Stworzenie lokalnej sieci producentów i dystrybutorów energii odnawialnej, czyli tzw. klastra energetycznego, zakłada podpisany 12 września pomiędzy Miastem Siedlce, PGE S.A. i PGE Energia Odnawialna S.A. list intencyjny. Porozumieniu Miasta z polskim potentatem energetycznym patronuje Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.
- Podpatrywaliśmy podobne rozwiązania w naszych miastach partnerskich na zachodzie Europy, a widząc że Siedlce cały czas się rozwijają, postanowiliśmy sięgnąć po nowe możliwości i umożliwić lokalnym przedsiębiorcom inwestowanie w nowe technologie i rozwiązania proekologiczne – wyjaśnia motywy podpisania listu ze strony władz samorządowych Siedlec, prezydent Miasta Wojciech Kudelski. – To, co widzieliśmy np. w Bawarii, w Dasing, dziesiątki paneli fotowoltanicznych, wiatraków, nowoczesne spalarnie i biogazownie, ta perspektywa byłą przyczyną i impulsem do rozpoczęcia rozmów nt. wytwarzania energii odnawialnej w naszym regionie. Będziemy prekursorami. – oznajmił na spotkaniu prezydent Wojciech Kudelski.
Podpisanie listu intencyjnego poprzedziły analizy potencjału, potwierdzające zasadność i możliwości inwestowania w Siedlcach w energię odnawialną. – List otwiera drogę do głębszych badań dot. wytwarzania i dystrybucji energii. – dodaje Paweł Śliwa, wiceprezes Zarządu PGE S.A. ds. innowacji. - W nowej ustawie o OZE klastry będą miały priorytet. – wyjaśnia.- Będziemy rozpisywać aukcje na klastry energetyczne. Chcemy by powstawały w miejscach zapewniających ciągłość dopływu energii.
Innym, edukacyjnym bonusem, będącym wynikiem zawartego dzisiaj porozumienia może być powstanie klasy o profilu związanym z energią odnawialną, w siedleckim Technikum Elektrycznym. Jej absolwenci zdobywaliby wykształcenie uprawniające do podłączania, testowania i kontroli instalacji tego typu u konsumentów indywidualnych i odbiorców detalicznych. To, co jeszcze powstanie w wyniku porozumienia, Paweł Śliwa uzależnia od wyników pracy analityków Miasta i PGE S.A. A szanse te dostrzega prezes PGE Energia Odnawialna S.A. Mieczysław Koch. – Bazując na danych z obiektów studyjnych widzimy duży potencjał Siedlec w tej dziedzinie. Już wcześniej to dostrzegaliśmy, teraz jednak przy większym udziale eksperckich kompetencji naszej Spółki, możemy wspólnie zrobić dobry biznes, możemy jeszcze lepiej zoptymalizować źródła wytwarzanej energii. – ocenia prezes Mieczysław Koch. – Projekt jest pilotażem, który może określić jeszcze inne, możliwe zakresy współpracy. Z naszego punktu widzenia klastry są bardzo dobrym rozwiązaniem, bo stymulują regiony w których powstają, do rozwoju, dają dużą szansę lokalnym przedsiębiorcom. Wytwarzana przez klastry energia byłaby zużywana w pierwszej kolejności przez lokalne podmioty, a jej produkcyjne nadwyżki mogłyby być sprzedawane na wolnym rynku.
Polska cały czas stara się zdywersyfikować źródła pozyskiwania nie tylko gazu czy ropy naftowej. Chce zapewnić sobie także stabilne źródła wytwarzania energii. Stąd pomysły budowy mostów energetycznych, np. z Litwą, czy budowa kolejnych elektrowni konwencjonalnych (np. w Ostrołęce). Jednym z pomysłów jest też promowanie wytwarzania energii odnawialnej, wykorzystującej np. siłę wiatru. – W tej propozycji, w Siedlcach powstaje nowoczesne miasto, w którym wytwarzana będzie i dystrybuowana ekologiczna energia. – mówi o pomyśle inicjator i patron przedsięwzięcia Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. – Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której do 10% wytwarzanej energii w naszym kraju, pochodziło będzie ze źródeł odnawialnych, m.in. wiatrowych. Planujemy osiągnięcie dzięki temu poziomu 6000 MW. Jest to tym istotniejsze, że koszty wytwarzania takiej energii są 3-krotnie mniejsze od kosztów wytwarzania energii w sposób konwencjonalny. Chcemy by elektrownie odnawialne gwarantowały ten poziom. Jesteśmy w tym względzie najbardziej innowacyjni w całej Unii Europejskiej.
Powstawaniu tzw. klastrów energetycznych sprzyja znowelizowana niedawno ustawa o odnawialnych źródłach energii. Umożliwia ona prekursorskie i nowatorskie podejście w wytwarzaniu i dystrybucji energii, czyli powoływanie lokalnych konglomeratów osób, instytucji i spółek, dla których wspólnym mianownikiem będzie produkcja, przetwarzanie i dystrybucja energii odnawialnej, pozyskiwana z różnych źródeł: słońca, wiatru. Klaster połączy potencjalnych inwestorów i istniejące firmy, do których zaliczyć można, m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Stworzenie lokalnej sieci producenckiej i dystrybucyjnej jest założeniem przyjętego porozumienia. W Siedlcach powstanie makroklaster, obejmujący swoim zasięgiem teren powiatu grodzkiego i ziemskiego. Podobne porozumienie zawarto także z Sokołowem Podlaskim.
Klastry powstawałyby na podstawie umowy cywilnej podmiotów, w praktyce wymuszających konieczność tworzenia osobnych podmiotów gospodarczych, przybierających formę spółek prawa handlowego, stowarzyszeń lub spółdzielni.
aut. JiC