Od poniedziałku, 15 września najcenniejszy skarb Siedlec czyli obraz Ekstaza św. Franciszka pędzla El Greco prezentowany jest na Zamku Królewskim w Warszawie. – Cieszymy się, że tym naszym dobrem możemy podzielić się z innymi – mówił podczas inauguracji wystawy ordynariusz Siedlecki ks. Bp Kazimierz Gurda.

Obraz El Greca "Ekstaza świętego Franciszka", na co dzień eksponowany w siedleckim Muzeum Diecezjalnym, po raz pierwszy od dziesięciu lat, opuścił Siedlce. Od 16 września do 31 października będzie prezentowany na Zamku Królewskim w Warszawie na wystawie "Wokół jednego obrazu". Inauguracja wystawy zgromadziła liczne grono gości. Jeden z najcenniejszych obrazów w Polsce przyszli podziwiać min. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, biskup siedlecki Kazimierz Gurda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Tadeusz Sławecki, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Tomasz Orłowski, Podsekretarz Stanu w kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak, Hanna Suchocka – przewodnicząca Rady Powierniczej Zamku, ambasador Hiszpanii w Polsce Agustín Núñez Martínez, Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach ks. Robert Mirończuk. Zabierając głos prezydent Wojciech Kudelski podkreślił brak przypadku w tym że obraz znajduje się i jest na co dzień eksponowany właśnie w Siedlcach. – Święty Franciszek chce być pomiędzy nami w Siedlcach. Chce również, żeby miłośnicy sztuki po jego pobycie na zamku Królewskim przyjechali do Siedlec. Chce żeby w głębi tego obrazu dostrzegli zamysł Boga. Święty Franciszek wie, że w Siedlcach mieszkają dobrzy ludzie, którzy kochają sztukę, dlatego chce być wśród nas i zaprosić wszystkich do Siedlec. Mogę zaryzykować stwierdzenie, że od momentu kiedy Święty Franciszek został wyeksponowany w Siedlcach, miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać. – mówił Wojciech Kudelski. W swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na bogactwo kulturowe i duchowe naszego regionu, a także podziękował, szczególnie zasłużonym dla promocji obrazu osobom. Wartość jedynego w Polsce dzieła El Greca podkreślał Dyrektor Zamku Królewskiego, prof. Andrzej Rottermund. - To ważne dla naszego muzeum wydarzenie chcemy również promować poprzez serię cykl "Niedzielnych spotkań wokół obrazu El Greca".
Zarówno majowa konferencja na Zamku Królewskim, która zgromadziła setki osób z Polski i Europy, jak również wczorajsza inauguracja wystawy, były wspólnym sukcesem promocyjnym miasta i Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

Wejście na wystawę, na podstawie biletu wstępu do Galerii Lanckorońskich.
Wystawa otwarta:
16 - 30 września: od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 – 18.00 w niedzielę w godz. 11.00 – 18.00; natomiast od 1 do 31 października: od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 16.00 w niedzielę w godz. 11.00 – 16.00 w poniedziałki nieczynna.