Poplenerowe efekty pracy z pędzlem i aparatem w ręku młodzieży i dorosłych oraz swingującą kapelę, można będzie zobaczyć w najbliższych dniach w ramach propozycji Miejskiego Ośrodka Kultury.
Propozycje MOK, jakie chcemy zasugerować prezentujemy chronologicznie. Na początek proponujemy obejrzenie efektów poplenerowej wystawy rysunku i malarstwa Pracowni Rysunku i Malarstwa – Zamość 2016.
Malarski "Zamość 2016"
"Fundatorom - wdzięczna pamięć", taka inskrypcja widnieje przy zejściu do krypty rodu Zamoyskich w katedrze, założycieli "Miasta idealnego". Czy współczesny Zamość okazał się równie wspaniały, jak tamten, wykreowany przez Jana Zamoyskiego, XVI-wiecznego wizjonera, magnata, mecenasa wzniosłych idei i miłośnika włoskiej architektury? Uczestnicy pleneru jechali do Zamościa nie wiedząc, jakie znajdą miasto, które zapamiętali z wcześniejszych wycieczek szkolnych. Czekało na nich..., zachwycające klimatem włoskich podwórek i przepychem renesansowego założenia rynku. Miasto poety, muzyka i piosenkarza Marka Grechuty. Ale mieli też pewien dysonans poznawczy. Wchodząc głębiej w organizm pocztówkowej Starówki zamojskiej, zobaczyli też widok nieobecnych twarzy mieszkańców, odmierzających czas według własnego, leniwego rytmu kolejnego dnia. "Idealne miasto" pokazało nam dwa oblicza. Siedlecka młodzież idealnie odczytała to w swoich poszukiwaniach artystycznych i wspólnych dyskusjach o dzisiejszym Zamościu. Zachowali to miejsce w swojej pamięci - z jego przedziwnym pięknem, które zdobi barwne fasady ciągu kamieniczek ormiańskich, wyziera zza porośniętych zielenią balkonów i ścian klimatycznych podwórek, podąża chłodnym labiryntem podcieni. Nawet jeżeli to dawne piękno przegląda się niekiedy w pustych oczach mieszkańców, pozostanie w nich na długo wrażenie miasta wyjątkowego urodą i charyzmatem idei założyciela.
Na podst. relacji opiekunki pleneru Elżbiety Iwony Nowak.
Poplenerowa wystawa rysunku i malarstwa Pracowni Rysunku i Malarstwa – Zamość 2016 - wernisaż: 8 września 2016 r. (czwartek), godz. 18:00 – Mała Galeria Sztuki MOK, ul. Sienkiewicza 63.
Obraz poniżej: aut. Olga Paluszkiewicz
Muzycznie w niedzielę 11 września
L. A. Trio podczas koncertu wykona polskie przedwojenne przeboje, które stały się niezwykle inspirującym materiałem muzycznym. Zabrzmią one w wersji instrumentalnej w zupełnie nowych aranżacjach. L. A. TRIO powstało w 1994 roku. Gra muzykę w klimacie tak bardzo charakterystycznym dla Zachodniego Wybrzeża USA. Nienagannie elegancka, klarowna, relaksująco - swingująca, unosząca w sobie zapach promenad nadmorskich i dyskretny urok luksusowych nocnych klubów – "Miasta Aniołów".
Liderem a zarazem duszą i natchnieniem tria jest Bogdan Hołownia: wybitny pianista, ceniony i lubiany w środowiskach jazzowych po obu stronach oceanu. (dyplom w Berklee College of Music w Bostonie). Olbrzymia wiedza muzyczna, doświadczenia niezliczonych koncertów oraz natura muzyka ciągle poszukującego nowych dróg, zapewniają mu zasłużenie godne miejsce wśród elity pianistów jazzowych. Na kontrabasie towarzyszy mu Andrzej "Bruner" Gulczyński, niegdyś basista legendarnej "Nocnej Zmiany Bluesa", obecnie prowadzący własny kwartet jazzowy "Brunerschaft". Z racji bardzo wysokich umiejętności muzycznych zapraszany do współpracy przez wielu muzyków i zespoły jazzowe. Podczas koncertu w Siedlcach na perkusji zagra utalentowany muzyk i zarazem kompozytor - Grzegorz Daroń. Skomponował on muzykę do filmów fabularnych (Młode Wilki), dokumentalnych, seriali (Na Wspólnej, Rodzinka), programów telewizyjnych, przedstawień teatralnych. Jest także autorem piosenek i producentem płyt. Jako perkusista koncertował w różnych formach jazzowych i rockowych, współpracując z wszystkimi znaczącymi muzykami bydgoskimi i z krajową czołówką, m.in. z zespołem Justyny Steczkowskiej oraz z polsko-angielskim zespołem Roy Benett Group.
Program cyklu Swing Club na Mazowszu jest zróżnicowany stylistycznie - od jazzu tradycyjnego, poprzez swing do bardziej współczesnych form jazzowych. Koncerty prowadzi inicjator i gospodarz Swing Club - Adam Ferch – zasłużony propagator jazzu, niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie, w 1954 r. współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Jednym z partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w mazowieckiej edycji cyklu w 2016 roku jest Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach. Pierwszy koncert w Siedlcach w odbył się 22 maja, wystąpił legendarny zespól jazzu tradycyjnego - Old Timers. Kolejne koncerty: 11 września (L. A. Trio Bogdana Hołowni) i 16 października (Singin’ Birds). Koncerty są wspierane finansowo przez Związek Artystów Wykonawców STOART.
SWING CLUB NA MAZOWSZU - Koncert L.A. Trio Bogdana Hołowni; 11 września (niedziela), godz. 18:00 – Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63. Wykonawcy L. A. TRIO to: Bogdan Hołownia /fortepian/, Andrzej "Bruner" Gulczyński /kontrabas/ i Grzegorz Daroń /perkusja/.
Na podst. MOK.
Foto-prace znad Pilicy
Prezentowane na wystawie fotografie zostały wykonane podczas XV pleneru Grupy Twórczej FOTOGRAM, który odbył się w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego na przełomie kwietnia i maja b.r.. Wzięły w nim udział 22 osoby. Bazą wypadową dla fotografów był położony nad Pilicą Sulejów, jedno z najstarszych miast regionu, którego ozdobą jest zespół klasztorny Opactwa Cystersów założonego w roku 1176. Na północ od Sulejowa rozciąga się, utworzony na Pilicy, malowniczy Zalew Sulejowski atrakcyjny dla miłośników sportów wodnych.
Tematami wiodącymi prac są krajobrazy i przyroda regionu, ale można będzie też zobaczyć ciekawe portrety i architekturę. Niewątpliwie największe wrażenie na miłośnikach historii i starej architektury robi Piotrków Trybunalski z przepiękną starówką, będący przed wiekami miastem królewskim. Niemniej atrakcyjny dla fotografów jest Tomaszów Mazowiecki z Rezerwatem Przyrody "Niebieskie Źródła", "Grotami Nagórzyckimi" czy Skansenem Rzeki Pilicy. W poszukiwaniu ciekawych tematów do fotografowania uczestnicy pleneru odwiedzili także Spałę, Bełchatów i Łódź.
Na podst. relacji opiekuna pleneru Andrzeja Rucińskiego, MOK.
Poplenerowa wystawa fotografii Grupy Twórczej FOTOGRAM "Pilica 2016"; 15 września 2016 r. (czwartek), godz. 18:00 – Galeria Fotografii FOKUS MOK, Akademia Sztuk "Piękna 7" MOK, ul. Pułaskiego 7. Wystawa czynna do 14 października 2016 r.
Poniżej pełny skład grupy Fotogram: