Zakończyła się długo wyczekiwana przez wszystkich rewaloryzacja Parku Miejskiego Aleksandria, pamiętającego czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mieszkańcy oraz turyści mogą już cieszyć się dobrze znanym i lubianym miejscem w zupełnie nowej odsłonie. Pięknie zaaranżowany teren posłuży nie tylko do wypoczynku i rekreacji, ale też stanie się przestrzenią wydarzeń kulturalno-artystycznych. Uroczystego otwarcia "Aleksandrii" dokonał w sobotę 24 czerwca 2023 roku Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.Bez wątpienia park będzie atrakcją na mapie Siedlec.
– Jesteśmy zachwyceni. – powtarzali siedlczanie, którzy odwiedzili park zaraz po otwarciu. – Czujemy się tak, jakbyśmy się przenieśli na chwilę do innego świata. Jest pięknie!

W pierwszy weekend funkcjonowania parku w nowej odsłonie odwiedziło go kilka tysięcy osób.


zdj. J. Mazurek


zdj. J. Mazurek


Prelekcja Piotra Ługowskiego pt. "Aleksandria - sentymentalny park Aleksandry Ogińskiej na przestrzeni dziejów".
zdj. T. Kluczek

 

Park Aleksandria swoją nazwę zawdzięcza Aleksandrze z Czartoryskich Ogińskiej, która przyczyniła się do powstania w XVIII wieku jednego z najpiękniejszych założeń parkowo-ogrodowych ówczesnej Polski. Wraz z architektami i ogrodnikami stworzyła miejsce szeroko znane nie tylko na dworach polskich, ale i europejskich. Park o charakterze sentymentalnym zachwycał architekturą, roślinnością i alejkami. Gościł wiele ówczesnych sław, bywali tu Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz i wspomniany król Stanisław August Poniatowski. Po bezpotomnej śmierci Aleksandry Ogińskiej park stracił na znaczeniu, zawsze był jednak miejscem cenionym przez mieszkańców. 

Na rewaloryzację parku czekaliśmy kilkadziesiąt lat.

W 2019 roku Stowarzyszenie Mieszkańców Bezpartyjne Siedlce zgłosiło do Budżetu Obywatelskiego wniosek o rozpoczęcie rewaloryzacji parku. W głosowaniu nad tym projektem mieszkańcy oddali ponad 4000 głosów, przez co projekt znalazł się na pierwszym miejscu spośród zgłoszonych. To właśnie siedlczanie opowiedzieli się za rozpoczęciem prac w Aleksandrii. W ramach zadania została wykonana alejka wraz z oświetleniem wokół parku oraz dokonano nasadzeń przy alejce, które były współfinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Za otrzymane środki dziękujemy Panu marszałkowi Adamowi Struzikowi i Pani Janinie Ewie Orzełowskiej członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego.

W 2020 roku otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że ze względu na wycofanie się z realizacji swojego projektu jednego z beneficjentów, Miasto Siedlce, będące do tej pory na liście rezerwowej z projektem z 2017 roku pn. „Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego Aleksandria w Siedlcach” może otrzymać dofinansowanie. Po wielu rozmowach i uzgodnieniach dotyczących zmian w projekcie w marcu 2021 roku została podpisana umowa na dofinansowanie wspomnianego projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko. Wysokość pozyskanego dofinansowania to kwota blisko 8,4 mln zł a wartość inwestycji wynosi ok. 17 mln zł. Brakującą kwotę ok. 8,5 mln zł dołożyliśmy z budżetu miasta.  Wniosek Prezydenta Andrzeja Sitnika zaakceptowała Rada Miasta Siedlce i mogliśmy przystąpić do realizacji. Wyłoniony został główny wykonawca – Zakład Elektrotechniczny ZELTECH.

Głównym celem prac było przywrócenie możliwie jak największej ilości cech charakterystycznych dla dawnego sentymentalnego założenia. W pierwszym etapie przeprowadzono prace rozbiórkowe i porządkowe, uwzględniające także wykonanie nowych instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. Wzdłuż parku powstało nowe ogrodzenie. Alejki Aleksandrii zyskały także nową nawierzchnię, pojawiła się nawierzchnia mineralna, przepuszczalna, korzystnie wpływająca na obieg wody deszczowej. W parku pojawiły się nowe ścieżki dydaktyczne, które zostały poprowadzone falującymi liniami między starodrzewem, zachęcają do zapoznania się z ciekawostkami o parku, mieście i regionie. Pomogą w tym liczne pulpity oraz tablice informacyjne.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych efektów rewaloryzacji Parku Miejskiego Aleksandria jest odtworzenie pawilonu ogrodowego, stojącego w centralnym punkcie głównej alei. Jego otoczenie zdobią rabaty z kwiatami i krzewami ozdobnymi. Nowe nasadzenia sprawiły, że Park jest zakątkiem pełnym zieleni, sprzyjającym odpoczynkowi na łonie natury. Alejki zachęcają do spacerów. Wędrując nimi, można odkryć ukryte wśród zieleni atrakcje – zegar ogrodowy, ławkę z postacią księżnej Aleksandry Ogińskiej czy postument z herbem. Dodatkowych wrażeń estetycznych dostarczą trzy nowe fontanny i rzeźby ogrodowe. Spacerowiczów z pewnością zachwyci nowy wygląd mostka, na który poprowadzono ścieżkę. Ponadto, część roślin w parku, będzie wymieniana w zależności od pory roku. To gwarantuje niesamowite wrażenia estetyczne przez cały rok.

„Chcieliśmy, aby Park Aleksandria stał się miejscem dostępnym i atrakcyjnym dla wszystkich, dlatego też postawiliśmy na rozwiązania uniwersalne. Zaprojektowaliśmy plac zabaw i przestrzeń dla dzieci w budynku Ogródka Jordanowskiego. Alejki zapraszają do niespiesznych spacerów, a liczne ławeczki zachęcają z kolei do odpoczynku i spędzania przyjemnych chwil w nowej, ale nawiązującej do dawnego stylu przestrzeni” . – podkreśla Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik. 

Dla księżnej Ogińskiej znalazło się tutaj honorowe miejsce. Jej figura „przysiadła” na ławeczce znajdującej się przy głównej alei i jest niewątpliwie jedną z większych atrakcji parku. Podczas otwarcia księżna była najczęściej fotografowaną postacią, a selfie z jej udziałem chętnie zamieszczano w mediach społecznościowych.

Wspomniana wyżej strefa z placem zabaw i siłownią zasługuje na szczególną uwagę, przygotowana została bowiem w taki sposób, aby zachęcić do korzystania z jej urządzeń osoby w każdym wieku. Dla młodszych dzieci przygotowane zostały huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, domki i pajęcze sieci. Z plenerowej siłowni korzystać mogą nieco starsi goście parku, ceniący aktywność sportową. Strefa rekreacji zaprojektowana została w pobliżu budynku Ogródka Jordanowskiego, w którego salach mogą być organizowane warsztaty i zajęcia edukacyjne, a z sali zabaw ze ścianką wspinaczkową, z pewnością skorzystają najmłodsi.

Park Aleksandria został także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Alejki są szerokie, mają równą i bezpieczną nawierzchnię. Na placu zabaw zadbano również o dzieci z niepełnosprawnościami. Dla nich przygotowano specjalne zabawki – jest m.in. huśtawka dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich.

W zakres prac rewitalizacyjnych wchodziło także wykonanie nowego nagłośnienia i oświetlenia oraz instalacja kamer monitoringu. Wszystko to z myślą o bezpieczeństwie i komforcie odwiedzających.

Na co dzień o sprzęt i zieleń w parku będą dbali pracownicy Agencji Rozwoju Miasta Siedlce.Zadanie pn. "Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego Aleksandria w Siedlcach"

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury