3 czerwca 2023 r. w godzinach 10.00-15.00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 w Siedlcach odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny - Ekopozytywni. Celem Ekologicznego Pikniku Rodzinnego było propagowanie postaw proekologicznych dzieci i młodzieży, łączenie ich z aktywnymi działaniami na rzecz środowiska, pogłębianie wiedzy i wrażliwości ekologicznej wśród uczniów i ich rodzin.

Organizacja Ekologicznego Pikniku Rodzinnego Ekopozytywni została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 30000 zł. Honorowego Patronatu nad Piknikiem udzieliła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, jak również Prezydent Miasta Siedlce, który zaakcentowałw wypowiedzi wagę edukacji ekologicznej, potrzeby dbania o planetę. Z ogromną satysfakcją przypomniał, że niedawno nasze miasto zdobyło tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu.Impreza rozpoczęła się koncertem muzycznym Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym. Orkiestra pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Miętusa wykonała utwory klasyczne i współczesne przeboje światowej muzyki rozrywkowej. W trakcie pikniku odbywałysię liczne konkursy, m.in. konkurs wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej, przyrodniczo-ekologiczny „Segreguj i zgniataj - to dobre dla świata”, ECO-Picasso, konkurs w puszczaniu samolotów,, On ze śmieci, ale leci”, konkurs „Co i gdzie, czyli zasady recyklingu”, „Ochrona powietrza”. Uczestnicy pikniku oglądali bardzo ciekawypokaz mody ekologicznej połączony z konkursem na najciekawszy strój. W rywalizacjachsportowych wzięli udział uczniowie i ich rodzice. W ramach konkursu kulinarnego na zdrową potrawę pod hasłem „Każdy kęs ma swój sens” dzieci i rodzice sporządzili wiele smacznych dań, m.in. ciasta oraz bułeczki buraczkowe i marchewkowe, muffinki, racuszki z jabłkami, kulki bounty, spring rollsy z kurczakiem i wege. Były też różnorodne zdrowe ciasteczka, m.in. owsiane i z ziarnami, sorbet truskawkowy, orzeźwiające lekkie smoothies, szaszłyki owocowe i mnóstwo innych smakołyków. Konkurs był ważną formą promowania zdrowego i świadomego odżywiania dzieci i dorosłych, ponieważ SP 7 jest Szkołą Promującą Zdrowie.

Na wszystkichczekały również atrakcje związane z tematem ochrony środowiska naturalnego przygotowane przez instytucje, placówki naukowe i kulturalne:- Nadleśnictwo Siedlce, Uniwersytet Przyrodniczo- Humanistyczny, ZUO, Miejską Bibliotekę Publiczną. Chętne osoby mogły wziąć udział w ciekawych warsztatach, m.in. „Zrób sobie torbę na zakupy”, prowadzonych przez Stowarzyszenie Tutajteraz, warsztatach „Nakrętki… i co dalej” przeprowadzanych przez ,,Plastikową Rewolucję”. Z nakrętek było można wytłoczyćbrelok okolicznościowy z logo miasta Siedlce. Na uwagę zasługiwała również Grupa Ekologiczna, która skupiła uwagę na właściwym zachowaniu na terenach chronionych oraz zachęcała do wzięcia udziału w akcji „Obrączkowanie bocianów 2023”. Nie brakowało chętnych do udziału w grach planszowych, mini turnieju szachowym, zabawach integracyjnych z chustą animacyjną. Uczestnicy mogli również zaprojektować swoje zabawki i pomoce sensoryczne z odpadów wtórnych, zagrać w EKO scrabble, obejrzeć pokaz łazików marsjańskich powstałych z materiałów z recyklingu, oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach przeprowadzonych przez Fundację „Odzyskaj środowisko”.

Na koniec wszyscy uczestnicy oraz zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy. Sobota w Szkole Podstawowej nr 7 była dniem pełnym uśmiechów, kolorów i zabawy! Piknik stanowił kolejną wspaniałą okazję do propagowania wiedzy ekologicznej oraz integracji całej społeczności szkolnej.