Lekarze będą wypełniać mniej dokumentów i druków, a pacjenci uzyskają zdalny dostęp do wyników badań, terminów wizyt i podstawowych porad lekarskich. To nie fantastyka, to najbliższa przyszłość siedleckiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Dyrektor SPZOZ Mirosław Leśkowicz 22 sierpnia b.r. podpisał z Urzędem Marszałkowskim umowę dot. dofinansowania ze środków unijnych dużego projektu informatycznego, którego celem jest cyfryzacja usług medycznych. Realizowany projekt wdroży oprogramowanie usprawniające kontakty pacjentów z lekarzami.

Elektroniczne korzyści

Lekarze otrzymają narzędzia do pracy elektronicznej – m.in. tablety, których używają już na niektórych oddziałach (np. chirurgii ogólnej). Dzięki nim będą mogli sprawdzać dokumentację, wystawiać skierowania i sporządzać recepty, co będzie bardzo przydatne nie tylko w salach szpitalnych, ale też przy wizytach domowych. W przychodniach SP ZOZ wdrożona zostanie elektroniczna rejestracja pacjentów i elektroniczne zlecanie badań diagnostycznych. Co ciekawe i ważne, wprowadzone zostaną ankiety oceny - pacjenci będą mieli możliwość zdalnego wystawiania opinii o świadczonych usługach, co może pomóc w szybkiej reakcji usprawniającej działalność placówek medycznych.

Dla lekarzy oznacza to dodatkowo dostępność wszystkich danych diagnostycznych "od ręki". Dla znacznej części pacjentów z kolei to upragnione, zdalne komunikowanie się z przychodniami, po to aby elektronicznie zarejestrować się na wizytę u specjalistów przez internet, otrzymać elektroniczne skierowanie na badania, czy otrzymać zdalnie przesłaną receptę, bez konieczności wystawania w kolejkach.

Wiele rozwiązań zawartych w projekcie nie będzie widocznych dla pacjentów bezpośrednio, jednak korzystanie z nich znacząco wpłynie na funkcjonowanie systemu medycznego w SPZOZ. Mowa tu np. o możliwości skanowania wyników badań z innych placówek do kartoteki elektronicznej pacjenta w systemie medycznym. Dzięki temu pacjent nie będzie musiał ciągle nosić ze sobą dokumentacji medycznej.

- Głównym założeniem projektu jest dostosowanie systemu medycznego do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Zakupiony w ramach dofinansowania sprzęt oraz oprogramowanie pozwoli bezpiecznie przechowywać i prowadzić tego typu dokumentację.
Dokumentacja medyczna ma wiele zalet, począwszy od szybkiego przepływu informacji, umożliwia podgląd wyników badań w dowolnym miejscu, czy czytelność dokumentacji medycznej.Wykorzystanie dokumentacji elektronicznej znacząco wpływa na jakość świadczonych usług - mówi Michał Babicz z sekcji informatycznej SPZOZ w Siedlcach.

Aby skorzystać z e-usług konieczne będzie utworzenie osobistego konta i jego aktywacja. W tym celu wystarczy zgłosić się z dowodem osobistym do dowolnej przychodni lub placówki ZOZ. Już teraz można korzystać z e-usług, jednak ze wszystkich funkcji i udogodnień systemu skorzystamy pod koniec pierwszej połowy 2017 roku.

O projekcie

Umowa realizowana jest w wyniku rozstrzygniętego w połowie roku konkursu, rozpisanego ramach projektu Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, agendy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Sprawny przepływ informacji na linii pacjent – lekarz, dostęp do elektronicznych usług medycznych, to cel konkursu, w którym 27 projektów uzyskało dofinansowanie o łącznej wartości 108,3 mln zł. - Pieniądze zainwestowane zostaną, m.in. we wprowadzenie ponad 240 e-usług medycznych na Mazowszu, w terminie do końca pierwszej połowy 2018 roku. – ocenia Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Wdrożenie systemu informatycznego w siedleckim SPZOZ kosztować będzie blisko 3 mln 490 tys. złotych, z czego prawie 2,8 mln stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Pełną funkcjonalność system osiągnąć ma do końca czerwca 2017 roku. Podobne projekty informatyczne w ramach tego samego programu realizowane będą w Szpitalu Wojewódzkim przy Poniatowskiego (koszt ok. 8 mln zł.) oraz w Centrum Medyczno-Diagnostycznym przy Kleeberga.

aut.JiC