Aby pobudzić chęć poznawania przyrody u przedszkolaków, powstał ogród dydaktyczny ze ścieżką edukacyjną "Z przyrodą na ty" przy Miejskim Przedszkolu Nr 6 w Siedlcach przy ul. Pułaskiego 59. To już kolejna taka inicjatywa w mieście.

Po ukazaniu się wczoraj, w naszym serwisie informacji o ogrodzie dydaktycznym przy Szkole Podstawowej nr 7, podobnym przedsięwzięciem pochwaliło się nam Miejskie Przedszkole nr 6 przy ul. Pułaskiego 59, tuż obok Urzędu Miasta.

Ogród zlokalizowany jest w centrum miasta, przy Miejskim Przedszkolu Nr 6 (ul. Pułaskiego 59). Teren nie posiada barier architektonicznych, powodujących niemożność korzystania z jego funkcjonalności przez dzieci z niepełnosprawnościami. Ma charakter otwarty, ograniczony jedynie czasem pracy przedszkola (od poniedziałku do piątku w godz. 6.30 - 17.00). Mogą z niego korzystać wszystkie przedszkolaki i nie tylko :)

Przedszkolna inicjatywa to żywa pracownia, w której dzieci mogą prowadzić badania, eksperymenty, obserwacje, a także mają zapewniony kontakt z przyrodą. Ogród będzie wykorzystany do realizacji podstawowych celów dydaktycznych i wychowawczych. W wyniku prowadzonych na terenie ogrodu obserwacji przyrodniczych, dzieci mają możliwość uświadomienia sobie, że istnieje ścisła zależność między działaniem człowieka, środowiskiem a zdrowiem. Dzieci mogą poznawać przyrodę za pomocą wszystkich zmysłów: dotyku, węchu, wzroku i smaku.

Ogród przy przedszkolu został uzupełniony o rośliny i elementy edukacyjne. Składa się z VII części - "przystanków dydaktycznych", utworzonych z kolekcji roślinnych uzupełnionych elementami edukacyjnymi, takimi jak np.: tablice interaktywne, budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów. Większość dobranej roślinności stanowi pokarm oraz schronienie dla zwierząt.

Stanowisko "Poznajemy las" to strefa roślin leśnych uzupełniona o grę edukacyjną interaktywną "grzyby leśne", grę edukacyjną światowid - "drzewa leśne" oraz "mieszkańcy lasu". Jest to miejsce stanowiące kompozycję roślin z naszych lasów. Rosną tu krzewy, krzewinki i byliny, które można spotkać w różnych lasach Polski. Przestrzeń pomiędzy roślinami, oprócz korą, jest dodatkowo wyściółkowana różnymi typami szyszek. Dzieci mogą nie tylko rozpoznawać i uczyć się nazw krajowych gatunków chronionych, ale również dotykać liście, wąchać kwiaty oraz smakować owoce.

Drugie stanowisko, "Ptasie osiedle" charakteryzuje się tym, że pomiędzy roślinami stanowiącymi pokarm dla ptaków, znajduje się gra edukacyjna "leśne puzzle". Na sąsiadujących z kącikiem drzewami powieszone są domki dla ptaków. Uzupełnieniem tego jest tablica edukacyjna z opisami ptaków.

Kolejne przystanki dydaktyczne to: "Ścieżka sensoryczna", po której dzieci mogą chodzić boso albo dotykać rękoma mech, piasek, szyszki, kora i kamienie. Każdy materiał umieszczony jest w drewnianych ramach o wymiarach 1m x 1m. Przy ścieżce sensorycznej znajduje sie tablica edukacyjna z opisem jak rośnie drzewo. "Wrzosowisko" to strefa roślin krajowych kwasolubnych (wrzosy, wrzośce, azalie, borówki itp.) Strefa wzbogacona o domki dla owadów. "Zielona strefa małego odkrywcy" to rabata składająca się z ziół oraz roślin użytecznych. Przy roślinach ustawione są skrzynki do obserwowania oraz monitorowania rozwoju roślin, wypełnione różnego rodzaju podłożami. Do obsadzenia skrzynek użyto roślin, ziół pachnących, a same skrzynki stanowią grządki dla dzieci. Dzieci co roku będą wysiewały nasiona, np. grochu, słonecznika i obserwować jak rosną lub prowadzić doświadczenia, np. zacieniać sadzonki, ograniczać podlewanie. Przy rabacie umieszczona będzie tablica edukacyjna z informacjami dotyczącymi ziół oraz gra edukacyjna światowid - "zioła polne".

"Wyspa motyli i innych owadów" to rabata z różnych odmian bylin i traw będących gatunkami łąkowymi, krajowymi, wabiącymi motyle. To miejsce, które ma na celu pokazanie dzieciom magii łąki, kolorów, zapachu roślin. Uzupełnieniem tego będą domki dla owadów oraz gra edukacyjna, interaktywna "owady pożyteczne". "Ekozagadki" - strefa, w której dzieci mogą umieszczać swoje prace wykonane z pozyskanych wtórnie materiałów, pograć w gry edukacyjne, interaktywne "Rozkład śmieci w czasie", obejrzenia tablic interaktywnych "Labirynty natury". Kącik ma być inspiracją do nauki ekologii.

Ogród dydaktyczny ze ścieżką edukacyjną: Z przyrodą na ty przy Miejskim Przedszkolu nr 6 w Siedlcach, dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji, w kwocie 36 000,00 zł.

aut. Beata Like, Wydział Edukacji - Urząd Miasta Siedlce