W sobotę, 20 września oficjalnie przekazano do użytku 4 nowe autobusy marki MAN, które siedleckie MPK zakupiło dzięki unijnemu dofinansowaniu. Przekazanie uświetniło obchody Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Podziel się drogą".

W sobotni poranek na Placu Sikorskiego czekało na mieszkańców miasta wiele atrakcji. Można było nieodpłatnie oznakować rower, zapoznać się z nowinkami techniki samochodowej, obejrzeć wozy strażackie, a także bezpłatnie wykonać badania poziomu cukru i wysokości ciśnienia. Jarosław Głowacki - wiceprezydent Siedlec już od rana prowadził miasteczko rowerowe, zachęcając wszystkich do korzystania z ekologicznych środków transportu, a także podnoszenia bezpieczeństwa na drodze. – Na co dzień staram się jeździć rowerem. Choć w naszym mieście powstało i nadal powstaje wiele ścieżek rowerowych, to jako rowerzyści ciągle musimy zabiegać o należyte miejsce. Korki, pośpiech i nerwy kierowców, powodują, że rowerzyści nie zawsze traktowani są jako pełnoprawni użytkownicy naszych dróg. Tymczasem wspólnie powinniśmy troszczyć się o nasze bezpieczeństwo i zawsze umieć dzielić się drogą – podkreślał Jarosław Głowacki.

Kulminacją tegorocznych obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu, było oficjalne przekazanie 4 nowych autobusów, które zakupiło siedleckie MPK. To jedne z najnowocześniejszych pojazdów komunikacji miejskiej klasy midi. Jak podkreślali szczęśliwi kierowcy nowych MAN-ów, to bardzo zwrotne i oszczędne pojazdy. Wyposażone są w wiele udogodnień podnoszących komfort pasażerów, a także spełniają najsurowsze wymagania emisji spalin Euro 6. Dodatkowo należy przypomnieć, że w 2012 roku przedsiębiorstwo zakupiło 11 nowych autobusów marki Mercedes. Dzięki nim, a także przekazanym w sobotę MAN-om, MPK może poszczycić się jednym z nowocześniejszych taborów na Mazowszu. W uroczystym przekazaniu wzięli udział przedstawiciele producenta, władze samorządowe Siedlec reprezentowali prezydent Wojciech Kudelski i wiceprzewodniczący rady Stefan Somla, a Dariusz Napiórkowski – dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego reprezentował władze samorządu wojewódzkiego. Obecny był także poseł Krzysztof Tchórzewski, któremu transport publiczny jest bardzo bliski, z racji pełnienia funkcji wiceministra transportu. Wszystkich licznie zebranych gości, a także przybyłych mieszkańców miasta przywitał prezes MPK Krzysztof Dębiński. Następnie głos zabrał prezydent Wojciech Kudelski. – Zakup nowych autobusów i podniesienie jakości komunikacji miejskiej, to tak jakby wybudowanie kilku nowych ulic. Jeden autobus zastępuje kilka samochodów osobowych, dlatego jako samorząd zmierzamy w kierunku wspierania Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w zakupach, które pomagają zmodernizować tabor. Na koniec swojego wystąpienia Wojciech Kudelski podziękował pracownikom spółki miejskiej, producentom, a także władzom samorządowym Mazowsza, za zrozumienie potrzeb siedleckiego MPK i wsparcie finansowe zakupu nowych autobusów. Z kolei poseł Krzysztof Tchórzewski podkreślił znaczenie siedleckiego przewoźnika w powiecie. – Dobrze się dzieje, że w Siedlcach przyszłościowo patrzy się na transport. Wartością jest również polityka przedsiębiorstwa, która swoich zadań nie ogranicza tylko do miasta. Dane statystyczne mówią, że jedna trzecia osób, które pracują w Siedlcach dojeżdża do pracy z poza miasta. I bardzo dobrze, że miasto myśli również o mieszkańcach z gmin powiatu siedleckiego, stwarzając dla nich możliwość taniego dojazdu do pracy.

Nowe autobusy poświęcił ks. kan. Janusz Wolski proboszcz parafii pw. Ducha Świętego, a następnie prezes MPK Krzysztof Dębiński zaprosił wszystkich zebranych na przejażdżkę po Siedlcach nowymi autobusami.