Stanisław Szwed, sekretarz w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej goszcząc w Siedlcach odniósł się do problemów krajowego rynku pracy oraz mówił o prognozach i projektach resortu w najbliższej przyszłości. Po południu minister wziął udział w Siedleckim Forum Rynku Pracy.

Minister Stanisław Szwed gościł w siedleckim magistracie w dniu 23 listopada. Podczas briefingu prasowego komentował m.in. problemy i tendencje pojawiające się na polskim rynku pracy. Minister uznał, iż w każdym z regionów w Polsce są one do siebie zbliżone i porównywalne. Te w Siedlcach również. – Grupami potrzebującymi wsparcia są młodzi ludzie do 30 roku życia i ludzie po 50-tce. Za równie ważne wyzwanie, stojące przed Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, uznał aktywizację długotrwale bezrobotnych (powyżej 12 miesięcy) i ich mentalne oraz zawodowe dostosowanie do aktualnych wymagań rynku pracy. – To i tworzenie warunków dla przedsiębiorców, by ci z kolei tworzyli miejsca pracy dla młodych, są tak samo istotne. – mówił minister Szwed. - Tworzenie sprzyjających warunków dla biznesu przedsiębiorców - dla ważnego ogniwa naszej gospodarki jakim są przedsiębiorcy - potwierdza choćby "Konstytucja dla biznesu", ogłoszona przez ministra Morawieckiego, proponowane w niej rozwiązania oraz sam Kongres 590. - przekonywał. Dlatego tak cenna jest wg niego nasza inicjatywa: Siedleckie Forum Rynku Pracy.

Wg inicjatora projektu - Powiatowego Urzędu Pracy - spotkanie, które 23 listopada w Chodowie zgromadziło ponad 100 przedsiębiorców z regionu, jest sondażem potrzeb przedsiębiorców, po to, by dostosować lokalne działania i projekty do ich wymagań. – W naszym urzędzie mamy już problem z zagospodarowaniem ofert pracy, których do końca października tego roku pojawiło się ok. 6 tys. – mówiła podczas spotkania Ewa Marchel, szefowa PUP w Siedlcach. - Większość osób zakwalifikowana jest do tzw. 3 profilu. To osoby których wykształcenie i umiejętności nie są dostosowane do wymagań lokalnych pracodawców i ofert pracy. Działając na rzecz tych osób, korzystamy z programów specjalnych, których efektywność w naszej placówce wynosi ponad 70%.

Plany ministerstwa

Jeśli chodzi o plany na przyszłość, to Ministerstwo dostrzega konieczność nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu bezrobociu, w części dot. urzędów pracy. – Chcemy im dać większą swobodę działania oraz możność wyboru instrumentów i rozwiązań w stosunku do zdiagnozowanych, lokalnych problemów rynku pracy. Celem jest jeszcze większe ich zaktywizowanie, tak by same stały się czynnikiem aktywizującym i wspierającym, zarówno bezrobotnych, jak i przedsiębiorców. – uzasadniał Stanisław Szwed. Wg zapowiedzi, ministerstwo odejdzie też od obecnego sztywnego profilowania bezrobotnych na 3 grupy. – Będzie więcej działań fakultatywnych ze strony urzędu pracy, ale i kontraktowania usług i projektów na zasadzie "coś za coś" – zapowiada minister.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza utrzymać natomiast wsparcie samorządów - ze środków z Funduszu Pracy - w tych ich projektach, które przeciwdziałają wzrostowi i skutkom bezrobocia. Innym pomysłem - na razie będącym w fazie prac i analiz w Ministerstwie Zdrowia - jest spowodowanie, by bezrobotni obecnie rejestrujący się w urzędach tylko dla korzystania z ubezpieczeń zdrowotnych, już niedługo nie musieli pojawiać się Urzędach Pracy. Do kolejnych dobrych zamierzeń obecnej ekipy, minister zaliczył walkę z umowami śmieciowymi, podwyższenie stawki godzinowej do 13 zł. dla umów-zleceń, podwyższenie najniższej emerytury do 1000 zł., czy uchwalone przez Sejm zmniejszenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku. Ministerstwo będzie też dalej praktykowało sprawdzone formy i instrumenty przeciwdziałające bezrobociu, tj. pożyczki, dotacje, staże absolwenckie, czy wykorzystanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Wg przytoczonych przez ministra Stanisława Szweda danych Eurostatu nt. stopy bezrobocia, w Polsce mamy 5,7% osób bezrobotnych.

Więcej o bezrobociu w naszym mieście: siedlce.pl/index.php

opr. JiC

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/