W siedleckim Muzeum Diecezjalnym otwarto 7 maja wystawę "Pro memoriam". Na eksponaty składają się pamiątki osobiste, dokumenty, obrazy, szaty i akcesoria liturgiczne po biskupach siedleckich - i nie tylko - z ostatnich 200. lat. To kolejne wydarzenie fetujące 200-lecie istnienia Diecezji Siedleckiej.

W jednej z sal Muzeum Diecezjalnego znajdziemy eksponaty t.j.: dokumenty, zdjęcia, obrazy, szaty liturgiczne, księgi, albumy, pamiątki osobiste i wiele innych, które mówią o codzienności wielu znanych z historii siedleckiego Kościoła osób. Wśród nich rzeczy biskupa podlaskiego Ignacego Świrskiego, którego proces beatyfikacyjny siedlecki kościół wszczął kilka tygodni temu.

- W większości eksponujemy rzeczy z magazynów, które trafiły do nas jako pamiątki po biskupach – mówi Dorota Pikula, kustosz wystawy i osoba, która ją przygotowywała. – Co jest najcenniejsze? To zależy, czego oczekujemy? Eksponaty mają przede wszystkim wartość sentymentalną i symboliczną. Może osiemnastowieczne księgi unickie nabiorą kiedyś wartości? Jeśli szukamy rzeczy wartościowych na pewno należą do nich wrota carskie i świecznik ze świątyni greckokatolickich z XVII wieku.

Na wystawie – spośród rzeczy o wartości symbolicznej – znajdziemy np. ornat, w którym mszę świętą w Siedlcach odprawiał w 1999 roku Jan Paweł II i i fotel papieski, w którym wówczas spoczywał. Kolejnymi: faldistorium – przenośny tron biskupi z katedry w Janowie Podlaskim z XVII wieku, czy pektorały i pierścienie bpa Świrskiego. – Chciałabym, aby zbiory oglądano nie pod kątem wartości materialnej, ale refleksyjnym: co też po nas zostanie potomnym? Co tworzy historię? Jaką historię my tworzymy i pozostawimy po sobie? - uzupełnia Dorota Pikula.

- Wystawa, zatytułowana "Pro memoriam - pamiątki historii 200-lecia Diecezji Siedleckiej w zbiorach Muzeum Diecezjalnego" jest wystawą, która może nie do końca przeniesie nas w czasy, których się po eksponatach muzeum spodziewamy, do wielkich dzieł, do wyjątkowych obrazów. - powiedział na wstępie dyrektor placówki ks. Robert Mirończuk. - Dzięki nim przeniesiemy się w zwykłą, codzienną szarość, którą Ci ludzie przeżywali, począwszy od biskupów: Jana Gutkowskiego i Piotra Szymańskiego, po tych, którzy jeszcze nie tak dawno wśród nas byli: biskupów: Jana Mazura, czy Zbigniewa Kiernikowskiego.

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda wyraził radość, że w roku Jubileuszu istnienia diecezji muzeum podjęło cenną inicjatywę przygotowania wystawy mówiącej o dziejach diecezji. - Przez czas jubileuszu i dzięki tej wystawie - "Pro memoriam" - (dla/ku pamięci – przyp. aut.), chcemy jak największej liczbie wiernych przypomnieć zdarzeń i ludzi którzy odegrali w historii diecezji bardzo ważną rolę. Nie tylko jednak ci, znani z historii diecezji są ważni – istotni są również ci wszyscy, których imion nie znamy, a którzy tworzyli historię diecezji, ich wiara, ich miłość do Boga, ich poświęcenie.

Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski cieszył i cieszy się z istnienia muzeum w Siedlcach, gdyż ze swoimi zbiorami jest ono magnesem dla turystów i skarbnicą lokalnej kultury. - Wszędzie, gdzie jestem i mogę, podkreślam, że podstawą naszej kultury jest nasza religia i ziemia, gdzie się urodziliśmy. Nasza lokalna tożsamość została zbudowana m.in. dzięki wierze i tradycji kościoła katolickiego. Jestem bardzo wdzięczny, że muzeum eksponuje zbiory diecezjalne. Wielu moich rozmówców zna Siedlce dzięki odwiedzinom w Muzeum Diecezjalnym.

Prezydent podkreślił, że większość lokalnych zbiorów i dzieł sztuki przetrwała dzięki kościołowi. Wojny niszczyły zbiory kultury na naszych ziemiach. - Tym bardziej tę perełkę, którą mamy w Siedlcach w postaci muzeum, niech Pan Bóg ma w swojej opiece oraz ludzi, którzy się nią opiekują i do jej rozwoju przyczyniają. - ocenił Wojciech Kudelski.

Kustoszem wystawy jest p. Dorota Pikula. Wystawę "Pro memoriam - pamiątki historii 200-lecia Diecezji Siedleckiej w zbiorach Muzeum Diecezjalnego" można będzie zwiedzać w godzinach pracy muzeum od 10.00 do 15.00 we wszystkie dni tygodnia (poza poniedziałkiem; w niedziele 12.00-16.00), przy ul. Świrskiego 56, do czasu zakończenia uroczystości 200-lecia Jubileuszu Diecezji.

aut. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/