funduszy unijnych. Mają być wydatkowane na infrastrukturę kolejową: dworce i linie kolejowe, poprawę jakości obsługi, czystość obiektów - co już przynosi efekty, ale skala zmian ma być jeszcze większa.
O poprawie kondycji przedsiębiorstwa i całej grupy zawodowej mówił Minister Krzysztof Tchórzewski, nadal "czujący się kolejarzem i tu (na kolei - przyp. aut.) najdłużej pracującym". Wg Ministra, nie ma już mowy na kolei o zwolnieniach, a jest, o nowych inwestycjach - co widać na przykładzie trasy Warszawa-Siedlce. Zawód odzyskuje prestiż, a perspektywa i przyszłość firmy wyglądają dużo lepiej, niż jeszcze kilka lat temu. Teraz od kolejarzy oczekuje się tylko wysiłku, by zdołali w terminie i zgodnie z procedurami zagospodarować ogromne pieniądze z UE.
- Kolej w Siedlcach zaczęła się od złego. Car bowiem, chcąc tłumić niepodległościowe dążenia Polaków i szybciej przerzucać tu transporty Kozaków, kazał zbudować kolej. Ale dobry Pan Bóg złe zmienił w dobro - ocenił w swym wystąpieniu Wojciech Kudelski. Prezydent zaznaczył, jak wielkie zasługi dla Siedlec mają kolejarze. Wymienił jako przykład, powstałą przed wojną dzielnicę kolejarzy i nauczycieli: Nowe Siedlce. Aktualnie, branża związana z kolejami, też ma duży wkład w rozwój Miasta. - To firma Stadler, jej inwestycje i produkt rozsławiający dobrze nasze Miasto. Kolej i Miasto mają bardzo dobre perspektywy. Kolej bardzo dobrze konkuruje z innymi środkami transportu, a Miasto stara się by Wasze, kolejarskie rodziny mogły żyć i funkcjonować w dobrych warunkach. Zapewniamy dobre kształcenie, kulturę, opiekę zdrowotną oraz obiekty sportowe. - dodał Prezydent Miasta. - Jesteście nieodłączną częścią naszego Miasta. Niech Święta Katarzyna ma Was w swojej opiece.
Kolejowi krwiodawcy
Spotkanie było również okazją do odznaczenia długoletnich krwiodawców, pracowników kolei i gości odznaczeniami: "Za zasługi dla transportu" i "Za zasługi dla PCK". Tę pierwszą - przyznaną przez Ministra Andrzeja Adamczyka - otrzymał kolejarz i przewodniczący Klubu Honorowych Dawców Krwi "Kolejarz" p. Ryszard Machała. Odznaką "Za zasługi dla PCK" otrzymał m.in. minister Krzysztof Tchórzewski. Honorowe dyplomy i statuetki "Za współpracę, partnerstwo i pomoc w organizowaniu licznych inicjatyw na rzecz osób potrzebujących" od prezesa i Klubu Honorowych Dawców Krwi "Kolejarz" otrzymali m.in.: prezydent Wojciech Kudelski oraz przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka. Spotkanie zakończył koncert Kolejowej Orkiestry Dętej, działającej przy Zakładzie Linii Kolejowych w Siedlcach, pod dyrekcją Tomasza Gronowskiego z Anną Rogowiec jako solistką.
Święto Kolejarza obchodzone jest corocznie przez kolejarzy i pracowników kolei 25 listopada (od 1981) w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki tej grupy zawodowej. Ma swoją tradycję sięgająca XIX wieku.
opr. JiC
Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/