To było 10. emocjonujących "Dni Siedlec". Ci, którzy chcieli być uczestnikami wszystkich wydarzeń, wystaw i koncertów naprawdę musieli być wysoce "energetyczni". Tak długiego, bogatego i różnorodnego programu święta miasta jak w tym roku, jeszcze nie było. Sponsorem wielu tegorocznych wydarzeń było PGE S.A.

10 dni koncertów, wystaw

Tegoroczne "Dni Siedlec" zaczęliśmy 24. Międzynarodowym Festiwalem Folklorystycznym 26 sierpnia. Przez 10 kolejnych dni, każdego dnia coś się działo (więcej: siedlce.pl/index.php). 28 sierpnia odbył się 7. Bieg Siedleckiego Jacka, w którym wzięły udział kolejne setki dzieci, młodzieży i dorosłych. 30 sierpnia dzieci i młodzież przeżywały ogromną frajdę, bawiąc się podczas Water Slide, nowatorskiej zabawie w wodzie. Komu było mało, mógł resztki energii tej samej nocy, 30 sierpnia spożytkować na Nocne pływanie w Parku Wodnym (więcej: siedlce.pl/index.php). 31 sierpnia podziwialiśmy skarby malarstwa w Muzeum Diecezjalnym i prace lokalnych artystów w miejskich galeriach.

Kulminacja imprez zaczęła się 2 września od 2 koncertów – przy pełnej sali widzów - "Przebojowej Piętnastki", w ramach obchodów 15-lecia Chóru Miasta Siedlce. Tego samego dnia, ponad pięciuset rolkarzy po raz 3. przejechało ulicami centrum miasta, w swojej nocnej eskapadzie - Nightskating`u.

Różnorodność imprez 3 września i 4 września dawała satysfakcję wielu szukającym ciekawych wydarzeń, o różnorodnych gustach. Mogliśmy oglądać wystawę sprzętu wojskowego, wspólnie czytać "Quo vadis" Sienkiewicza w ramach inauguracji Narodowego Czytania tej powieści. Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprosiła siedlczan na imprezę literacką "Sienkiewicz-Siedlce-Żeromski". W antycznym anturażu, bibliotekarki wystylizowane na rzymianki oraz aktor Maciej Czapski, czytali fragmenty wydanej 120 lat temu, najsłynniejszej powieści Sienkiewicza. Zajmująco o związkach pierwszego, polskiego Noblisty z Żeromskim i Siedlcami mówił historyk literatury prof. dr hab. Zdzisław Jerzy Adamczyk, który też otworzył wystawę "Sienkiewicz-Siedlce-Żeromski".

Nie zawiedli się i nie żałowali czasu, pomimo zmęczenia udziałem w imprezach całego dnia ci, którzy dotrwali do godz. 20.00 i kulminacyjnej imprezy Dni Siedlec – Letniej Sceny Eski. Organizator koncertu – Centrum Kultury i Sztuki Scena Teatralna Miasta Siedlce – szacuje, iż wzięło w nim udział ok. 10 tysięcy osób z Siedlec i okolic, a nawet ze Szczecina! Okazało się bowiem, iż konkurs o jedną z nagród radia Eska - w przerwie technicznej koncertu, pomiędzy występami - wygrała nastolatka właśnie ze Szczecina. W koncercie "Pod napięciem" wystąpiły "energetyczne" osobowości sceniczne, grające "bardzo energetyczną" muzykę: Afromental i Agnieszka Chylińska. Nie mgło być inaczej, gdyż sponsorem koncertu była PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., dzięki której odbył się nie tylko ten koncert. Większość imprez "Dni Siedlec" zawdzięczamy polskiemu potentatowi energetycznemu.

Niedzielę, 4 września rozpoczęliśmy Mszą Świętą w naszej katedrze w intencji Miasta i mieszkańców. Chwilę później, 28 par reprezentujących okręg mazowiecki i okręg lubelski wzięło udział w brydżowych zawodach o Grand Prix Mazowsza. W zawodach zwyciężyła warszawska para Andrzej Miszewski (arcymistrz międzynarodowy) i Sławomir Bąk (mistrz wojewódzki) zdobywając 65,68% punktu. (wyniki zawodów dostępne tu: turniej.netarteria.pl/160904/#26).

"Od małego na całego" – turniej piłkarski, zorganizowany przez MKP pogoń Siedlce dla dzieci od 4 do 6 lat – zgromadził na murawie stadionu przy Jana Pawła II ponad 60 małych piłkarzy i jeszcze więcej rodziców. "Dni Siedlec" zakończyły koncerty muzyczne i wręczenie Aleksandrii. Muzyczne popołudnie spędziliśmy przy muzyce organowej (koncert na organach Wagnera w Domu Biskupim), a wieczór zamknęło widowisko muzyczno-historyczne "Siedlce do tańca i różańca".

Dni z Doradztwem Rolniczym

W tym roku już po raz kolejny Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym były zwieńczeniem "Dni Siedlec". Ekspozycje ponad 400 wystawców "targów rolnych" - na terenach Agencji Rozwoju Miasta Siedlce - zwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Organizowana po raz 23. impreza doskonale wpisała się w kalendarz obchodów święta miasta i zacieśniła więzy Siedlec z całym regionem, którego podstawą jest rolnictwo, sadownictwo i przetwórstwo rolnicze. Hasłem tegorocznej, dwudniowej imprezy było "Rolnictwo dla środowiska". Zwiedzający mieli okazję do zakupów artykułów rękodzieła artystycznego, ogrodniczych i sadowniczych, wyrobów wędliniarskich wprost z gospodarstw rolniczych, produktów z pasiek i hodowli. Podczas targów można było obejrzeć najnowsze urządzenia i technologie rolnicze oraz środki produkcji rolniczej. Targi były miejscem wymiany informacji, transakcji, kontraktów. W ramach targów miała miejsce XII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych.

Otwierając - jako współgospodarz - Dni z Doradztwem Rolniczym, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski ocenił je jako dni szczególne, dni zbierania plonów. Docenił wartość imprezy tkwiącą, m.in. w wymianie kulturalnej. Adresatem słów były, m.in. delegacje miast partnerskich Siedlec z: Pescantiny (Włochy), Rejonu Wileńskiego z Litwy, Wołkowyska na Białorusi, Dasing (Niemcy), Sabinova (Słowacja) oraz Berdyczowa (Ukraina). Gośćmi imprezy była też delegacja z Oberhavel (Niemcy), która odwiedziła Siedlce na zaproszenie Starosty Powiatowego w Siedlcach. Gospodarz Siedlec nie zapomniał o słowach solidarności i współczucia z przeżywającymi tragedię trzęsienia ziemi mieszkańcami włoskiej miejscowości Amatricze, z okupowanymi mieszkańcami Donbasu na Ukrainie, jak też wszystkimi dotkniętymi atakami terrorystycznymi na świecie – Ciesząc się spokojem w naszym regionie, z troską jednak patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość. Sądzę, że żadne z naszych państw nie może funkcjonować samodzielnie i bezpiecznie w dzisiejszym świecie. – powiedział prezydent Siedlec. – Siedlce leżą w centrum Europy. To miasto o wysokiej kulturze, miasto ludzi ambitnych i zadowolonych, potrafiących zarobić na swoje utrzymanie i potrafiących ciężko pracować, a kiedy trzeba lubiących też zabawić się. Pokażemy na tych targach nasze osiągnięcia.

Delegacje partnerskie w hołdzie poległym

Delegacjom miast partnerskich, przybyłym do Siedlec przewodniczyli merowie, burmistrzowie lub przewodniczący jednostek lokalnego samorządu. Na "Dni Siedlec" zaproszeni zostali przez Prezydenta Wojciecha Kudelskiego: Erich Nagl (Dasing, Niemcy) – Burmistrz Miasta Dasing oraz Eva Nagl – małżonka Burmistrza oraz delegacja w składzie: Hildegard Neusiedl, Christian Neusiedl, Rudolf Kohler, Erich Spengler, Patricia Fryc i Christine Gerlich. Partnerski Rejon Wileński reprezentowali litewscy Polacy: Elżbieta Jabłońska – Sekretarz Rady oraz Ola Łukaszewicz i Bogdan Monkiewicz. Wasyl Mazur – Mer miasta, przewodniczył delegacji z Berdyczowa w składzie: Wiaczesława Mazur – małżonka Mera, Irina Balianow, Aleksandr Balianow, Ludmiła Zariczna, Tamila Pawliszna, Iwan Demus, Sergii Onofriczuk, Wiktor Kolicznienko, Wołodymir Lipiecki, Natalia Stepańska i Olga Zinczenko. Z Wołkowyska (Białoruś) przyjechali: Michaił Sitko - Przewodniczący Rady Powiatu Volkovysk, Witalij Nowitsky - Przewodniczący Okręgowego Komitetu Wykonawczego Volkovysk oraz Paweł Suglob i Natalia Szałojko. Włoskie miasto partnerskie Siedlec – Pescantinę (k/Werony) reprezentowali radni Rady Miasta: Gianluca Quarella i Simone Aliprandi. Ze słowackiego Sabinova do Siedlec przyjechał Peter Molcan – Primator (burmistrz) Sabinova, z małżonką Saszą Molcan. Ponadto obecni byli: Iveta Sulikova, Beata Pribulova, Jan Fekiać, Marta Bittnerova, Jozef Lukacko oraz Martin Jurko.

Przed godziną 16.00 wszystkie delegacje na zaproszenie prezydenta Siedlec udały się na polski Cmentarz Wojenny przy ul. Cmentarnej, gdzie złożyły kwiaty w hołdzie żołnierzom poległym w obronie miasta i Polski w obu wojnach światowych. Była to okazja do przypomnienia historii cmentarza, który swój początek datuje na lata I wojny światowej, a pierwotnie chowani tu byli niemieccy żołnierze, polegli w okolicach miasta. Chwila refleksji i zadumy zaowocowała apelem prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego o pokój, solidarność i współpracę pomiędzy obecnymi delegacjami miast, jako najlepszemu rozwiązaniu wspomagającemu bezpieczeństwo i zrozumienie między narodami Europy.

Kolejnym punktem poświęconym pamięci ofiar wojen były odwiedziny na Cmentarzu Armii Sowieckiej, gdzie delegacje z Wołkowyska i Berdyczowa złożyły kwiaty na grobach pochowanych tu żołnierzy, wywodzących się z wielu narodów ówczesnego Związku Sowieckiego. Ponadto, delegacja z Pescantiny złożyła kwiaty przy tablicy upamiętniającej pochowanych tu żołnierzy włoskich, przetrzymywanych w nieodległym od Siedlec oflagu w Niwiskach, internowanych po wypowiedzeniu sojuszu hitlerowskim Niemcom. Zarówno prezydent Siedlec, jak i obecny Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wyjaśniali zgromadzonym polskie regulacje prawne i kompetencje samorządów dot. utrzymywania porządku i czystości w miejscach pamięci i cmentarzach wojennych w naszym kraju.

aut. JiC

Foto: winieta: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce

/UM/ zdj.100a,100b,100c Jarosław Kurzawa