Według "Rankingu miast 2016" tygodnika "Wprost" w Siedlcach żyje się najbezpieczniej i jakościowo wygodnie. W tych kategoriach zajęliśmy odpowiednio 3 i 6 miejsce.

Przyjazność dla mieszkańców, otwartość na biznes, ale i racjonalne gospodarowanie finansami - te trzy kluczowe kryteria posłużyły redakcji tygodnika "Wprost" do sklasyfikowania miast na prawach powiatu w pierwszym rankingu, jaki pismo opublikowało w n-rze 37 w 2016 roku. Poza jakością życia, kondycją finansową i otwartością miast na biznes wzięte zostały pod uwagę: zadłużenie, bezpieczeństwo życia, jakość służby zdrowia, poziom bezrobocia i nakłady inwestycyjne na mieszkańca w 2015 roku, ilość pozwoleń na budowę na 10 tys. mieszkańców, wydatki na środowisko i na transport na każdego mieszkańca też w 2015 roku.

W zestawieniu uwzględniono 66 miast. W rankingu "Wprost" w pierwszej 10–tce dominują duże miasta (Gdańsk - 1m.), Warszawa (3 m.) , Kraków (5 m.). Są w niej aż 4 śląskie miasta, pozostałe regiony reprezentowane są – głównie – przez swoje stolice. Z miast Mazowsza w rankingu tygodnika znalazła się jedynie Warszawa, a najbliższe Siedlcom miasto tzw. "ściany wschodniej" – Białystok, zajął 19 pozycję. Siedlce zostały sklasyfikowane poza pierwszą 20-tką.

"Wprost", klasyfikując miasta, opracował dane z Ministerstwa Finansów, GUS-u oraz z ankiet nadesłanych przez poszczególne miasta. Pod uwagę wzięto dochody własne i nakłady inwestycyjne na mieszkańca w latach 2014-2015. Ważnym kryterium było też zadłużenie. Sprawdzano, jak samorządy radziły sobie z pozyskiwaniem środków unijnych, analizowano wydatki na transport, środowisko i kulturę. Redakcja sprawdziła poziom bezrobocia, liczbę nowych podmiotów gospodarczych, ilość wydanych pozwoleń na budowę oraz plany zagospodarowania przestrzennego. Uwzględniony został poziom bezpieczeństwa oraz liczba miejsc w przedszkolach i przychodni lekarskich.

Badając "jakość życia" w miastach pod uwagę wzięto długość ścieżek rowerowych, udział terenów zieleni w powierzchni ogółem, a nawet w ankietach rozesłanych do miast znalazły się pytania o wyniki egzaminów gimnazjalnych, budżet partycypacyjny, liczbę świadczonych e-usług w urzędzie miasta, procent spraw załatwianych drogą elektroniczną w urzędzie, liczbę hotspotów utworzonych przez urząd miasta. Pytano o ekologię oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych. Każdy parametr miał określoną wagę. Kryteria zostały zgrupowane w trzech obszarach. Maksymalnie po 10 pkt można było otrzymać za finanse, jakość życia i otwartość na biznes.

Siedlce w rankingu

W rankingu cząstkowym dot. jakości życia Siedlce - 6,74 pkt. - znalazły się przed Warszawą i zwycięskim Gdańskiem.

Nie należymy do najbardziej zadłużonych miast. Daleko nam do zadłużonego Wałbrzycha, Torunia, Łodzi, Lublina czy Wrocławia, w których zobowiązania miast w stosunku do dochodów budżetu w 2015 roku przekraczają poziom ponad 70%.

W Siedlcach żyje się najbezpieczniej. Mówi o tym 3 pozycja w rankingu klasyfikującym ilość dokonywanych i wykrywanych przestępstw - notuje się u nas nieco ponad 21 przestępstw (21,2) w ciągu ostatnich 3 lat na 1000 mieszkańców, a wskaźnik wykrywalności wynosi 65,5% (w tym samym okresie). "Obszarami do rozwoju" wg rankingu "Wprost" są w Siedlcach wydatki na środowisko (148,8 PLN na mieszkańca w 2015 r.) oraz wydatki na transport (246,4 PLN na mieszkańca w 2015 roku).

Wnioski ogólne

/.../"Jeśli idzie o wnioski przekrojowe, to analiza sprawozdań finansowych samorządów pokazuje zastój w inwestycjach. O ile jeszcze w 2014 r. wydatki majątkowe w miastach rosły w tempie ok. 5%., o tyle w 2015 r. mieliśmy spadek o ok. 10%"/.../ – uważa autor rankingu Cezary Adamczyk. /.../"Z zebranych przez nas danych wynika, że średni poziom wydatków majątkowych nieznacznie przekroczył 870 zł na mieszkańca. Po części wynika to z coraz mniejszych środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej, które w ubiegłym roku zmniejszyły się o ponad 11% w przeliczeniu na mieszkańca. Niemniej jednak zastój w inwestycjach może być spowodowany ostrożnością samorządowców związaną między innymi z określeniem przyszłych wpływów, np. z podatku PIT (w 2016 r. udział gmin to 37,79%). Ewentualne podwyższenie kwoty wolnej od podatku może bowiem zmniejszyć strumień pieniędzy. W efekcie niektórzy samorządowcy wolą zatrzymać nadwyżki operacyjne na przyszłe inwestycje czy jako wkład własny na projekty unijne./.../ Ewa Jakubczyk-Cały, prezes firmy doradczej i audytorskiej PKF Consult uważa, że po spowolnieniu widocznym w latach 2014-2015 inwestycje będą jednak rosły. Szansą wg Ewy Jakubczyk-Cały jest rozwój formuły partnerstwa publiczno-prywatnego.

aut. JiC na podst. źródła "Wprost"

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/