W tym roku minęło sto lat od powstania w Siedlcach placówki kształcącej nauczycieli. Przez pięćdziesiąt cztery lata mury tej szkoły, która funkcjonowała pod różnymi nazwami, opuściło wielu dobrze przygotowanych do pracy zawodowej absolwentów.
Działalność tej ważnej placówki edukacyjnej w naszym regionie upamiętnia tablica odsłonięta w sobotę, 24 września na budynku dawnej szkoły przy ulicy 3 Maja. Tego dnia odbył się Jubileuszowy Zjazd Zakładów Kształcenia Nauczycieli w Siedlcach, w którym uczestniczyło ponad 200 absolwentów Liceum Pedagogicznego i Studium Nauczycielskiego.
Początek pierwszego Zakładu Kształcenia Nauczycieli w Siedlcach sięga I wojny światowej. W 1915 roku wojska rosyjskie na skutek ofensywy państw Centralnych opuściły tereny Królestwa Polskiego. Siedlce znalazły się w niemieckiej strefie okupacyjnej. Już w następnym roku miejscowy oddział Polskiej Macierzy Szkolnej w dawnym budynku szkoły cerkiewnej, prowadzonej przez Bractwo Prawosławne im. Świętego Leoncjusza, uruchomiło Seminarium Nauczycielskie.
Zajęcie byłej szkoły brackiej na potrzeby szkolnictwa polskiego było wydarzeniem symbolicznym. Bractwo to podejmowało bowiem działania na rzecz poszerzenia wpływów rosyjskiej kultury. W tym celu siedlecki oddział Bractwa wzniósł w latach 1899-1900 szkołę, w budynku której mieściła się również cerkiew.
Seminarium Nauczycielskie działało do 1936 roku, kiedy to w jego miejsce utworzono Liceum Pedagogiczne. Szkoła ta swoją działalność zakończyła w 1969 roku. W latach 1962-1970 w budynku Liceum funkcjonowało jednocześnie Studium Nauczycielskie. Likwidacja Liceum Pedagogicznego była decyzją nieprzemyślaną. Władze wprawdzie dążyły, aby do szkół trafiali nauczyciele z wyższym wykształceniem, ale w rzeczywistości przez dwie następne dekady nie było to możliwe do zrealizowania. Wielu młodych nauczycieli rozpoczynając pracę w szkolnictwie miało nadal wykształcenie średnie. Natomiast na skutek likwidacji Liceów Pedagogicznych nie posiadało odpowiedniego przygotowania zawodowego. W dawnym budynku Zakładów Kształcenia Nauczycieli, który na skutek rozbudowy zatracił swój pierwotny charakter, mieści się obecnie Wydział Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.