Do grona siedleckich radnych dołączyła 30 września, w trakcie obrad XXIV Sesji Rady Miasta, Zuzanna Demczenko. Już w pełnym gronie radni przyjęli ważną uchwałę dot. rewitalizacji społeczno-gospodarczej terenów położonych w centrum miasta. Podjęli także decyzję o wydzieleniu dwóch kolejnych frakcji odpadów segregowanych.
Nowa radna
Sesja rozpoczęła się od złożenia ślubowania przez nową radną Zuzannę Demczenko, Objęła ona mandat po zmarłym w sierpniu wieloletnim siedleckim radnym Stefanie Matwiejczyku. Zuzanna Demczenko reprezentuje w Radzie Miasta Prawo i Sprawiedliwość. W 2014 roku w wyborach samorządowych stratowała w okręgu nr 3 z listy Prawa i Sprawiedliwości i uzyskała 180 głosów.
Obszary do rewitalizacji
Bardzo ważną i kluczową dla przyszłości Miasta będzie przyjęta uchwała w sprawie "Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Siedlce na lata 2016-2020". Dokument jest diagnozą społeczno-funkcjonalną w oparciu o analizy, ankiety i wnioski - będące podstawą do opracowania programu – opracowanym przez zewnętrzną firmę Lider Projekt z Poznania. Do odnowy w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzenno-funkcjonalnej wyznaczono w Siedlcach 2 obszary: śródmieście i północno-wschodnią dzielnicę Miasta – spośród zdefiniowanych na terenie Siedlec, 11 obszarów statystycznych. Kryteriami do ich określenia były m.in.: pełnione przez obszary funkcje społeczne i administracyjne, zabudowa, itp. W dwóch obszarach, zdaniem badaczy, skumulowały się problemy społeczne, gospodarcze, środowiskowe, niepozwalające na dalszy ich rozwój. Program określa docelowe wizje i perspektywy, ważne dla polityki społecznej władz miasta. One z kolei determinują - zawarte i opisane w programie - dalsze, precyzyjne cele i kierunki rozwojowe oraz identyfikują wiele przedsięwzięć rewitalizacyjnych, stając się de facto programem w dużej części już "zoperacjonalizowanym". Do programu prowadzono nabór wniosków i projektów "społecznych" oraz zaproszono do prac przy nim instytucje i środowiska lokalne, podmioty i środowiska społeczne, które również teraz, po jego uchwaleniu mogą nanosić swoje projekty i działania. W "Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Siedlce na lata 2016-2020" zapisano m.in.: modernizację i rewaloryzację obiektów administracyjnych i oświatowych w w/w 2 obszarach miasta:, m.in. parku, amfiteatru, szpitali, komunikacji oraz wyglądu dawnych rynków miejskich.
/…/"Program rewitalizacji służyć będzie wyprowadzeniu ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, skoncentrowanych terytorialnie, tj. prowadzonych na obszarze rewitalizacji, wyznaczonym na podstawie analizy wskaźnikowej./…/ - można przeczytać w uzasadnieniu uchwały. /…/Na terenie miasta Siedlce do rewitalizacji został wskazany obszar Śródmieścia, stanowiący ścisłe historyczne i funkcjonalne centrum Siedlec, w którym wytworzył się historyczny układ przestrzenny miasta, a współcześnie zlokalizowane są najważniejsze obiekty zabytkowe i większość obiektów użyteczności publicznej oraz obszar obejmujący tereny południowej części centrum Siedlec – od dworca kolejowego do zabudowań w rejonie ul. Floriańskiej. Do obszaru rewitalizacji zostały włączone również tereny, gdzie zlokalizowane są ważne instytucje publiczne (m.in. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, Szpital Miejski, Uniwersytet Podlaski, zespoły szkół), obiekty sportowo-rekreacyjne przy ul. Prusa oraz zabytkowy park miejski, który powiązany jest z obszarem Śródmieścia Cały obszar wskazany do rewitalizacji zamieszkany przez 11 624 osoby (15,2% ludności miasta), a jego łączna powierzchnia wynosi 258,9 ha (8,1% ogólnej powierzchni miasta), W procesie przygotowania programu rewitalizacji została zapewniona partycypacja społeczna./…/
Internowani będą jeździć MPK za darmo
Postanowiono o uprawnieniu do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej w Siedlcach nowej grupy osób: internowanych i represjonowanych w stanie wojennym. Będą oni jednak musieli posiadać odpowiedni dokument lub legitymację. Wg szacunków Wydziału Gospodarki Komunalnej UM jest to grupa około 15-20 osób.
Nowe worki i pojemniki
Od stycznia 2017 roku, wskutek powziętej przez radnych uchwały w gospodarstwach domowych Siedlec pojawią się dwa nowe rodzaje worków na śmieci, a w wiatach śmietnikowych 2 nowe pojemniki: pomarańczowy na odpady higieniczne i fioletowy na tekstylia i stare ubrania. To wynik korekty zapisów w "Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Siedlce" i w miejskiej uchwale "śmieciowej", jaką radni skorygowali 30 września. Zdaniem autorów uchwał, pampersy i pieluchy stanowiły problem, bo nie trafiały do przetwarzania, a szmaty psuły maszyny w sortowni w Woli Suchożebrskiej. Szacunki Wydziału Gospodarki Komunalnej UM pokazują, że wydzielenie 2 nowych frakcji odpadów systemowo się zbilansuje i nie wpłynie na zwiększenie całościowych kosztów segregacji w mieście.
Targowice miejskie
Przyjęcie uchwały w sprawie zmiany zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty targowej na terenie Miasta Siedlce, ma wg radnych spowodować przeniesienie się drobnych sprzedawców z chodnika przy ul. Pułaskiego na wolny plac przy ul. Wojskowej (na wysokości Galerii S). Władze miasta dążą do uporządkowania drobnego handlu w mieście drogą rozwiązań kompromisowych, jednak są też zmuszone egzekwować istniejące prawo, zakazujące handlu na chodnikach. Administrator posesji przy Wojskowej ma pobierać zachęcające, niewielkie stawki opłaty targowej. Kompleksowe rozwiązanie nastąpi dopiero w przyszłości: Miasto przygotowuje duży projekt, w oparciu o fundusze unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, rewitalizacji i przebudowy targowiska przy 11 listopada.
Uchwały budżetowe
W tym segmencie uchwał (uchwała w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta Siedlce; w sprawie zmian w budżecie miasta Siedlce na 2016 rok z uzasadnieniem; informacja o przebiegu wykonania budżetu miasta za I półrocze 2016 roku) więcej uwagi radni poświęcili dyskusji nt. wykonania budżetu za pierwsze półrocze tego roku. Pomimo pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, niektórzy radni zarzucali wykonawcom budżetu Miasta zbyt małe wykonanie dochodów majątkowych, przy ogólnym wykonaniu dochodów na poziomie 49 proc. – Funkcjonują bez jakichkolwiek problemów wszystkie instytucje i jednostki w mieście, spłacamy nasze zobowiązania, uzbroiliśmy dla inwestorów wszystkie tereny w mieście, a przy tym wykonujemy podstawowe inwestycje – wyjaśniał prezydent Wojciech Kudelski. – Więcej optymizmu, to dopiero połowa kadencji Państwo radni – apelował prezydent Siedlec.
Radni, w jednej z pierwszych decyzji, zgodzili się na wycofanie z porządku obrad punktu dot. podjęcia uchwały w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej miasta Siedlce na rok przyszły. Z inicjatywą wyszedł skarbnik, Kazimierz Paryła, motywując to trwającymi uzgodnieniami międzywydziałowymi w Urzędzie Miasta i stale pojawiającymi się nowymi danymi i projektami, które mogą zmienić kształt projektu budżetu.
Pozostałe uchwały
Ponadto radni Rady Miasta Siedlce podczas XXIV Sesji powzięli uchwały dot.: wyrażenia zgody na wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym, na czas nieoznaczony części nieruchomości stanowiącej własność Miasta Siedlce położonej przy ulicy Czackiego; na zamianę nieruchomości położonych w Siedlcach, pomiędzy ulicami Próżną i Ogrodową oraz w sprawie określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych realizowanych przez Miasto Siedlce ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2016 r. Przyjęto też informację nt. realizacji Programu "3+ Siedlecka Duża Rodzina".
Jedną z kolejnych, ważnych uchwał XXIV Sesji była zmiana statusu 3 siedleckich ulic: Łukasińskiego, Zbrojnej i Składowej, które z ulic powiatowych staną się ulicami gminnymi.
aut. JiC
Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/