Podział województwa mazowieckiego – wyłącznie na potrzeby unijnej sprawozdawczości - na dwie odrębne jednostki statystyczne, zwane NUTS stanie się niedługo rzeczywistością. Nastąpi to najprawdopodobniej z początkiem przyszłego roku.

Rząd Beaty Szydło w lutym tego roku przesłał Eurostatowi - unijnej instytucji odpowiedzialnej za statystykę - wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne, tzw. NUTS 2. Jak tłumaczył wówczas wiceszef Ministerstwa Rozwoju Jerzy Kwieciński, powinien on przynieść korzyści przede wszystkim słabiej rozwiniętej części województwa i zapewnić mu w przyszłości dostęp do unijnych funduszy. Dzisiaj, jako jedna duża i bogata jednostka statystyczna, nie mogłoby już sięgać po pieniądze z funduszy na rozwój infrastruktury, bo uwzględniane z bogatą Warszawą przekroczyło średnią unijną dochodu w przeliczeniu na mieszkańca.

"Procedura prawna jest na ukończeniu, brakuje jedynie jej przyjęcia przez Komisję Europejską" - przekazała PAP Tiny Vandewiele z biura prasowego Eurostatu, czyli unijnego biura statystycznego.

Jeśli polski podział na regiony statystyczne nie zostałby zmodyfikowany, Mazowsze po 2020 r. byłoby statystycznie zbyt bogate i mogłoby być beneficjentem co najwyżej drobnych kwot unijnych. Podział województwa sprawi, że dalej położone od Warszawy obrzeża województwa – czyli jego biedniejsze części - będą mogły w następnej perspektywie unijnej po 2020 r., starać się o duże wsparcie.

PKB Mazowsza w przeliczeniu na mieszkańca już w 2013 r. przekroczył 107 proc. średniej unijnej. To w znacznej mierze z powodu bogatej Warszawy: PKB statystycznego warszawiaka w 2013 r. wyniósł ponad 127 tys. zł., a w pozostałych podregionach Mazowsza wahał się od 63 tys. (region płocki) do 31 tys. (region radomski). Pieniądze, którymi dysponuje na lata 2014-20 Mazowsze - ponad 8 mld zł. w ramach regionalnego projektu operacyjnego - zostały przyznane na podstawie wcześniejszych danych statystycznych, gdy województwo było jeszcze tzw. regionem przejściowym, w którym dochód per capita nie przekraczał 90 proc. średniej unijnej.

Wniosek rządu o podział statystyczny Mazowsza jest przez Eurostat analizowany pod katem zgodności z regulacjami dotyczącymi obszarów NUTS. Jeśli nie będzie korekt i zastrzeżeń to Mazowsze stanowić będą 2 obszary statystyczne, tzw. NUTS 2 (patrz mapa): jeden będzie obejmować Warszawę z dziewięcioma przyległymi powiatami: pruszkowskim, grodziskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim, wołomińskim, mińskim, otwockim i piaseczyńskim, a drugi stanowić będzie "reszta Mazowsza", która po 2020 r. będzie mogła dostawać dotacje infrastrukturalne z Unii Europejskiej.

Eurostat poinformował, że nowe jednostki NUTS wejdą w życie jeszcze przed końcem tego roku. Procedura prawna podziału jest prawie sfinalizowana, pozostało już tylko przyjęcie jej przez Komisję Europejską. Publikacja przepisów o podziale ma niedługo nastąpić. Po 20 dniach wejdą w życie.

źródło: pap.pl; biznes.onet.pl;