Aleksandrie - doroczne, honorowe nagrody Prezydenta Miasta Siedlce wręczono 4 września 6 osobom: ks. Wojciechowi Hackiewiczowi, dr Stefanii Hęciak, Grzegorzowi Kołodziejakowi, Andrzejowi Kopcowi, Andrzejowi Materskiemu oraz Mariuszowi Woszczyńskiemu.

Do tej pory, tą szczególną, prestiżową nagrodą prezydenci Siedlec: Henryk Gut, Mirosław Symanowicz i Wojciech Kudelski wyróżnili 149 osób i instytucji. Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami oraz społecznikowską pasją i chęcią pomocy przyczyniają się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. W Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury do tego grona 4 września dołączyło 6 kolejnych osób. Nagrody wręczali: prezydent Miasta Wojciech Kudelski, wiceprezydenci: Anna Sochacka i Jarosław Głowacki oraz przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka. Przy wręczaniu nagród obecni byli laureaci z lat poprzednich oraz Honorowi Obywatele Siedlec: mjr Tadeusz Sobieszczak oraz benedyktyn, ojciec Leon Knabit.

ks. Wojciech Hackiewicz - Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży i Diecezjalny Kurator Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach. Pomysłodawca i organizator Jerycha Młodych, wykładowca w Wyższym Seminarium duchownym i Instytucie Teologii, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.

- Przyjmuję tę nagrodę jako wyraz uznania dla grona współpracowników i organizatorów Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach, dziękując za ich otwarcie, mobilizację i zaangażowanie. Chciałbym wierzyć, że Światowe Dni Młodzieży były darem w sferze duchowej dla całego świata. Za komentarz nt. ŚDM i Siedlec niech posłuży wypowiedź goszczącego Portugalczyka, który powiedział, że chciałby w Polsce i w Siedlcach spędzić emeryturę - powiedział otrzymując Aleksandrię ks. Hackiewicz.

dr Stefania Hęciak - biolog, wieloletni pracownik siedleckiej uczelni, od 25 lat współorganizatorka Siedleckiego Forum Nauczycieli i Wychowawców, radna Miasta Siedlec przez 3 kadencje.

- Sama nic nie mogę. Niczego bym nie zrobiła. Wszystko to było możliwe dzięki wsparciu grona dobrych ludzi i współpracowników.

Grzegorz Kołodziejak - finansista, współautor wielu projektów i strategii dot. rozwoju miasta Siedlce, zastępca Skarbnika Miasta Siedlce.

- Miałem szczęście zaczynać pracę w Urzędzie Miasta, gdy odradzał się samorząd terytorialny. Miałem też szczęście pracować z ludźmi, którzy powierzali mi zadania, pomagając przy tym, ucząc i kształtując sposób myślenia. Jedną z takich osób była p. Maria Okuń. To pozwoliło stanąć mi tu przez Państwem.

Andrzej Kopiec - nauczyciel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesław Prusa w Siedlcach.

- Na moją nagrodę składa się praca i wsparcie bardzo wielu osób. Bardzo cieszę się jednak z tego wyróżnienia, które nie byłoby możliwe bez społeczności I LO im. Bolesława. Większa część tej nagrody należy się mojej żonie...

Andrzej Materski - działacz sportowy, trener piłkarski, dziennikarz sportowy lokalnych mediów. wiceprezes Miejskiego Klubu Sportowego "Pogoń" Siedlce.

- Odbieram tę zaszczytną nagrodę jako dowód uznania dla dokonań klubu Pogoń Siedlce, jak i całego środowiska sportowego miasta. Traktuję ją również jako wyraz szacunku dla środowiska dziennikarskiego. Świetnie się czuję w Siedlcach, to moje miasto.

Mariusz Woszczyński - animator i działacz kulturalny, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

- Dziękuję za wyróżnienie. Dla mnie jest to wyzwanie do dalszej pracy, bo ta statuetka do tego zobowiązuje. Dziękuję władzom Siedlec, które wspierają rozwój kultury tak, że nie mamy na co narzekać. Dziękuję pracownikom, bo nagroda jest naszym wspólnym dziełem. Wtopione są w nią łzy, praca, wysiłek oraz sukcesy kilkudziesięciu osób i kilkuset artystów.

- Miasto, które nie potrafi przyciągnąć i zatrzymać ludzi o światłych umysłach jest miastem biednym. Siedlce mają od czasów ks. Aleksandry Ogińskiej to szczęście, że są jak magnes dla artystów, nauczycieli, budowlańców. Coś w tym mieście jest... - mówił w kończącym uroczystość wręczenia Aleksandrii wystąpieniu Prezydent Wojciech Kudelski. - Jedno jest pewne - Siedlce napędzają swoją koniunkturę poprzez ludzi o mądrych umysłach i dobrych sercach. Mamy większe możliwości rozwoju, dzięki nowym szkołom, ośrodkom kultury, obiektom sportowym, bo od lat wszystko w tym mieście podporządkowane jest jednemu celowi - stworzeniu jak najlepszych warunków do nauki i wychowania dzieci. A jest ich w naszym mieście blisko 30 tysięcy. Jesteśmy regionalną aglomeracją i ośrodkiem życia, dla ok. 300 tysięcy okolicznych mieszkańców. Aby być jak magnes, aby przyciągać i zatrzymywać, wspieramy ludzi, którzy potrafią wychowywać młodych i ich kształcić, którzy potrafią ciężko pracować i robią to - co ważne - bezinteresownie. W tym roku uhonorowanie takich ludzi nam się udało. Wszystkim Państwu gratuluję. - podsumował prezydent Siedlec.

Uroczystość zakończyły przemówienia przewodniczącego Rad Miasta Henryka Niedziółki oraz wspomnienia z lat młodości i ówczesnego życia w Siedlcach, ojca Leona Knabita .

"Aleksandria" to prestiżowa nagroda Prezydenta Miasta Siedlce ufundowana po raz pierwszy w 1996 roku. Wbrew istniejącym trendom jest nagrodą honorową, pozbawioną dodatkowych gratyfikacji. Nagroda nosi historyczną dla naszego miasta, nazwę "Aleksandria". Przypomina XVIII-wieczny rozkwit Siedlec pod rządami księżnej Aleksandry z Czartoryskich Ogińskiej.

aut. JiC