Wręczenie dorocznych "Aleksandrii" - honorowych nagród Prezydenta Miasta Siedlce było zwieńczeniem Dni Siedlec 2014. To prestiżowe wyróżnienie otrzymało tym razem jedenaście osób: Marek Fałdowski, Izabella Galicka, Bożena Gontarz, Jadwiga Madziar, Bożena Piechowicz, ks. bp Piotr Sawczuk, Mirosław Sokólski, Hanna Sygietyńska –Kwoczyńska, Agata Włodek, Mariola Zaczyńska i Paweł Żuk.

Aleksandrie przyznawane są od 1996 r. Do tej pory, tą szczególną, prestiżową w Siedlcach nagrodą wyróżniono 130 osób i instytucji, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Od 2007 roku przyznawane są także SuperAleksandrie. Do tej pory otrzymało je 6 osób.
W tym roku Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski postanowił wyróżnić 11 osób. W Sali "Białej" Miejskiego Ośrodka Kultury nagrody otrzymali:

 • mł. insp. dr Marek Fałdowski – komendant miejski policji w Siedlcach;
 • dr Izabella Galicka – historyk sztuki, odkrywca jedynego w Polsce obrazu El Greco "Ekstaza Św. Franciszka";
 • Bożena Gontarz – redaktor naczelna Życia Siedleckiego";
 • Jadwiga Madziar – dyrektorka Miejskiej Bibliotek Publicznej w Siedlcach;
 • dr Bożena Piechowicz – rektor Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach;
 • ks. bp Piotr Sawczuk – biskup pomocniczy siedlecki;
 • Mirosław Sokólski – prezes Sądu Okręgowego w Siedlcach;
 • Hanna Sygietyńska –Kwoczyńska – historyk sztuki, odkrywca jedynego w Polsce obrazu El Greco "Ekstaza Św. Franciszka";
 • Dr n. med. Agata Włodek, ordynator Oddziału Nerologicznego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach;
 • Mariola Zaczyńska – pisarka, dziennikarka "Tygodnika Siedleckiego";
 • Paweł Żuk – lekarz kardiolog, prezes Zarządu Centrum Medyczno – Diagnostycznego w Siedlcach.

Marek Fałdowski

Laureat to rodowity siedlczanin. Służbę w policji rozpoczął jednak w Węgrowie. W jej trakcie dał się poznać jako osoba mająca wybitne zdolności organizacyjne, szybko awansując na wyższe stanowiska – Naczelnika Sekcji Kryminalnej, a następnie na Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie. Jednostka ta uzyskała wówczas pierwsze miejsce w garnizonie mazowieckim. W styczniu 2007 r. Marek Fałdowski został Komendantem Miejskim Policji w Siedlcach. W momencie obejmowania przez niego tego stanowiska siedlecka jednostka nie miała, skromnie ujmując, najlepszych wyników i w ocenie przełożonych znajdowała się na jednym z ostatnich miejsc na Mazowszu.
Nowy komendant dokonał wielu istotnych i znaczących zmian. Już po roku siedlecka Komenda Miejska Policji znalazła się w tym rankingu na pierwszym miejscu. Od tej pory utrzymywany jest wysoki poziom wykrywania przestępstw i ścigania ich sprawców, co stawia siedlecką komendę w ścisłej krajowej czołówce. W tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeprowadziło analizę funkcjonowania wszystkich 343 komend policji i KMP Siedlce ocenione została jako jedna z najlepiej zarządzanych jednostek w kraju.
W opinii służbowej sporządzonej przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji czytamy m. in. : "... Marek Fałdowski posiada duży zasób wiedzy ogólnej oraz bogate doświadczenie zawodowe, które pozwala mu na realizację zadań służbowych na ponadprzeciętnym poziomie. Jest oficerem sumiennym, zdyscyplinowanym i dyspozycyjnym, gotowym do podejmowania obowiązków służbowych również poza służbą. Dobrze radzi sobie w sytuacjach kryzysowych, charakteryzując się opanowaniem emocjonalnym oraz odpornością na stres. Jest oficerem kreatywnym.
Komendant Marek Fałdowski ukończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Jest również absolwentem Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej, Akademii Obrony Narodowej oraz Akademii Podlaskiej, gdzie w 2006 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Jest z zamiłowania historykiem, a w swojej rozprawie doktorskiej "Zagłada polskich policjantów więzionych w obozie specjalnym NKWD Ostaszków (wrzesień 1939 - maj 1940) jako pierwszy podjął próbę szczegółowego opisania tragicznych losów przebywających tam policjantów.
Marek Fałdowski był wielokrotnie odznaczany orderami i odznaczeniami państwowymi oraz resortowymi m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi; Medalem Biskupa Polowego Wojska Polskiego "Gloria intrepidis et animi promptis" (Chwała ofiarnym i nieustraszonym) oraz srebrnym medalem "Za długoletnią służbę".

Izabella Karolina Galicka


Warszawianka, córka psychiatry Karola Mikulskiego oraz Idalii Jadwigi z domu Gieysztor - psycholożki i pianistki. Przed wojną i w czasie okupacji uczyła się w domu. Po wojnie ukończyła najpierw gimnazjum w Gostyninie, a następnie XVI Liceum Humanistycznym im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie. W latach 1947 do 1952 studiowała w Konserwatorium Warszawskim, w klasie fortepianu prof. Jerzego Lefelda. W roku 1949 podjęła studia historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obroniła pracę magisterską p.t. "Renesansowa rzeźba epitafijna Lubelszczyzny".
Po ukończeniu studiów pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków, w Dziale Dokumentacji Historycznej, przygotowując wiele studiów z zakresu architektury i urbanistyki. Od 1962 r. do 1991 związała się z Polską Akademią Nauk, pracując w Instytucie Sztuki Polskiej, w Pracowni Inwentaryzacji Zabytków. W tym czasie, wspólnie z Hanną Sygietyńską była autorką ponad 40 katalogów zabytków sztuki (m. in. z powiatów siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego i łosickiego) Jest autorką licznych publikacji, artykułów naukowych i popularno – naukowych z zakresu historii sztuki urbanistyki i architektury oraz książek m.in. "Odkrywanie sztuki, sztuki odkrywania" z 1994 r. - wyróżnionej nagrodą im. Hugona Steinhausa. W 1965r. rozpoczęła pracę doktorską pt. "Świeckie budownictwo obronne w dzielnicy Janusza Starszego Mazowieckiego", którą obroniła w 1969 r.
W 1964 r. odkryła wraz z Hanną Sygietyńską jedyny obraz El Greca w Polsce "Ekstaza Św. Franciszka", którego autentyzm potwierdziły przeprowadzone w 1974r. badania konserwatorskie pod kierunkiem prof. Bohdana Marconiego. Obraz ten od 2004 r. eksponowany jest w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Jest współautorką i autorką licznych publikacji na temat El Greca, m.in. artykułu p.t. "Nieznany obraz w Kosowie z serii franciszkańskiej El Greca" opublikowanym w Biuletynie Historii Sztuki z 1966 r. Wraz z Hanną Sygietyńska przypisały po raz pierwszy to dzieło samemu mistrzowi, a także artykułu pt. "Ein ubekannter Heiliger Franciskus In Ekstase des El Greco In Polen" (w Artibus et Historiae z 2006r.), w którym postawiły hipotezę o odnalezionym w Kosowie obrazie - jako pierwowzorze serii franciszkańskiej El Greca.
W 2009 r., wraz z Hanną Sygietyńską, zostały odznaczone w Siedlcach krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To wysokie odznaczenie państwowe przyznane zostało obu Paniom za "odkrycie obrazu i wkład w gromadzenie dóbr kultury w Polsce".

Bożena Gontarz


Węgrowianka, absolwentka Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcące w Sokołowie Podlaskim - matura rocznik 1997 oraz prawa ze specjalizacją z samorządu terytorialnego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Po studiach, ukończonych przed 12 laty, związała się z dziennikarstwem, zawodem, który jak sama ocenia niełatwym, ale dającym dużą satysfakcję. - Uważam, że dziennikarz powinien przede wszystkim służyć pomocą ludziom najsłabszym, wymagającym wsparcia – mówi o wykonywanej przez siebie pracy Laureatka. - Często dopiero interwencja mediów ułatwia rozwiązanie ich problemów i zmusza władzę do skutecznego działania z korzyścią dla Obywatela.
Jej dziennikarska droga cały czas kręci się wokół "Życia". Na początku było to "Życie Warszawy", a potem już konsekwentnie lokalne mutacje Życie Siedleckie, Życie Węgrowa i Życie Sokołowa. W międzyczasie pracowała także w Gazecie Węgrowskiej i Wieściach Sokołowskich. Od 1 sierpnia 2011 r. jest redaktorem naczelnym Życia Siedleckiego i prezesem zarządu spółki wydawniczej "Życie Siedleckie".
Jest autorką kilku tysięcy różnych form dziennikarskich: relacji, reportaży, wywiadów, felietonów oraz współautorką publikacji o tematyce turystycznej, promującej atrakcje naszego regionu.
Na co dzień współpracuje z samorządami, ośrodkami kultury, szkołami, organizacjami pozarządowymi i klubami sportowymi. Zdaniem Laureatki gazeta lokalna czy regionalna nie powinna służyć wyłącznie informowaniu o bieżących wydarzeniach. Ma pomagać budować lokalną tożsamość i patriotyzm lokalny. Służy temu m.in. sięganie po tematy dotyczące historii regionu. - Udało mi się zaprosić do współpracy ludzi, którzy odkrywają nowe karty z przeszłości – mówi Bożena Gontarz. - Tylko w ostatnich miesiącach artykuł opublikowany w Życiu Siedleckim, poświecony Franciszkowi Ząbeckiemu, kolejarzowi z Treblinki stał się bazą do opracowania hasła w polskiej i angielskiej Wikipedii, a prof. Maria Makowiecka z Nowego Jorku opublikowała na łamach Życia Siedleckiego cykl tekstów odkrywających nowe fakty z historii Woli Suchożebrskiej i Siedlec.
Jest laureatką konkursu "Historia bliska" organizowanego przez Ośrodek Karta i Fundację Batorego, wyróżniona została także medalem 40-lecia Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Ma na swoim koncie także sukcesy w konkursach. Została m.in. wicemistrzem siedleckiej ortografii w II "Dyktandzie Siedleckim"; zajęła także drugie miejsce w I Siedleckim Teście Historycznym i zdobyła trzecią lokatę rok później. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, największej i najbardziej prestiżowej organizacji zrzeszającej polskich dziennikarzy. Swoje zawodowe doświadczenia przekazuje młodym adeptom zawodu, współorganizując warsztaty dziennikarskie dla uczniów i konkursy dla młodzieży.

Jadwiga Krystyna Madziar


Urodziła się w Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku, jak przystało na córkę oficera Wojska Polskiego. Tam też rozpoczęła swoją edukację, ale Liceum Ogólnokształcące ukończyła już w Sokołowie Podlaskim, dokąd przenieśli się rodzice. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego oraz bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na UMCS w Lublinie.
Swoje życie zawodowe rozpoczęła podejmując pracę w szkole. Po niespełna dwóch latach podjęła życiową decyzję i przeniosła się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Było to już 35 lat temu. W instytucji tej przeszła przez wszystkie stanowiska, by w 1996 roku jednogłośnie wygrać konkurs na stanowisko dyrektora tej placówki. Od tego czasu konsekwentnie zmienia wizerunek Siedleckiej Książnicy.
Laureatka jest twórczynią ważnych bibliotecznych działów: mi.in. Czytelni Regionalnej, Centrum Informacyjnego Biblioteki, Centrum Obsługi Czytelników, czyli nowoczesnej, skomputeryzowanej wypożyczalni oraz Czytelni Internetowej z bezpłatnym dostępem do internetu. Pani dyrektor jest autorką "Informatora" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach. Z jej inicjatywy od 11 lat jest wydawana "Bibliografia Siedlec i Powiatu Siedleckiego" a pod jej czujnym okiem powstały tak interesujące wydawnictwa, jak choćby: "Niedziela w Siedlcach, czyli kilka magicznych miejsc", "Żeromski, Siedlce… i róże".
Dzięki wieloletnim staraniom pani dyrektor, zabytkowa XVIII-wieczna siedziba Biblioteki Miejskiej (dawny Odwach) została gruntownie, praktycznie od fundamentów, przebudowana. Stała się dzięki temu placówką na miarę XXI wieku - piękną, funkcjonalną, nowoczesną, przyjazną i z klimatem. Zyskała też dodatkową powierzchnię, co pozwoliło na organizację przestronnych, wygodnych, dostępnych dla osób niepełnosprawnych agend bibliotecznych. Powstał też "salonik literacki" – miejsce kameralnych spotkań autorskich, "salonik prasowy" oraz "galerie", w których organizowane są wystawy. Z okazji jubileuszu 90-lecia siedleckiej Książnicy i oddania do użytku zmodernizowanego obiektu przed zabytkowym budynkiem pojawiła się ławeczka Stefana Żeromskiego (pisarza, bibliotekarza i patrona biblioteki w latach 1960 – 1975).
Laureatka potrafiła skupić wokół Biblioteki lokalnych twórców kultury i środowisko naukowe, dzięki czemu stała się ona ośrodkiem cennych inicjatyw, wydarzeń kulturalnych i literackich. Gośćmi Siedleckiej Książnicy byli czołowi przedstawiciele kultury polskiej.
Obecnie Biblioteka oferuje czytelnikom bogate, systematycznie uzupełniane, liczące ponad 330 000 jednostek inwentarzowych zbiory i osiąga wysokie wskaźniki zakupu nowości wydawniczych oraz czytelnictwa. Od wielu lat Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zajmuje czołowe miejsca w czytelnictwie nie tylko na Mazowszu, ale i w kraju.
Za swą działalność na rzecz książki i czytelnictwa została uhonorowana: Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązową Odznaką Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz wyróżnieniami Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Pani Jadwiga Madziar jest szczęśliwą żoną, matką dwojga wspaniałych dorosłych dzieci – Mileny (aktorki i psycholożki) oraz Miłosława (prawnika). Od niedawna jest też babcią ukochanego Tymoteusza. Kocha książki, muzykę, teatr, film, ale przede wszystkim życie, ludzi i zwierzęta.

Bożena Piechowicz


Laureatka już od trzydziestu lat związana jest z Siedlcami. Jest absolwentką siedleckiej WSRP i warszawskiej SGGW, a tytuł doktora uzyskała na Uniwersytecie w Białymstoku. Drogę zawodową rozpoczęła w 1990 r. w ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach, gdzie pracowała przez kolejnych osiemnaście lat. W roku 1999 związała się z drugą siedlecką uczelnią - Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania, obecnie Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa, pełniąc w niej kolejne funkcje kierownicze. Od roku Laureatka piastuje urząd rektora.
Jej Magnificencja dr Bożena Piechowicz dzięki swoim umiejętnościom organizacyjnym współprzyczyniała się do szybkiego rozwoju Collegium Mazovia, co zaowocowało pozytywnymi ocenami jakości kształcenia Państwowej Komisji Akredytacyjnej na sześciu kierunkach: ekonomia, informatyka, finanse i rachunkowość, budownictwo, administracja i zdrowie publiczne.
Zaangażowanie i determinacja dr Bożeny Piechowicz przyczyniły się także do stworzenia po raz pierwszy w Siedlcach możliwości zdobycia wyższego wykształcenia medycznego - na kierunku pielęgniarstwo. To niewątpliwie bardzo duży wkład w rozwój edukacyjny oraz podnoszenie jakości usług medycznych w regionie, bowiem blisko 700 pielęgniarek zatrudnionych w placówkach medycznych ma na miejscu możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji.
Mówiąc o Laureatce nie sposób pominąć jej roli jako wykładowcy akademickiego. W siedleckich urzędach, bankach, biurach rachunkowych i przedsiębiorstwach pracuje cała rzesza jej byłych studentów. Szeroka wiedza Pani Doktor z zakresu rachunkowości i analizy ekonomicznej oraz doświadczenie zawodowe sprawiły, że cieszy się ona uznaniem zarówno środowiska akademickiego jak i praktyki gospodarczej. Pani dr Bożena Piechowicz była promotorem 140 prac magisterskich i licencjackich, a 360 prac recenzowała. Jej Magnificencja ma również bogaty dorobek naukowy. Cały czas prowadzi badania dotyczące wykorzystania analizy ekonomicznej w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Jest autorką 60 publikacji naukowych - w tym zagranicznych, redaktorką 3 monografii, współautorką monografii, skryptu i trzech podręczników dla studentów oraz dwóch części podręcznika dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Była też organizatorką dwóch międzynarodowych konferencji naukowych.
Pani Doktor Bożena Piechowicz za swoje dokonania zawodowe została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.

Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk

Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk urodził się 29 stycznia 1962 roku. Dorastał w Kornicy, gdzie jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Tam też w miejscowym kościele parafialnym został ochrzczony i przyjął sakrament bierzmowania. Szkołę Podstawową ukończył w rodzinnej miejscowości, a następnie uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, gdzie w 1981 roku zdał maturę.
Od tego czasu nasz Laureat związany jest z Siedlcami. To właśnie tu ukończył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym. 6 czerwca 1987 r. w katedrze siedleckiej otrzymał świecenia kapłańskie z rąk świętej pamięci biskupa Jana Mazura. Następnie przez dwa lata był wikariuszem w parafii Wisznice. W tym czasie napisał pracę magisterską na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod tytułem "Komunijność Kościoła według kardynała Karola Wojtyły" i w 1988 r uzyskał tytuł magistra teologii.
W roku 1989 rozpoczął studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1992 r. uzyskał tam tytuł magistra prawa kanonicznego, a w 1996 r. obronił rozprawę doktorską uzyskując tytuł doktora prawa kanonicznego. W okresie studiów kanonistycznych pełnił przez 6 lat funkcję kapelana w Zgromadzeniu Sióstr Loretanek.
Nasz Laureat w diecezji siedleckiej pełnił różne urzędy i funkcje. Był notariuszem Sądu Biskupiego, przez 20 lat piastował urząd sędziego, pełnił funkcję notariusza Kurii Diecezjalnej Siedleckiej. Piastował również urząd kanclerza, a także wikariusza generalnego. Od 1996 r. jest wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej oraz w Instytucie Teologicznym w Siedlcach. Jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Polskich Przetwórców Żywności.
Przez cały okres pracy kurialnej angażował się w przedsięwzięcia różnych jej agend. Włączył się m.in. w przygotowanie wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w Siedlcach, a w ostatnim czasie w prace II Synodu Diecezji Siedleckiej. Jako delegat Biskupów Siedleckich: bp. Jana Wiktora Nowaka i bp. Zbigniewa Kiernikowskiego był szafarzem sakramentu bierzmowania oraz przeprowadzał wizytacje kanoniczne w parafiach.
23 stycznia 2003 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Siedleckiej, a 23 stycznia 2009 r. kanonikiem gremialnym i prałatem scholastykiem tejże Kapituły Katedralnej. 20 września 2010 r. Ojciec Święty Benedykt XVI podniósł ks. kan. Piotra Sawczuka do godności Kapelana Jego Świątobliwości. 19 stycznia 2013 r., papież Benedykt XVI mianował ks. prał. dra Piotra Sawczuka biskupem pomocniczym Diecezji Siedleckiej, ze stolicą tytularną w Ottana.
Nasz Laureat jest autorem wielu publikacji. Jedną z książek pt.: "Kornica – dzieje pisane krwią i kredą", napisał z okazji 100-lecia powstania jego rodzinnej parafii. Opublikował wiele artykułów w "Wiadomościach Diecezjalnych Siedleckich", w tygodniku diecezjalnym "Podlaskie Echo Katolickie" i "Echo Katolickie". W Księdze jubileuszowej dedykowanej Biskupowi Zbigniewowi Kiernikowskiemu w 10. rocznicę sakry biskupiej i posługi pasterskiej w diecezji siedleckiej opublikował obszerny artykuł pt. "Dziesięć lat w służbie Kościoła siedleckiego"
W opinii duchowieństwa oraz wiernych diecezji siedleckiej, ksiądz biskup Piotr Sawczuk uznawany jest za kapłana niezwykle sprawnego, cieszącego się autorytetem, obdarzonego roztropnością, pobożnością i apostolską gorliwością.

Mirosław Sokólski


Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej. Od ukończenia studiów cały czas związany jest z siedleckimi sądami. Po ukończeniu aplikacji sędziowskiej złożył egzamin sędziowski został mianowany asesorem sądowym i przeszedł kolejne stanowiska - sędziego Sądu Rejonowego i Wojewódzkiego. Obecnie jest sędzią Sądu Okręgowego w Siedlcach. Jego przełożeni dostrzegali zawsze zdolności zawodowe i organizacyjne Laureata powierzając mu odpowiedzialne funkcje Przewodniczącego Pierwszego Wydziału Cywilnego najpierw Sądu Rejonowego, a następnie w Sądzie Okręgowym w Siedlcach.
Od czterech lat Mirosław Sokólski piastuje stanowisko Prezesa Sądu Okręgowego w Siedlcach, kierując działalnością administracyjną podległych mu sądów działających w okręgu. Posiada olbrzymią wiedzę, umiejętności zarządzania i kierowania zasobami ludzkimi oraz odpowiedniego organizowania pracy. Jest też uznanym autorytetem w siedleckim środowisku prawniczym oraz wśród pracowników sądów. Dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu możliwe było rozpoczęcie największej w dziejach siedleckiego wymiaru sprawiedliwości inwestycji, jaką jest budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Siedlcach, który powstaje przy zbiegu ulic Jana Pawła II i Kazimierzowskiej. Budowa, tak potrzebnego w mieście, obiektu przebiega w szybkim tempie, a jej zakończenie będziemy świętować za niespełna trzy lata.
Od młodzieńczych lat wielką pasją Mirosława Sokólskiego jest tenis ziemny. Jest wielokrotnym Mistrzem Polski Prawników w tej dyscyplinie sportu oraz wielokrotnym mistrzem Siedlec amatorów. W przeszłości sprawdził się także jako animator życia sportowego środowiska prawniczego, był twórcą piłkarskiej drużyny prawników "Paragraf", która odnosiła znaczące sukcesy w siedleckich rozgrywkach amatorów i z powodzeniem działa do dziś. Jego pasją są także górskie wędrówki, a miłość do Tatr ciągnie go w polskie góry o każdej porze roku.
Prywatnie Pan Mirosław Sokólski jest szczęśliwym małżonkiem, ojcem i dziadkiem uroczej Gabrysi, w której jest bezgranicznie zakochany.

Agata Włodek


Siedlczanka, absolwentka II Liceum Ogólnokształcące im. Św. Królowej Jadwigi. Po zdaniu matury rozpoczęła studia lekarskie na Akademii Medycznej w Białymstoku. Po ich ukończeniu i odbyciu stażu w 1985 r. związała się z Oddziałem Neurologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, w którym nasza laureatka nieprzerwanie pracuje do dzisiaj.
Ważnym wydarzeniem w życiu zawodowym dr Agaty Włodek było zdanie egzaminu specjalizacyjnego pierwszego stopnia z neurologii, co nastąpiło w 1989 r. Pięć lat później nasza laureatka uzyskała drugi stopień specjalizacji. Kolejnym etapem pracy naukowej była obrona pracy doktorskiej. Było to w maju 2002 r., a praca "Zgodność pomiędzy klasyfikacją OCSP, a obrazem tomografii komputerowej w udarach niedokrwiennych mózgu" zyskała niezwykle pochlebne recenzje środowiska polskich neurologów.
W roku 1999 r. dr Agata Włodek została zastępcą ordynatora Oddziału Neurologicznego Samodzielnego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, a od stycznia 2003 r. objęła stanowisko ordynatora, które piastuje do chwili obecnej. Niezwykle ważnym wydarzeniem w funkcjonowaniu oddziału było stworzenie
w 2007 r. Pododdziału Udarowego z możliwością leczenia trombolitycznego udarów mózgu. Od 2009r. na Oddziale Neurologicznym prowadzony jest także Program Lekowy dla chorych na stwardnienie rozsiane.
Pani doktor nauk medycznych Agata Włodek jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego Oddziału Warszawskiego. Stale uczestniczy w konferencjach naukowych, szkoleniach i zjazdach neurologicznych. W trakcie kierowania Oddziałem była koordynatorem wielu badań, które przyczyniły się do rozwoju polskiej neurologii.

Mariola Zaczyńska


Urodziła się 1 września w rocznicę wybuchu II wojny światowej, co wywarło piętno na jej charakterze: wybuchowym i walecznym. Córka żołnierza zawodowego, z domu wyniosła zasadę, że staje się w obronie słabszych. Robi to przez całe życie zarówno w pracy dziennikarki, jak i społecznika walczącego o poprawę losu naszych "braci mniejszych", czyli zwierząt zdanych na łaskę i niełaskę ludzi. Jest założycielką Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt AMICUS, które od blisko dekady skutecznie zbiera fundusze na sterylizacje bezpańskich zwierząt, by w humanitarny sposób zmniejszać populację zwierząt niechcianych i porzucanych.
Mariola Zaczyńska to kobieta o wielu pasjach, w tym tej najukochańszej -literackiej. Wydała cztery powieści obyczajowe przepełnione energią i humorem, o których się mówi, że są skuteczniejsze od antydepresantów w poprawie nastroju. Świadczą o ty choćby tytuły powieści: "Gonić króliczka", "Jak to robią twardzielki", "Szkodliwy pakiet cnót" i "Kobieta z impetem". Promocja tej ostatniej odbyła się w miniony czwartek.
Od kilku lat czynnie angażuje się w propagowanie czytelnictwa, biorąc udział w przedsięwzięciach literackich w całej Polsce. Dzięki pomocy pracowników MBP, władz miasta i członków stowarzyszenia BRAMA zorganizowała ogólnopolski Festiwal Literatury Kobiecej Pióro i Pazur, którego trzecia edycja odbędzie się w 27 września w Siedlcach.
Jest laureatką nagród dziennikarskich, w tym srebrnego i brązowego "CALA" przyznawanych przez tygodnik POLITYKA i Centrum Aktywności Lokalnej, nominowana także do nagrody głównej dla dziennikarstwa śledczego w Lokal Press. Publikowała m.in. w "Przyjaciółce", "Świecie kobiety", "Prawo i życie", pracowała w rozgłośni regionalnej Polskiego Radia RDC, w Kurierze Mazowieckim TVP. Na stałe, od 20 lat, związana z Tygodnikiem Siedleckim. Absolwentka siedleckiej Królówki, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego (dawniej Akademii Podlaskiej) oraz studium scenariuszowego łódzkiej "Filmówki".

Paweł Żuk


Łosiczanin z urodzenia, siedlczanin z tzw. awansu wojewódzkiego. Związany z naszym miastem od 1976 roku. Jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 4 oraz II LO im. Świętej Królowej Jadwigi, popularnej "Królówki" - matura rocznik 1986. Studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytet Medyczny) im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie w 1993 roku uzyskał dyplom. W okresie tym czynnie angażował się w działalność ruchu oazowego "Światło – Życie" oraz Duszpasterstwa Akademickiego zarówno w Siedlcach jak i w Poznaniu, przy klasztorze ojców Dominikanów.
Od początku swojej pracy zawodowej Paweł Żuk związał się z Oddziałem Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, kierowanym wówczas przez dr Piotra Kołodzieja (także laureata "Aleksandrii"). W 1996 r. był stypendystą Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Fundacji Batorego w Ośrodku Kardiologii Interwencyjnej i Elektrostymulacji "Wythenshawe Hospital" Uniwersytetu w Manchester. W tym samym roku uzyskał pierwszy stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych, a trzy lata później drugi stopień. W 2004 roku ukończył specjalizację z kardiologii. Wszystkie te tytuły uzyskał pod kierunkiem dra nauk medycznych Piotra Kołodzieja.
W 1998 roku wspólnie z Arturem Prusaczykiem oraz Dobrosławą Lewczuk został założycielem Centrum Medyczno-Diagnostycznego sp. z o.o. Od 2002 roku jest prezesem Zarządu Centrum, firmy która prowadzi sieć ponad 20 placówek medycznych w Siedlcach oraz powiatach siedleckim, mińskim, sokołowskim, otwockim i łukowskim. Swoją opieką przychodnie Centrum otaczają obecnie ponad 65 tys. pacjentów.
Firma od lat jest zaangażowana w zakrojone na szeroką skalę działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz pomoc ludziom wymagającym długoterminowej opieki, za co uzyskała wiele nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach. Centrum udziela także stałego wsparcia medycznego podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach i od lat aktywnie wspiera sport. Najlepszym tego przykładem jest pomoc świadczona drużynie koszykówki kobiet MKK Siedlce, tegorocznemu beniaminkowi ekstraklasy. Ze wsparcia korzysta też drużyna piłki nożnej - Kolektyw Oleśnica.
Paweł Żuk jest także członkiem organizacji lokalnego samorządu gospodarczego - zasiada w prezydium Siedleckiej Rady Biznesu i jest wiceprezesem Wschodniej Izby Gospodarczej.
Szczęśliwy mąż Edyty i ojciec Jakuba, Bartosza, Julii i Blanki. Nieliczne wolne chwile poświęca rozwijaniu swojego hobby, którymi są sport oraz ogrodnictwo.

Ze względu na stan zdrowia na uroczystość nie mogła przybyć Pani Hanna Sygietyńska - Kwoczyńska. W jej imieniu statuetkę odebrała Pani dr Izabella Galicka.

Tekst i foto z uroczystości
© Dariusz Dybciak

Dotychczasowi laureaci nagrody
Prezydenta Miasta Siedlce
"Aleksandria"

Rok 1996
(nagrody za rok 1994 i 1995)
ks. Ryszard Borkowski
Lidia Chojecka
ks. Henryk Drozd
Waldemar Durakiewicz
Dorota Gałczyńska - Zych
Śp. Marian Gardziński
Urszula Głowacka - Maksymiuk
Zygmunt Goławski
Aleksander Jonek
Witold Jakubik
Eugeniusz Kasjanowicz
IwonaKobylińska
Jerzy Kobyliński
Karol Kraszewski
Stefan Matwiejczyk
Śp. Seweryn Niraz
Iwona i Grzegorz Orzełowscy
Ryszard Mikołaj Pietkiewicz
Zdzisław Sawicki
Mirosław Symanowicz
Krzysztof Tchórzewski
Śp. Zdzisław Henryk Wiechetek

Rok 1997
Eugeniusz Borysiak
Marek Jacek Bulak
Adam Jonczyk
Romualda Jabłońska - Ceglarek
Maria Łyczywek - Zwierz
Śp ks. bp Jan Mazur
Maria Mitura
Kazimierz Paryła
Śp. Henryk Zbieć
TV CATEL

Rok 1998
Andrzej Brochocki
Bartłomiej Stanisław Czech
Dariusz Dybciak
Maria Gadomska
Bogusław Ignacy Kielak
ks. Mieczysław Łuszczyński
Jerzy Mateuszak
Marek Muszyński
Winicjusz Nowosielski
Bogusław Olszewski
Krystyna Paczuska
Andrzej Tarasiuk
Krzysztof Tomaszewski

Rok 1999
Zofia Czapska
Władysław Grochowski
Ś.p. Józef Stempień

Rok 2000
Szczepan Grzebieliszewski
Andrzej Koc
Władysław Paćkowski

Rok 2001
Konstanty Strus
Śp. Lesław Włodzimierz Szczerba
Mirosław Zdrodowski
Francesco Testa (Włochy)
Wilhelm Rohrhirsch (Niemcy)

Rok 2002
Danuta i śp. Jacek Gołębiewscy
Śp. Leszek Kubiak
Śp. Andrzej Meżerycki
Paweł Nasiłowski
Mirosław Rytel
Margaret Kępińska - Jakobsen (Dania)
Jens Age Bjorkoe (Dania)

Rok 2003
Joanna Gałach
ks. Julian Jóźwik
śp. Hanna Klimczyk - Lipińska
Mariusz Orzełowski

Rok 2004
Śp. Krystyna Jałyńska - Kwiatkowska
Tomasz Staszewski
Joanna Woszczyńska
ZENTIS Polska

Rok 2005
Anna Kirchner
Barbara Sochacka - Kuzko
Mirosław Zwoliński
Mirosław Zygmunt Roguski

Rok 2006
Artur Boruc
Śp. Konstanty Ryszard Domagała
ks. Józef Miszczuk
Piotr Kołodziej
Stanisław Przesmycki
Maciej Turkowski

Rok 2007
Stanisław Jakubiec
Bogusław Kowalski
ks. Kazimierz Niemirka
Ireneusz Parzyszek
Śp. Antoni Raczyński
SuperAleksandrie
Aleksander Jonek
ks. bp Zbigniew Kiernikowski
Edward Kospath-Pawłowski
Krzysztof Tchórzewski

Rok 2008
ks. Krzysztof Hapon
Jacek Kozaczyński
Zbigniew Stanisław Sobolewski
Adam Struzik
Danuta i Ryszard Soćkowie
Katolickie Radio Podlasia

Rok 2009
ks. Marek Chomiuk
Antoni Jówko
Antoni Józwowicz
Śp. Adam Klejc
Sławomir Kordaczuk
Jacek Kozłowski
Arnold Lorenz (Niemcy)
Zygmunt Szalach
ks. bp Henryk Tomasik
Bożena Wojciuk
SuperAleksandria
Śp. Józef Stempień

2010
SuperAleksandria
Szczepan Grzebieliszewski

ks. Adam Patejuk
Jarosław Głowacki
Michał Hołownia
Stanisław Kalembasa
Witold Okniński
Mikołaj Romańczuk
Maciej Wielkopolan
Andrzej Sitnik
Zygmunt Urbanowicz
Alicja i Zbigniew Staręga

2012
śp Leszek Gadomski
Jolanta Hibner
Konrad Jaskóła
Sławomir Marchel
Sławomir Marciszewski
Antonina i Eugeniusz Mąka
Henryka Sekuła
Grzegorz Welik
ks. Janusz Wolski
Mariusz Żaczek

2013
Anna Komorowska

Bolesław Białas
Ewa Komoń-Kotecka
Waldemar Koperkiewicz
Mirosław Leśkowicz
Ryszard Machała
Andrzej Matuszewicz
Anna Sochacka
Jan Stankiewicz
Tamara Zacharuk