Dzisiaj koncert Chóru Miasta Siedlce i wieczorny przejazd rolkarzy. 3 i 4 września wystawy, targi, czytanie "Quo vadis" oraz jutrzejszy, wieczorny koncert muzyczny. Przed nami kulminacyjne imprezy "Dni Siedlec". To, co było i co jeszcze nas czeka, w dużej części zawdzięczamy sponsorowi, firmie PGE S.A.

Folklor na początek "Dni Siedlec"

26 sierpnia zaczęły się "Dni Siedlec". Na początek dały nam dużo muzyki ludowej i folkloru, muzyki religijnej oraz wiele atrakcji dla najmłodszych. Mamy za sobą 7. Bieg Siedleckiego Jacka.

26 sierpnia, w piątek o godz. 17.00 rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. To barwne widowisko integrujące środowiska artystyczne różnych narodowości, zainaugurowało "Dni Siedlec" – coroczne święto Miasta. Podczas tegorocznej edycji do Siedlec zawitały zespoły folklorystyczne z Rumunii, Ukrainy, Słowacji, Hiszpanii i Turcji. Gospodarzem Festiwalu i zespołem, który również zobaczymy podczas Festiwalu jest - jak co roku - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej "Chodowiacy" im. Alicji Siwkiewicz. Zanim kilkudziesięcioosobowe zespoły taneczne i wokalne zaprezentują swoje programy na deskach siedleckiego amfiteatru, najpierw odbyły się krótkie happeningi, mające zaprezentować poszczególne zespoły, które już tradycyjnie przeszły wielobarwnym korowodem przez centrum miasta.

Prezentowane tańce, stroje oraz pieśni ludowe mają pokazać różnorodność i bogactwo regionów, z których się wywodzą. Festiwal jest dobrą okazją do tego, aby poprzez rozrywkę poznać wiele kultur. Sponsorem Głównym Festiwalu jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

26 sierpnia (piątek), godz. 17.00 –
1. Zespól Folklorystyczny – Floricica de la munde (Rumunia),
2. Grupa Folklorystyczna – Valdemedel (Hiszpania),
3. Grupa Folklorystyczna – Anadolu (Turcja),
27 sierpnia (sobota), godz. 17.00 –
1. Zespół Tańca Narodowego – Połunyczka (Ukraina),
2. Zespół Folklorystyczny – Maguranka (Słowacja),
3. Reelandia (Polska),
4. ZPiTZS im. Alicji Siwkiewicz – Chodowiacy (Polska-Siedlce).

"Dni Siedlec" - 24. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny; 26-27 sierpnia 2016 r., godz. 17:00 – Amfiteatr MOK, ul. Wiszniewskiego 1 (w przypadku złej pogody koncerty odbędą się na terenie lodowiska ARMS przy ul. B. Prusa 6).

Krasnoludek Piksel dla dzieci na koniec wakacji

Tereny zielone przy siedleckim amfiteatrze dzień później, w sobotę 27 sierpnia zamieniły się w Wakacyjną Krainę Zabawy. Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na finał sierpniowej "Akcji Lato" , imprezę dla wszystkich maluchów i ich opiekunów.

W programie był m.in. koncert dla dzieci w wykonaniu Ireny Kosińskiej z Zespołem w składzie: Irena Kosińska (śpiew), Janusz Maleńczuk (perkusja), Marek Matwiejczyk (gitara basowa), Krzysztof Chromiński (instrumenty klawiszowe), Andrzej Maleńczuk (gitara elektryczna). W trakcie koncertu pt. Piosenki dla dużych i małych mieli Państwo okazję wysłuchać wesołych piosenek znanych dziecięcych hitów jak również autorskich przebojów zespołu.
W magiczny świat bajek wprowadził wszystkich aktor Teatru Rampa Maciej Gąsiorek, dziecięcej publiczności znany jako Krasnoludek Piksel z telewizyjnego programu dla dzieci Budzik TVP1. Dodatkową atrakcją były przeprowadzane konkursy z nagrodami. Ponadto na wszystkich czekały niezapomniane zabawy z animatorami, malowanie buzi, gigantyczne bańki mydlane, zamki dmuchane oraz fantastyczne pokazy chemiczne przygotowane przez Centrum Naukowo-Edukacyjne "FULLEREN". Zaskakujące i efektowne eksperymenty na pewno przyniosły wszystkim uśmiech i radość.

IX Wakacyjna Kraina Zabawy - plenerowa impreza rekreacyjna dla dzieci; 27 sierpnia 2016 r. (sobota), godz. 13:00 – tereny zielone przy amfiteatrze, ul. Wiszniewskiego 1. (w przypadku złej pogody koncert odbędzie się w Sali widowiskowej "Podlasie" przy ul. Sienkiewicza 63.)

Hosanna Festiwal

Kolejnym punktem "Dni Siedlec" był 13. już Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej. W jego programie mieliśmy: przeglądy konkursowe, koncerty gwiazd poszczególnych wieczorów, konkursy z nagrodami, gry i zabawy na terenach zielonych. Festiwal organizowany był przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej we współpracy z Urzędem Miasta Siedlce, Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scenę Teatralną Miasta Siedlce oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury. Co roku "Hosanna Festiwal" przyciąga dziesiątki młodych i utalentowanych muzyków z całej Polski oraz rzeszę publiczności. Za główny cel, obok upowszechniania szeroko pojętej kultury, kształtowania gustów i wrażliwości muzycznej, Festiwal stawia sobie ambitne zadanie formowania młodego pokolenia Polaków, otwartego na wartości chrześcijańskie i ogólnoludzkie. Impreza jest też okazją do promocji oraz wspierania utalentowanych zespołów oraz solistów muzyki chrześcijańskiej z całej Polski!

Festiwal rozpoczął się w piątek, 26 sierpnia duchowym przygotowaniem, czyli Eucharystią w intencji darczyńców, uczestników i organizatorów Festiwalu, po której odbył się Koncert Uwielbienia prowadzony przez Wspólnotę Jednego Ducha z Siedlec.

Sobota to zmagania konkursowe na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce, które oceniało profesjonalne jury. Wieczorem odbył się koncert zespołu Exodus15. To zespół muzyczny założony z inicjatywy Fundacji Proem w 2005 roku. Jak sami o sobie mówią muzycy, Exodus15 to grupa przyjaciół, których połączyła miłość do muzyki i chęć służenia Bogu i ludziom. Grali inspirującą ludzi muzykę uwielbienia dla Boga oraz nowoczesną muzykę dla dzieci i rodzin.

Niedziela rozpoczęła się wspólną Eucharystią, po której już po raz czwarty na deskach amfiteatru odbył się przegląd zespołów pielgrzymkowych, a po południu mikrofony przeszły w ręce laureatów sobotniego konkursu. Później nastąpił długo oczekiwany i niezwykle emocjonujący moment festiwalu - ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród zwycięzcom.

Na siedleckiej scenie zaprezentowały się: Julia Perz z Siedlec, Karolina Kozłowska i Konrad Sikora z Parczewa, Karolina Śledź z Międzyrzeca Podlaskiego, Małgorzata Piszcz z Wojcieszkowa, Marta Dywizja z Warszawy, Olga Jagieło z Pruszyna, Play&Pray z Wieliczki, Schola z parafii Świętego Michała Archanioła w Białej Podlaskiej,
SOON z Poznania, Soul Eyes z Warszawy oraz Zjednoczeni w Duchu z Międzyrzeca Podlaskiego.

Piątek - 26 sierpnia, godz. 18.00 – kościół i sala przy parafii Św. Józefa, ul. Sokołowska 124,
godz. 18.00 - Eucharystia (kościół Św. Józefa, ul. Sokołowska 124),
godz. 19.00 - Koncert Uwielbienia Wspólnoty Jednego Ducha (sala przy parafii Św. Józefa, ul. Sokołowska 124)

Sobota - 27 sierpnia, godz. 16.00 - ul. Świrskiego 31, Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce,
godz. 16.00 – przegląd konkursowy,
- Koncert zespołu Exodus15.

Niedziela - 28 sierpnia, od godz. 10.00 – amfiteatr siedlecki, ul. Wiszniewskiego 1,
godz. 10.00 - Eucharystia (Katedra siedlecka),
godz. 15.00 - przegląd zespołów pielgrzymkowych,
godz. 18.00 - Koncert Laureatów – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Niedzielny wieczoru uświetnił koncert Soul’n’Voices – zdobywców Grand Prix poprzedniej edycji festiwalu. Jak sami o sobie piszą, Soul'n'Voices to różnorodność brzmień i charakterów. Choć każdy z nich jest inny, a to co ich łączy to pasja do muzyki. W zespole rozwijają się i realizują marzenia. Paleta temperamentów i miliony pomysłów na minutę sprawiają, że każda próba i koncert jest dla nich wielkim wyzwaniem i przyjemnością.

Szczegółowe informacje o Festiwalu dostępne na stronie www.facebook.com/hosannafestival

XXIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej – 26-28 sierpnia, amfiteatr siedlecki/CKiS ul. Świrskiego 31.


O 7. Biegu Siedleckiego Jacka piszemy na naszej stronie w odrębnym artykule: siedlce.pl/index.php

Wystawy 31 sierpnia i w kolejne dni

31 sierpnia (środa) był dniem, w którym otwarte były dla siedlczan muzea i galerie. I tak np.: w 3 turach - o godz. 10.00, 12.00 i 16.00 - można było zwiedzać wystawę "Bóg - Honor - Ojczyzna w malarstwie XIX wieku" w Muzeum Diecezjalnym przy ul. Świrskiego 56. Ponownie, oglądanie tej wystawy możliwe będzie o godz. 12.00, 13.00 i 14.00 w sobotę 3 września i niedzielę 4 września.

Od godz. 12.00 31 sierpnia zapraszało Muzeum Jana Pawła II, mieszczące się w Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Wiśniowej 5. Tu do godz. 16.00 czynna była wystawa "Muzeum Jana Pawła II zaprasza".

Warto było zobaczyć pozostałe wystawy: "Monstrancje Polskie i Krzyże Polne Pamiętne, ziemią z różnych stron świata malowane" Antoniego Wróblewskiego, wystawę otwartą w Galerii CKiS z okazji Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach, czy wystawy malarskie i fotograficzne w MOK (szczegóły na plakacie poniżej).

Dzień później, od 1 września na placu przed Salą Widowiskową Podlasie przy ul. Sienkiewicza 63 można było oglądać wystawę "Wojna obronna 1939 – Między dwoma wrogami".

Przebojowa piętnastka

2 września (piątek) o godz. 17.00 i 20.00 koncertami pt. "Przebojowa Piętnastka" fetować będziemy inaugurację jubileuszu 15-lecia Chóru Miasta Siedlce. Wystąpią w nim: jubilaci, czyli sam Chór Miasta Siedlce, pod dyrekcją Justyny Kowyni-Rymanowskiej, Orkiestra Wojskowa w Siedlcach pod dyrekcją kpt. Dariusza Kaczmarskiego oraz oraz soliści: Izabella Jaszczułt-Kraszewska (sopran), Patryk Rymanowski (bas), Paweł Wolski (tenor) i Marcin Sójka. Całość poprowadzi Mariusz Orzełowski.

Artyści wystąpią w CKiS Scenie Teatralnej Miasta Siedlce przy ul. Bpa Świrskiego 31. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Bilety-zaproszenia od 22 sierpnia można odbierać w Punkcie Informacji Kulturalnej CKiS (ul. Bpa I. Świrskiego 31).


"Dni Siedlec" z "Dniami z doradztwem rolniczym"

W sobotę, 3 września zaczynają się popularne Dni z Doradztwem Rolniczym na terenach przy stadionie miejskim przy ul. Jana Pawła II - szczegóły zamieszczamy poniżej na plakacie. Znajdziemy tu dużo imprez, wystaw i konkursów związanych z codzienną pracą w polu i zagrodzie rolniczej, a dodatkowymi atrakcjami będą występy artystyczne zespołów ludowych i muzycznych.

Tego samego dnia, w sobotę 3 września o godz. 10.00 - na terenach po drugiej stronie ul. Jana Pawła II - czynna będzie wystawa sprzętu wojskowego.

O godz. 12.40, 3 września na scenie "Dni z doradztwem rolniczym" zobaczymy Prezentację zabytkowych kotłów z Muzeum Diecezjalnego. O godz. 13.00-13.30 dojdzie do przemarszu z bębnieniem ulicami miasta, a o godz. 15.00 w Muzeum Diecezjalnym wysłuchamy opowieści o bębniących tradycjach, obejrzymy kotły i otrzymamy możliwość zagrania na nich.


Sienkiewicz i czytanie Quo vadis

"SIENKIEWICZ – SIEDLCE – ŻEROMSKI" to tytuł imprezy literackiej i wystawy, z cyklu "Siedlce w zwierciadle czasu", która zostanie otwarta 3 września o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego 6.

Główną częścią będzie też głośne czytanie fragmentów powieści "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza przez aktorów, bibliotekarzy i czytelników MBP - w ramach Narodowego Czytania tej powieści (szczegóły poniżej). 3 września "siedleckie" Narodowe Czytanie rozpoczną o godz. 13.00, przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu w Pałacu Ogińskich, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski i Prezydent Miasta Wojciech Kudelski. W programie imprezy znajdzie się też wykład prof. dr hab. Zdzisława Adamczyka na temat związków Noblisty z Siedlcami i Żeromskim. Każda osoba, która przyjdzie do Biblioteki Głównej MBP na imprezę Sienkiewicz – Siedlce – Żeromski z egzemplarzem własnym "Quo vadis" Sienkiewicza otrzyma pamiątkowy stempel pieczęcią wydaną z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania.


POD NAPIĘCIEM - ciekawe koncerty

Kulminacją "Dni Siedlec" będzie koncert "Pod napięciem", na terenach naprzeciwko stadionu miejskiego i Parku Wodnego przy ul. Jana Pawła II. Na scenie - 3 września o godz. 20.00 - zaprezentuje się wokalistka słynąca z dobrego grania, autorka tekstów, Agnieszka Chylińska. Była członkini O.N.A. teraz gra głównie w stylu dance i pop. Afromental z kolei, to duet grający muzykę łączącą elementy soul, rythm and blues`a i hip-hopu.

Wykonawców usłyszymy dzięki sponsorowi koncertu PGE S.A.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia zaproszeń na oba koncerty w postaci video-clipów: www.ckis.siedlce.pl/pl/info/galeria/wideo/2416/agnieszka_chylinska_i_afromental_na_dni_siedlec_2016.html

www.ckis.siedlce.pl/pl/info/galeria/wideo/p-1/2414/afromental_zaprasza_na_koncert_w_siedlcach.html


Ostatni dzień Dni Siedlec

4 września będzie ostatnim dniem "Dni Siedlec". Rozpocznie go Msza Święta w intencji Miasta Siedlce i jego mieszkańców, w siedleckiej katedrze o godz. 8.00. Tego dnia czekają nas jeszcze ponadto zawody brydżowe, kolejny dzień "Dni z doradztwem rolniczym", koncert organowy i spektakl taneczno-muzyczny, który swoją prapremierę miał podczas siedleckich Światowych Dni Młodzieży - Siedlce do tańca i do różańca (godz. 19.00, CKiS ul. Świrskiego 31).

Sponsorem głównym "Dni Siedlec", któremu zawdzięczamy większość imprez i atrakcji jest Polska Grupa Energetyczna S.A.

Aut. JiC

Poniżej zamieszczamy cały kalendarz imprez "Dni Siedlec".