Kiedyś odbywały się w tej klasie lekcje matematyki, teraz salę zamieniono na … planetarium. Zamiast sufitu i ścian - sferyczna kopuła imitująca nieboskłon. LO im. B. Prusa w Siedlcach będzie trzecią, polską szkołą z własnym, stacjonarnym planetarium.
Kopułę i ściany tak przebudowano, że posłużą za ekran, na którym – z poziomu podłogi i przy pomocy projektora - wyświetlane będą multimedialne prezentacje, filmy i programy naukowe. Planetarium pomieści do 25 osób – obserwatorów projekcji, którzy będą się w niej uczyć w pozycji.... leżącej. Wszystko to z powodu pasji do przedmiotu nauczyciela fizyki, Sławomira Miernickiego, młodego entuzjasty astronomii, oraz dyrektora szkoły Andrzeja Kopca, który od początku przychylnym okiem patrzył na pomysł, a w trakcie wspierał powstanie projektu planetarium, jak i gdzie mógł.
O planetarium
"Prus" będzie pierwszą szkołą "na wschód od Wisły" z własną salą lekcyjną – planetarium, służącą do nauki fizyki z elementami astronomii. I dopiero trzecią taką w Polsce. Od 1981 roku, z kopułą o wielkości 6 m., istnieje planetarium przy LO w Piotrkowie Trybunalskim, a 23 lata ma podobne planetarium (kopuła 5 m.) w Potarzycy k/ Jarocina. Najczęściej, planetaria w Polsce powstają przy uczelnianych instytutach naukowych i w parkach rozrywki.
To "siedleckie" ma konstrukcję półkolistą, o wielkości kopuły 5,4 m. - liczonej po najdłuższej cięciwie - wykonaną na podkładzie rusztowania z desek, w oparciu o… własny!, szkolny projekt, którego współautorem jest firma Stanisława Przesmyckiego - Zeltech. Zakład Zeltech jest też głównym wykonawcą robót. Cała konstrukcja ma atesty strażaków. Początkowo, całościowy koszt projektu planetarium szacowano na 15, do 20 tys. zł. Finalnie, szkoła zapłaci ok. 50 tys. zł. Placówka liczy przychylność lokalnych sponsorów i Rady Rodziców, bo około drugie tyle będzie kosztowało wyposażenie planetarium. Będzie ono sukcesywnie dokupowane i rozbudowywane – w chwili obecnej możliwe będzie korzystanie ze skromnych zbiorów, wystarczających do urozmaicenia lekcji fizyki o elementy astronomii i wzbogacenia dydaktycznego lekcji geografii. Z czasem, celem "Prusa" jest zgromadzenie filmoteki i zasobów pozwalających na dowolne tematycznie projekcje.
Sukcesy już są...
Nowe narzędzie dydaktyczne uatrakcyjni przekaz treści i powinno umożliwić uczniom "Prusa" osiąganie jeszcze większych sukcesów, choć i dotychczasowe są ogromne. W roku szkolnym 2014/15 licealistka Prusa, Edyta Kołodziejczuk uplasowała się 3 miejscu w konkursie wiedzy astronomicznej "Helios", a rok później uczniowie "Prusa" zdominowali ten konkurs, zdobywając 1,2 i 4 miejsce! Z sukcesami biorą udział w finałach Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego. Mało tego, uczniowie LO przy Floriańskiej w rankingu STEM Unii Europejskiej dla szkół średnich w 2015 roku zajęli 36 miejsce! (STEM - polityka edukacji i programowania wyborów w szkołach w celu poprawy konkurencyjności w rozwoju nauki i technologii, obejmująca zakres dyscyplin naukowych tj. nowe technologie, inżynieria i matematyki). W szkole działa Szkolne Koło naukowe S.Ł.A.W.E.K, a wielu uczniów, laureatów astronomicznych konkursów studiuje za granicami Polski. Na efekty pracy Sławomira Miernickiego, który uczy tu od 3 lat, składa się też wsparcie i inspiracja członków 10-osobowego Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Nie byłoby jednak sukcesów bez przyjaznego, twórczego i motywującego środowiska i atmosfery w szkole, jaką stworzyli nauczyciele i dyrektor placówki Andrzej Kopiec.
Planetarium powstało dzięki pasji nauczycieli i ich woli zachęcania młodzieży do rozwijania zainteresowań i nauki, w tym do uważanych za trudne przedmiotów, jakimi są fizyka i astronomia. - Niebo jest za darmo, a za wszystko inne na świecie trzeba płacić. Poza tym astronomia uczy pokory, przy niej nasze ziemskie problemy są znikome - odpowiada Sławomir Miernicki, pytany o źródło zainteresowania astronomią. - Liceum "Prusa" dało mi możliwości, a reszta jest wynikiem pasji i pracy.
Planetarium przy LO im. Prusa nie jest jeszcze w pełni wyposażone w sprzęt i w zasoby oraz programy multimedialno-audiowizualne, jednak to niedaleka przyszłość, znając ambicje i pomysłowość dyrektora Andrzeja Kopca i Sławomira Miernickiego. Będzie to czas na ich zdobywanie i gromadzenie oraz opracowanie własnych, autorskich programów edukacyjno-dydaktycznych. Astronomia, fizyka i geografia wymagają innego języka komunikacji do grup odbiorców, takich jak przedszkolaki, czy studenci.
W poniedziałek, 26 września zaplanowane jest oficjalne otwarcie przyszkolnego planetarium. W dalszej perspektywie będzie ono udostępnione wszystkim chętnym, głównie dzieciom z przedszkoli oraz młodzieży i studentom ze szkół i uczelni Siedlec i okolic.
PS. Część zdjęć poniżej pochodzi z etapu budowy planetarium z sierpnia b.r., część oddaje stan obecny, a ostatnie w kolejności pochodzą z momentu testów i projekcji w planetarium (z zasobów Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii).
aut. JiC; foto: UM / www.facebook.com/PlanetariumSiedlce/
Strona internetowa Planetarium w "Prusie" www.facebook.com/PlanetariumSiedlce/
Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/