Dzięki budżetowi partycypacyjnemu siedleckiego samorządu, LO im. Prusa i Miasto wzbogaciły się o największy, służący do obserwacji Słońca teleskop w Polsce. LUNT LS152THa to drugi tej klasy teleskop w Polsce i jeden z największych na rynku.

Jego zakup możliwy był dzięki zwycięstwu projektu w głosowaniu mieszkańców w 2017 roku. Liceum pokaże go i udostępni po raz pierwszy oficjalne Mieszkańcom Siedlec już 11 maja, podczas Jarmarku św. Stanisława. Wtedy też Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii będzie obchodziło 9-lecie działalności. Szukajmy ich na stoisku I LO im. B. Prusa!

Teleskop dostarczono do LO. im. B. Prusa 30 kwietnia. Posłuży do wykonywania profesjonalnych fotografii i badań prowadzonych przez uczniów i mieszkańców. Każdy będzie mógł dostrzec szczegóły powierzchni Słońca takie, jak protuberancje, pochodnie, granulacje i plamy słoneczne oraz rozwinąć swoją wiedzę astronomiczną z heliofizyki. I Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa staje się powoli regionalnym centrum edukacji astronomicznej, służącym przekazywaniu wiedzy nie tylko uczniom, lecz też mieszkańcom.

Teleskop posiada specjalistyczny filtr słoneczny "H-alfa", dzięki któremu możemy obserwować Słońce w wąskim paśmie długości fal 656,3 nm i szerokości pasma poniżej 1Å (10-10 m). W tym widmie można obserwować fotosferę Słońca. Do teleskopu dodane jest też rozszerzenie o drugi filtr słoneczny "CaK", dzięki któremu Słońce można dostrzec w innym paśmie, a mianowicie 393,4 nm. To z kolei pozwala na badanie szczegółów chromosfery Słońca.

Warto podkreślić, że teleskop jest drugim i największym teleskopem służącym do obserwacji Słońca w Polsce (pierwszy teleskop posiada Fundacja Nicolaus Copernicus w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach - przyp. aut.).

Astronomia, jako nauka łącząca wiedzę z fizyki, matematyki i geografii, doskonale wpisuje się w nauki z obszaru STEM (Science, Technology, Engeneering, Mathematics), na które kładzie się teraz bardzo duży nacisk i wspiera się uczniów w tych dziedzinach. Działania Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, działającego na terenie szkoły i Miasta oraz LO im. B. Prusa, pozwalają młodzieży rozwijać swoje zainteresowania. Czy za kilka lub kilkanaście lat doczekamy się wybitnego astronoma z Siedlec? Kto wie...

Teleskop "wygrali dla siebie" uczniowie

Projekt Słonecznego Obserwatorium Astronomicznego i zakupu teleskopu zgłoszono w okręgu nr 2. Na 1668 głosów wszystkich oddanych, ważnych głosów w Siedlcach w głosowaniu nad budżetem partycypacyjnym w 2017 roku, aż 701 oddano na ten projekt! (w okręgu głosowało 1436 osób)

Po przyznaniu środków w ramach tzw. budżetu obywatelskiego, I LO wysłało zapytania ofertowe do kilku firm zajmujących się dostarczaniem sprzętu astronomicznego. Zapytanie ofertowe wygrała firma "Delta Optical". Zatem, po roku czasu od złożenia wniosku w budżecie partycypacyjnym, uczniowie doczekali się realizacji swego marzenia!

Głównym i najdroższym zakupem jest teleskop słoneczny LUNT LS152THa – szacowany koszt 65 tys. zł. Do tego drugi teleskop Sky-Watcher (Synta) BKMAK180. Do tych teleskopów są dwa montaże paralaktyczne Sky-Watcher EQ6-R SynScan – bardzo potrzebne ze względu na ich stabilność. Zakup uzupełniają detektory światła typu Sony Alpha, Canon i Nikon wraz z obiektywami, które będą służyły do astrofotografii dziennego i nocnego nieba. Całość zakupu zmieściła się we wnioskowanej kwocie 126 tys. zł.

- Bardzo się cieszymy z realizacji projektu w ramach budżetu partycypacyjnego, tym bardziej z realizacji – jedynego spośród wszystkich – projektu edukacyjnego. Serdecznie dziękujemy Mieszkańcom Siedlec za zaufanie i wsparcie w realizacji tego projektu. Głęboko wierzymy, że przyszłe pokolenia będą mogły korzystać i dalej rozwijać astronomię w Siedlcach - deklaruje inicjator projektu do budżetu partycypacyjnego, nauczyciel fizyki i astronomii w i LO im. B. Prusa - Sławomir Miernicki.

Szkoła zaprasza na wspólne obserwacje Słońca, a magistrat czeka na wnioski do budżetu partycypacyjnego`2018 tylko do 29 maja!

Informacje o działaniach STMA można znaleźć na fanpage STMA: www.facebook.com/stma.siedlce

autor: JiC oraz Sławomir Miernicki - Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

Poniżej: zakupiony teleskop: