W poniedziałek, 1 września siedlczanie uczcili 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W samo południe w mieście zawyły syreny alarmowe. Wieczorem delegacje samorządu, wojska, kombatantów, harcerzy i ugrupowań politycznych złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pamięci pod obeliskiem gen. Władysława Sikorskiego i na Cmentarzu Wojennym.


75. lat temu, 1 września, agresją hitlerowskich Niemiec na Polskę, rozpoczęła się II wojna światowa. Był to najkrwawszy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie cały świat. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
W Siedlcach, podobnie jak w cały kraju, uczczono także to pamiętne wydarzenie, które miało olbrzymi wpływ na losy naszej Ojczyzny. W samo południe w mieście rozległy się syreny alarmowe. Dla wielu mieszkańców Siedlec były one dobitnym sygnałem do uczczenia tego szczególnego dnia w naszej historii. Po godzinie 17.00 delegacje siedleckich instytucji spotkały się na Placu gen. Sikorskiego. Tu pod obeliskiem ustawionym w 70 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. W imieniu samorządu Miasta Siedlce wiązankę złożyli prezydent Wojciech Kudelski i jego zastępca Jarosław Głowacki. W imieniu wojska kwiaty złożył dowódca garnizonu siedleckiego ppłk Krzysztof Krawczyk i ks. płk Andrzej Dziwulski. Wiązankę złożył także Honorowy Obywatel Miasta Siedlce mjr Tadeusz Sobieszczak, żołnierz legendarnego oddziału partyzanckiego "Zenona". Towarzyszyli mu członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec". Parlament RP reprezentował poseł Krzysztof Tchórzewski, który oddał hołd ofiarom II wojny światowej w asyście wiceprzewodniczącego Rady Miasta Bogumiła Kacprzaka i radnego Zygmunta Szalacha. Na Placu Sikorskiego kwiaty złożyli także przedstawiciele SLD na czele ze Zbigniewem Stąsiekiem i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Adamem Bobrykiem. Hołd oddali także członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego i Tradycji Wojskowej im. 22 pułku piechoty oraz harcerze z Hufca ZHP "Podlasie", którzy stawili się na obchody rocznicy z własnym sztandarem. Na Cmentarzu Wojennym również złożono kwiaty, a modlitwie za poległych żołnierzy przewodniczył ks. płk Andrzej Dziwulski.
O godz. 18.00 w kościele garnizonowym odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. płk Andrzej Dziwulski, kapelan garnizonu siedleckiego. Eucharystię sprawowano w intencji w intencji Ojczyzny oraz wszystkich ofiar i bohaterów II wojny światowej.