Pierwszą elektroniczną receptę zrealizował dzisiaj prezydent Wojciech Kudelski. W Siedlcach rozpoczął się pilotaż projektu e-Recepta. Wezmą w nim udział 4.największe nasze placówki medyczne oraz 31 aptek z terenu Miasta i 5. z powiatu siedleckiego. Od 1 stycznia 2020 e-Recepta ma trafić do powszechnego użytku.
E-Recepta jest jednym z wielu elementów składających się na projekt "Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" - P1. Wdrożenie projektu ma nie tylko usprawnić obsługę pacjentów, ale także ułatwić dostęp do danych medycznych i przyspieszyć wykupywanie leków.
Oficjalną datę inauguracji projektu ostatecznie wyznaczono na 25 maja. Tego dnia w Siedlcach pierwszą e-receptę wystawiła dr Teresa Kwietniewska z Centrum Medyczno-Diagnostycznego przy ul. Niedziałka prezydentowi Siedlec Wojciechowi Kudelskiemu, który tuż zaraz zrealizował ją w przyośrodkowej aptece. W inauguracji wziął udział m.in. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, wiceministrowie Janusz Cieszyński i Marcin Czech, a także dyrektor CSIOZ Marcin Węgrzyniak oraz przedstawiciele placówek medycznych, które uczestniczą w pilotażu na terenie wybranych miejscowości.
e-Recepta - jak będzie działać?
Wystawianie i korzystanie z e-Recepty ma ułatwić i przyspieszyć dotychczasowe procedury. Uprawniony pracownik medyczny będzie miał możliwość wystawienia i cyfrowego podpisania elektronicznej recepty, która zostanie wprowadzona do systemu informatycznego. Pacjent otrzyma wydruk recepty, na którym będą widniały wszystkie potrzebne informacje potrzebne do jej zrealizowania, w tym kod dostępowy i klucz. e-Recepta będzie dostępna także w wersji mobilnej - w formie wiadomości e-mail lub SMSa. W aptece wystarczy okazać taką receptę aby ją zrealizować. Pacjent może także zdecydować się na założenie Internetowego Konta Pacjenta, dzięki czemu wydruk recepty nie będzie potrzebny.
Na wprowadzeniu e-Recepty mają skorzystać przede wszystkim pacjenci. Korzyści płynących z tego rozwiązania jest sporo: wyeliminowany zostanie problem nieczytelnych recept, a co za tym idzie, pacjenci nie będą musieli udawać się na kolejną wizytę do lekarza w celu korekty recepty; zwiększy się bezpieczeństwo pacjentów poprzez ograniczenie możliwości wydania nieprawidłowego leku; usprawniona zostanie opieka nad przewlekle chorymi pacjentami, którzy nie będą musieli iść do lekarza w celu odbioru recepty - oszczędność czasu dla lekarza i pacjenta.
Elektroniczną receptę będzie można zrealizować w kilku aptekach (zakup każdego leku w innej aptece), a informacje dotyczące dawkowania leków będą jasne i czytelne. Pacjent oraz personel medyczny będą mieli dostęp do historii wystawionych recept, dzięki czemu zwiększy się jakość i bezpieczeństwo leczenia, zaś proces leczenia będzie lepiej skoordynowany.
Kto jeszcze zyska na e-Recepcie?
Pacjent nie jest jedynym beneficjentem tego rozwiązania. Pozytywne skutki wprowadzenia elektronicznych recept odczują wszyscy pracownicy opieki zdrowotnej. Wystawianie e-recept to oszczędność pieniędzy oraz czasu, który lekarz może poświęcić pacjentom. Poprawienie czytelności i wiarygodności recepty, a także uproszczenie procesu jej realizacji, ułatwi pracę farmaceutów. Informatyzacja procesu wystawiania i realizacji recept uszczelni obieg leków i pozwoli mieć lepszą kontrolę nad obrotem lekami refundowanymi. Innymi słowy – zyska na tym cały system.
e-Recepta już ruszyła
Aby pilotaż e-Recepty mógł ruszyć 25 maja w Siedlcach i Skierniewicach, prowadzono testy oprogramowania w wybranych placówkach medycznych i aptekach. Przede wszystkim pilotaż e-Recepty będzie także dostępny dla leków refundowanych - w poprzednim kształcie miał obejmować tylko leki nierefundowane. Lekarze będą mogli także zatwierdzać elektroniczne recepty z użyciem certyfikatów ZUS. Będzie także istniała możliwość wystawienia takiej recepty w przypadku telemedycyny.
W pilotażu w Siedlcach biorą udział następujące placówki: Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o. o., Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o.o. w Siedlcach, Zespół Lekarzy Specjalistów Medica w Siedlcach, oraz 31 aptek z terenu Miasta Siedlce oraz 5. z powiatu siedleckiego. Wszystkie apteki będą odpowiednio oznakowane, o tym że można w nich zrealizować e-receptę.
28 maja podczas spotkania informacyjnego dla mieszkańców Siedlec, eksperci CSIOZ zaprezentują działanie programu e-Recepta. Mieszkańcy będą mieli również możliwość założenia profilu zaufanego, który jest niezbędny przy zakładaniu konta pacjenta.
Zgodnie z obowiązującą ustawą, e-Recepta ma trafić do powszechnego użytku od 1 stycznia 2020 roku.
Wykorzystano materiały ze strony www.ktomalek.pl
Więcej o e-Receptach pisaliśmy: tu i tutaj.
aut. JiC
Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/