Szkolenie młodzieży i edukacja patriotyczna to główne cele projektu współpracy siedleckiej Pogoni z polską Pogonią ze Lwowa. Realizację inicjatywy rozpocznie mecz zespołów juniorów starszych obu Klubów, w poniedziałek 21 listopada.

Głównym założeniem projektu jest współpraca obu klubów w zakresie wsparcia szkolenia młodzieży oraz inicjatyw związanych z edukacją patriotyczną. Projekt wstępnie podpisany zostanie na rok, z możliwością przedłużenia na następne lata.

Mecz juniorów urodzonych w roku 1998 - który ma być początkiem zapowiadanej współpracy sportowo-edukacyjnej - odbędzie się na siedleckim stadionie przy ul. Jana Pawła II 6 w najbliższy poniedziałek, 21 listopada o godz. 12.00. Wstęp na mecz jest bezpłatny.

Dlaczego Pogoń Lwów i co łączy oba kluby?

Oba Kluby łączy nazwa i herby, ale także szacunek młodszej Pogoni z Siedlec dla tej starszej, ze Lwowa. Szacunek dla osiągnięć sportowych i pięknej historii, ale także dla roli, jaką Pogoń Lwów odgrywa aktualnie w odbudowie silnej, polskiej tożsamości na Wschodzie.

Pogoń Lwów to najstarszy polski klub, założony 1904 roku. To czterokrotny zdobywca tytułu Mistrza Polski w piłce nożnej przed II wojną światową - po latach reaktywowany we Lwowie w 2009 roku. To klub-legenda, to marka o wyjątkowej pozycji w historii polskiego sportu. Przed wojną w 1938 roku związki sportowe uznały go za "najlepszy i najbardziej zasłużony klub sportowy w Polsce". Ze względu na tragiczną historię Kresów i Lwowa, uznawany w Polsce za klub kultowy. Pogoń Lwów stanowi markę o wielkim znaczeniu dla utrzymania polskości na Kresach. Sympatia do Pogoni Lwów jednoczy wszystkich obecnych polskich kibiców, na wszystkich polskich stadionach, bez względu na sympatie i podziały klubowe.

Sponsor wspiera

PGNiG S.A. od lat angażuje się i wspiera na rynku krajowym polską piłkę ręczną. Podejmuje też szereg działań na rzecz zdrowego trybu życia wśród najmłodszych. Naturalne było - przy biznesowym zaangażowaniu się Firmy na Ukrainie - także zaangażowanie się w sprawy lokalne i społeczne, tamtejszej polskiej mniejszości, w tym wsparcie działalności sportowej. Gazowa spółka wsparła i wspiera lwowski klub, od czasu gdy poszukiwała inicjatywy i środowiska z piękną historią polskiego sportu. Kolebką sportu na byłych ziemiach polskich, w tej części obecnej Ukrainy jest właśnie Lwów. To tutaj po raz pierwszy Polacy zagrali oficjalny mecz piłki nożnej, pomiędzy reprezentacjami Lwowa i Krakowa. To we Lwowie, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" rozpoczęło promowanie i uprawianie dyscyplin tj.: narciarstwo, saneczkarstwo, koszykówka, palant, tenis, szermierka, łucznictwo czy pływanie.

Pogoń dla Pogoni to projekt, który łączy edukację, sport i historię. Do "ogólnopolskich" celów projektu zaliczyć można chęć przypomnienia Polakom historii polskiego sportu, a w szczególności piłki nożnej. Projekt ma też budować więzi oraz poczucie tożsamości narodowej w Polakach, w tym też tych na Ukrainie, uczyć patriotyzmu w oparciu o pozytywne wzorce bohaterów i zainteresować szersze grono naszych rodaków obecną sytuacją klubu i wesprzeć rozwój polskiego klubu we Lwowie.

Logo; więcej: mkppogonsiedlce.pl/

opr. JiC na podst źródła