Po pierwszych efektach budżetu partycypacyjnego (teleskop astronomiczny w w LO im. Prusa), mamy inwestycję wspierającą rekreację i wypoczynek w Mieście, która jest wynikiem ubiegłorocznego Eko Budżetu: rowerowe stacje naprawcze. Korzystanie ze stacji jest nieodpłatne.
Już od piątku 25 maja Siedlczanie będą mogli korzystać z infrastruktury rowerowej, która powstała na terenie sektora III w naszym mieście (południowo-zachodnie Siedlce). Inwestycja ta zwyciężyła w pierwszej edycji Eko Budżetu, konkursu i głosowania organizowanych przez Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach i Urząd Miasta Siedlce.
Wartość inwestycji to ok. 100 tys zł. Tyle ZUO przeznaczyło dla wybranej w głosowaniu przez Mieszkańców propozycji, z tego sektora Siedlec (jest ich 4.), który uzyskał najwyższą "segregowalność" odpadów w całym 2017 roku.
Każda stacja (ze stali nierdzewnej) wyposażona jest w:
- wkrętak krzyżowy,
- wkrętak płaski,
- wkrętak TORX T25,
- klucz nastawny,
- klucz płaski 8×10 mm.,
- klucz płaski 13×15 mm.,
- zestaw imbusów w rękojeści 2-8 mm.,
- łyżki do opon,
- pompkę z adapterem na wszystkie zawory,
- zestaw montażowy (4 x kotwy M10, 80 mm),
- śruby zabezpieczające z grotami,
- 4 nakrętki antykradzieżowe,
- wąż do pompki w stalowym oplocie,
- krętliki do wkrętaków i imbusów,
- żywicę chemiczna do kotw,
- elegancki tłok do pompki ze stali nierdzewnej.
Wokół stacji utwardzono podłoże kostką betonową. Obok umieszczono miejsce postojowe. Każda taka "baza" pozwala tez na naprawę wózków dziecięcych i inwalidzkich. Regulamin korzystania ze stacji poniżej w załączniku.
Stacje naprawcze oraz stojaki dla rowerów pojawiły się w następujących lokalizacjach:
1. ul. Kaszubska; ul. Monte Cassino; przy rondzie im. Żołnierzy Wyklętych;
2. ul. Pescantina; ul. Żuławska, przy SP 8;
3. ul. Romanówka; przy Zalewie (obok pierwszej latarni, przy ścieżce rowerowej),
4. ul. Unitów Podlaskich; przy SP 12;
5. ul. Romanówka, ul. Garwolińska; parking vis a vis kościoła pw. Św. Teresy;
6. ul. Partyzantów; przy przystanku autobusowym;
7. ul. Kalinowa; pętla autobusowa, przy przystanku;
8. ul. Łukowska, przy rondzie im. Honorowych Dawców Krwi;
9. ul. Artyleryjska; przy przystanku autobusowym;
10. ul. Zbrojna; przy przystanku autobusowym.
Dla przypomnienia, Eko Budżet to inicjatywa kampanii "Siedlce? Naturalnie!", w ramach której na początku roku ogłaszana jest lista 12. projektów zagospodarowania terenu o wartości około 100 000 zł. każdy. Następnie mieszkańcy Siedlec w drodze elektronicznego głosowania wybierają cztery ich zdaniem najciekawsze propozycje – po jednej w każdym sektorze.
O tym, która inwestycja zostanie finalnie zrealizowana decydują sami mieszkańcy – rywalizacja pomiędzy poszczególnymi sektorami polega na segregowaniu odpadów w naszych gospodarstwach domowych. Co miesiąc ZUO publikuje poziomy współczynnika segregacji dla każdego sektora. Zwycięża ten sektor, który na koniec roku osiągnie najwyższy wskaźnik.
W 2017 roku najlepiej segregowali odpady mieszkańcy sektora III , osiągając współczynnik 22,28%. Tuż za nim był sektor IV – 22,09%, dalej sektor II – 19,60% i sektor I – 12,09%.
Obecnie trwa druga edycja Eko Budżetu i głosowanie na 12 nowych inwestycji, z których jedna powstanie w Siedlcach w przyszłym roku. Jest w czym wybierać!
Zapraszamy do oddania głosu: zuo.siedlce.pl/glosowanie
źr.
Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/