Siedleckie Centrum Medyczno-Diagnostyczne odchodzi od zinstytucjonalizowanej, stacjonarnej opieki nad niesamodzielnymi, starszymi osobami z chorobą psychiczną na rzecz środowiskowego wsparcia, dającego poczucie bezpieczeństwa i warunki zbliżone do domowych, bez odseparowania od domowego zacisza. Od lipca taki Dzienny Dom Wsparcia zacznie w Siedlcach działać przy ul. Kleeberga.

Do 30 czerwca 2020 roku CM-D realizuje projekt, którego celem jest stworzenie środowiskowego wsparcia, dającego poczucie bezpieczeństwa oraz warunki zbliżone do domowych bez izolacji od domowego zacisza. Projekt zakłada powstanie placówek wspierających osoby niesamodzielne z zaburzeniami psychicznymi, osoby pełnoletnie, a w szczególności te powyżej 65 roku życia, aby zapobiegać umieszczaniu ich w zakładach stacjonarnych. Powstały już 3 placówki: w Oleśnicy, Żelechowie i Ceranowie. Od lipca zaczną działać kolejne dwie: w Siedlcach przy ul. Kleeberga 2 i w Mińsku Mazowieckim przy ul. Olsztyńskiej 2.

Efektem docelowym projektu ma być poprawa samodzielności życiowej pacjentów i poprawienie ich stan zdrowia. Równie ważne jest zapobieganie wczesnym powikłaniom poszpitalnym, zwiększenie ich udziału w życiu społecznym, edukacja i wsparcie pacjentów i ich rodzin.

Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pn. "W Centrum harmonii ze światem. Wsparcie deinstytucjonalizacji opieki nad osobami zależnymi z chorobą psychiczną jako alternatywna forma opieki nad osobami niesamodzielnymi, w tym starszymi z terenu woj. mazowieckiego".

Dzienne Domy Wsparcia czynne są w godzinach 8.00-16.00. W czasie dwóch lat funkcjonowania, każda placówka obejmie opieką co najmniej 80 osób. Okres pobytu w palcówce chorego oraz rodzaj udzielanych świadczeń dla podopiecznych, określony zostanie w Indywidualnym Planie Opieki, uwzględniającym potrzeby i możliwości pacjenta. Taki okres nie będzie krótszy niż 30 dni roboczych i nie dłuższy niż 260 dni roboczych.

Działania skierowane są do osób niesamodzielnych z dysfunkcjami psychicznymi, obejmującymi takie zaburzenia jak: depresja, zaburzenia snu, zespoły otępienne, w tym również dla osób, które chorując przewlekle, onkologicznie, żyją w chronicznym stresie.

Do form wsparcia, jakimi zostają objęci pacjenci zaliczane są:
opieka medyczna, sprawowana przez pielęgniarkę, psychiatrę, opiekuna medycznego;
opieka terapeutyczna - w postaci konsultacji indywidualnych prowadzonych przez psychoterapeutę oraz treningi i warsztaty - prowadzone przez psychologa;
różnorodne formy terapii zajęciowej (zajęcia manualne, biblioterapia, muzykoterapia, arterapia, filmoterapia, trening aktywności umysłowej, trening pamięci), fizjoterapia w postaci ćwiczeń ogólnousprawniających; rehabilitacja manualna, prowadzona przez pracownika socjalnego ułatwiającego poruszanie się w sferze socjalno-bytowej, formy pedagogiczne i logopedyczne.

Na wsparcie może liczyć również rodzina uczestnika, w formie dodatkowych indywidualnych konsultacji w wyznaczonych terminach oraz w formie 2-dniowych wyjazdowych warsztatów terapeutycznych dla uczestników i ich rodzin.

Projekt zakłada również wprowadzenie TELEOPIEKI, będącej innowacyjną formą wsparcia opieki nad uczestnikami oraz ich rodzinami. Beneficjenci otrzymają telefon z zainstalowaną aplikacją, która pozwoli na zagwarantowanie - w ustalonym czasie - bezpieczeństwa uczestnikom w kryzysowych sytuacjach. Niezwykle cenny będzie także system powiadomień o zażywaniu leków. Telefon umożliwi wgląd do harmonogramu zajęć.

Projekt dziennych Domów Wsparcia zakłada również uruchomienie specjalistycznych TELEKONSULTACJI z rodzinami podopiecznych, będących wsparciem w określonym czasie w razie wystąpienia doraźnych i trudnych sytuacji kryzysowych. Rodziny otrzymają pomoc w zakresie postępowania ze swoimi chorymi bliskimi.

Więcej o projekcie tutaj.

opr. na podst. źr.

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/