1. września pamiętaliśmy o 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji o godz. 12.00 złożone zostały kwiaty pod obeliskiem na Placu gen. Władysława Sikorskiego. Otwarto też wystawę poświęconą agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę.

Czcząc pamięć polskich żołnierzy i partyzantów poległych na wielu frontach i w wielu bitwach II wojny światowej, delegacje wojskowe, cywilne i paramilitarne oddały hołd, złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem premiera RP na Uchodźstwie, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w trakcie wojny, gen. Władysława Sikorskiego. Obecni byli reprezentanci: Garnizonu Siedlce z jego dowódcą ppłk Sebastianem Kembrowskim, Wojskowej Komendy Uzupełnień z mjr Andrzejem Kosieradzkim, Związku Strzeleckiego Strzelec, Jadwiga Skup, Helena Nowak i Maciej Kublikowski - przedstawiciele senatora RP Waldemara Kraski i Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, delegacja Starostwa Powiatowego ze starostą siedleckim Dariuszem Stopą, reprezentant Platformy Obywatelskiej Robert Chojecki oraz władze Miasta Siedlce: prezydent Wojciech Kudelski, wiceprezydenci: Anna Sochacka i Jarosław Głowacki oraz przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka.

film z uroczystości

Wystawa "Wojna Obronna 1939 - Między Dwoma Wrogami"

Kolejnym punktem obchodów pamięci o 1. dniu II wojny światowej było otwarcie wystawy na placu przed Salą Widowiskową MOK przy ul. Sienkiewicza 63. Stała, plenerowa ekspozycja, złożona z fotografii i dokumentów pt. "Wojna Obronna 1939 - Między Dwoma Wrogami", będzie otwarta dla zwiedzających do 30 września b.r. Na 20 września zaplanowane są kolejne punkty obchodów: okolicznościowy koncert Dominiki Świątek i Leszka Czajkowskiego w Sali Podlasie, wykład dr Mariusza Zajączkowskiego z IPN w Lublinie oraz mini-kiermasz książek historycznych.

Wystawa plenerowa autorstwa Mirosławy Łątkowskiej i Adama Borowskiego. Organizator: Fundacja Gazety Podlaskiej im. prof. Tadeusza Kłopotowskiego.

film z wystawy

77. lat temu, 1 września, agresją hitlerowskich Niemiec na Polskę, rozpoczęła się II wojna światowa. Był to najkrwawszy konflikt zbrojny w historii świata, trwający do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945 r.). Obejmował zasięgiem działań wojennych prawie cały świat. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln walczyło w różnych armiach i formacjach wojskowych i partyzanckich. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.