Nowe propozycje programowe Rządu RP oraz wykład o naszych, polskich polach sporu politycznego, to główne tematy sobotniego spotkania ministrów: kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz energii – Krzysztofa Tchórzewskiego w Siedlcach. Końcówka spotkania, które odbyło się 26 maja w Sali Białej MOK była emocjonująca.
26 maja w Siedlcach spotkali się przedstawiciele Rządu RP z mieszkańcami miasta. Politycy spotykają się regularnie aby - jak to ujął prof. Piotr Gliński mówiąc o istocie polityki – mądrze i stale troszczyć się o dobro publiczne. Musi to być jednak poparte skutecznymi działaniami. Walorem dobrego polityka jest wg wicepremiera takie korzystanie z danej mu władzy, by zmieniać na lepsze i dla dobra wspólnego zastaną rzeczywistość, a nie ograniczać się jedynie do gestów pozorujących działanie. A spotkania z wyborcami – zdaniem wicepremiera Glińskiego - właśnie temu służą.
Wicepremierowi towarzyszył lokalny szef struktur partii rządzącej i poseł partii z okręgu siedlecko-ostrołęckiego - minister energii Krzysztof Tchórzewski. W spotkaniu jako gospodarz Miasta wziął udział Wojciech Kudelski oraz lokalni parlamentarzyści: Waldemar Kraska i Anna Maria Siarkowska. Na blisko 100 obecnych w Sali Białej MOK osób, część stanowili przedstawiciele lokalnych samorządowców, instytucji i firm.
Piątka Morawieckiego
Mówiąc o nowych propozycjach dla wyborców wicepremier Gliński wymienił - określane mianem tzw. piątki Morawieckiego - wyprawkę szkolną, fundusze na lokalne drogi, program budowy mostów, program dla seniorów i osób niepełnosprawnych "Dostępność+", wsparcie dla matek, ułatwienia dla przedsiębiorców z obniżką CIT i składki ZUS od najmniejszych firm, bony kulturalne dla młodzieży, mające wyciągnąć ją sprzed komputerów i zwiększyć uczestnictwo w kulturze i sporcie.
Minister Krzysztof Tchórzewski podkreślał dotychczasowe dokonania rządu i zdecydowanie w ich wprowadzaniu. Zaliczył do nich: program dla rodzin "500+", uszczelnienie systemu podatkowego i inwestycje, wysoki wzrost gospodarczy i bardzo niskie bezrobocie. Jego zdaniem, program "500+" daje rodzinom na wsiach więcej środków, niż dopłaty unijne. Wytknął poprzedniej koalicji doprowadzenie do ogromnych fiskalnych nieprawidłowości. Minister Energii omówił też jedną z najważniejszych inwestycji polskiej energetyki i inwestycji na tzw. ścianie wschodniej Polski, czyli zbliżającą się budowę nowego bloku elektrowni w Ostrołęce. Przytoczył dane ilustrujące rosnące zapotrzebowanie na energię, co wg niego o wzroście gospodarczym i rosnącej zamożności społeczeństwa.
Minister Gliński jako naukowiec i wykładowca akademicki podszedł do polskiego sporu politycznego, naukowo i w formie wykładu starał się go opisać. Podkreślił po pierwsze: suwerenność podejmowania decyzji obecnego rządu, który wobec innych podmiotów polityki międzynarodowych zachowuje się i podejmuje wątki wyjątkowo – suwerenne i zgodne z własnym interesem. Polem kolejnego sporu wewnętrznego jest redystrybucja dochodów Państwa, zmniejszanie różnic w dochodach, ograniczenie biedy i wyrównywanie szans rozwojowych. Trzecim z kolei jest polityka historyczna, kultura i budowanie tożsamości, gdzie "idzie gra" o kanon wartości, zachowanie tradycji i wzmacnianie tożsamości narodowej. Spieramy się też o rozumienie demokracji. Minister odrzucił zarzuty o jej niszczenie, zaznaczając, że jej istotą jest aktywność obywatelska w sprawach publicznych. Zwiększa ją m. in. wsparcie dla organizacji pozarządowych, lokalnej edukacji i mediów.
Pytania z sali dotyczyły rządowego wsparcia dla kultury, m. in. teatrów i stowarzyszeń literackich, nasze sojusze międzynarodowe (m. in. w kontekście amerykańskiego wsparcia dla roszczeń organizacji żydowskich) i walkę z antypolonizmem.
Pod koniec spotkania za sprawą tzw. aktywistów opozycyjnych, odpowiedź prof. Glińskiego na pytanie o zwrot ministerialnych premii i faktyczną wielkość długu Państwa spotkała się z wykrzykiwanymi zarzutami kłamliwej propagandy, partyjnego żerowania na spółkach skarbu państwa i zadłużania kraju. W szybko rozgrzewającą atmosferę wymianę zdań i okrzyków, napisanych haseł, włączył się energicznie Krzysztof Tchórzewski. Pojawiły się transparenty wymierzone i w rząd, i w totalną opozycję. Do gwałtownej wymiany zdań dołączyła część publiczności. Ewidentnie zaplanowane zamieszanie trwało ok. 2-3 minut, będąc końcowym akcentem ponad półtoragodzinnego, ciekawego i dobrego spotkania.
opr. JiC, na podst. Adam Białczak (portal podlasie24.pl); foto: podlasie24.pl
Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/