W Centrum Kultury i Sztuki trwa spotkanie, którego uczestnicy debatują o współczesnych zagrożeniach czyhających na młodzież. Kampanię trwającą cały rok szkolny 2017/2018, kończy właśnie dzisiejsza konferencja.

To nie pierwsza taka kampania edukacyjno-informacyjna, adresowana do nauczycieli, pedagogów, przedstawicieli instytucji samorządowych, służb mundurowych i rodziców. Tym razem organizatorzy nie poprzestają na konferencji dla dorosłych, ale włączyli w nią również uczniów szkół.

Kampanię "Widzę-rozmawiam-reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież", trwającą cały rok szkolny 2017/2018, kończy właśnie dzisiejsza konferencja, podsumowująca działania organizatorów.

- Siedlce to prawie 80-tysięczne Miasto, z którego połowę tworzą dzieci i młodzież. Naszym podstawowym obowiązkiem jest nie tylko zapewnienie im warunków do wykształcenia, ale przede wszystkim ich wychowanie - zwrócił się do uczestników i organizatorów prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. - Nasze społeczeństwo bogaci się, wzrasta rozwój gospodarczy i świadomość i wykształcenie mieszkańców, dlatego z taką troską podchodzimy do wychowania dzieci. Prezydent zgodził się, że temat jest bardzo trudny, choćby odnosząc się do ilości samobójstw. - Z jednej strony musimy wymagać od naszych dzieci i młodzieży, z drugiej - trudno jest tak wychować młodego człowieka, by był silny psychicznie i mocny odpowiedzialnością. Młodzi często załamują się psychicznie. I to jest właśnie najtrudniejsze do zrozumienia i opanowania: dotarcie do młodzieży, do młodego człowieka, do ich wnętrza poprzez najbliższych i zrozumienie, co w nim siedzi - dziękował za zajęcie się tematem, jak najlepszych efektów i za pomoc młodym prezydent Wojciech Kudelski.

Temat ochrony młodzieży przed zagrożeniami współczesności nie znika w Siedlcach z pola zainteresowania. Konferencja "Widzę – rozmawiam – reaguję". O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież" jest kontynuacją dotychczasowych kampanii społecznych: "Cyberprzemoc – nie jesteś sam!" oraz "Dopalacze – nie bądź celem".

Niekiedy, mimo usilnych starań rodziców czy wychowawców, młodzi ludzie - i coraz częściej dzieci - wkraczają jednak w świat uzależnień i podejmują ryzykowne zachowania. Żyjemy w czasach umożliwiających łatwy dostęp do wszystkiego – także do zjawisk niebezpiecznych. Dlatego profilaktyka zyskuje coraz większe znaczenie. Głównym celem konferencji jest zwrócenie uwagi na nietypowe zachowania młodych ludzi, zminimalizowanie wśród młodzieży ryzykownych zachowań oraz uświadomienie ich skutków. Podczas konferencji wystąpili specjaliści zajmujący się poruszaną tematyką m.in. nowymi rodzajami narkotyków, samookaleczeniami, rozpoznawaniem objawów u osób zażywających dopalacze. Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli szkół oraz rodziców uczniów.

Z roku na rok konferencja "Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież", zdobywa coraz większe uznanie uczestników. Biorą w niej udział rodzice, psycholodzy, pedagodzy, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Prelegenci i organizatorzy omówią wiele ciekawych i ważnych tematów dotyczących cyberprzemocy, narkotyków, dopalaczy, alkoholu oraz innych uzależnień obecnych czasów.

W ub. roku w zorganizowanej 6 czerwca w magistracie konferencji - przy współudziale IPA - Region Siedlce, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Komendy Miejskiej Policji - mówiono o potrzebie podejmowania działań profilaktycznych w celu przeciwdziałania zagrożeniom.

W tym roku nie tylko podsumowano całoroczne działania w ramach kampanii ale również wręczono nagrody uczniom za udział w tematycznych konkursach plastycznych: "Mój bezpieczny świat", "Nie poddawaj się złej mocy - powiedz stop cyberprzemocy", czy "Życie mam jedno".

W tegorocznym wykładzie prof. Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej w Warszawie, opisywał nowe substancje psychoaktywne, będące wyzwaniem dla profilaktyki szkolnej i środowiskowej. W drugiej części wykładu mówił o tym, jak bezpiecznie przeprowadzić dziecko przez okres wakacji? Ponadto rozmawiano o zagrożeniach wynikających z korzystania z internetu, o uzależnieniu od multimediów i o uzależnieniu od alkoholu.

Organizatorami konferencji byli: Komenda Miejska Policji w Siedlcach, IPA- Region Siedlce, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach.

aut. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/