XI Siedlecki Jarmark Św. Stanisława rozpoczęty! Już od godz. 10.00 stragany i stoiska ponad 200. wystawców tłumnie odwiedzają siedlczanie, a zakupom i występom artystycznym sprzyja słoneczna pogoda. Zapraszamy!
11. już jarmark, pod honorowym patronatem Biskupa Siedleckiego i Prezydenta Miasta Siedlce, potrwa do godzin wieczornych 12 maja. Plac gen. Wł. Sikorskiego oraz ulice: Kilińskiego i Pułaskiego, wypełniają wystawcy z wielu regionów Polski, są też sprzedawcy z Litwy i Białorusi. Na jarmarku znajdziemy wyroby spożywcze, galanteryjne, odzież, zabawki, gadżety. Ok. 50 wystawców stanowią siedleckie placówki edukacyjne, w tym 32. szkoły atrakcje dla kupujących, dla smakoszy i ciekawych nie tylko ludowej kultury.
Siedlecki Jarmark św. Stanisława zapoczątkowała wtorkowa (8 maja) Msza Święta w kościele Św. Stanisława, w intencji Miasta i Mieszkańców. Oficjalnego otwarcia Jarmarku dokonali prezydent Siedlec Wojciech Kudelski oraz bp siedlecki Kazimierz Gurda.
Prezydent pozdrowił wszystkich siedlczan i gości z całej Polski katolickim: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". - Jarmark to połączenie nowoczesności z tradycją i Siedlce są przykładem miasta godzącego nowoczesność z tradycją - oznajmił prezydent. Wojciech Kudelski podziękował Mieszkańcom za otrzymany 10 maja za 7. miejsce w rankingu zrównoważonego rozwoju gmin miejskich na Mazowszu. - Autorami tego osiągnięcia są nasi mieszkańcy, to wynik pracy podatników, wszystkich mieszkańców oraz władz miasta. To zaszczytne miejsce wśród 10. najlepszych. Myślę, że potrafimy dobrze służyć ludziom. Nad wszystkim jak widać dobrze czuwa patron naszego miasta Św. Stanisław.
Gospodarz Miasta zachęcał do zakupów, zabawy, odpoczynku. - Dzisiaj jest czas uciechy, czas jarmarku, czas baloników, kogucików, zakupów , targów i wszelkiej kulturalnej rozrywki. A Siedlce potrafią się kulturalnie bawić. - dodał. Wojciech Kudelski podziękował wystawcom i życzył wszystkim dobrych transakcji, aby bogaci siedlczanie kupowali wszystko, co dobre.
Biskup siedlecki Kazimierz Gurda z kolei gratulował sukcesów Miastu, jak i samej organizacji jarmarku. Wspomniał, że 200 lat diecezji to jubileusz obejmujący całą diecezję. Mówił również "o naturalnym związku pomiędzy władzą świecką i kościelną na zasadach wzajemnej współpracy". Jest to przesłanie patrona Miasta - Św. Stanisława, z którym zwraca się do nas. On jest tym, który o jedność i szacunek w szczególny sposób zabiegał i był w tym wytrwały mądry i zdecydowany. Pomimo, że poniósł śmierć męczeńską to osiągnął poprzez swoją wytrwałość wiele dla całej Ojczyzny. Z tego przesłania możemy korzystać i trwać we wzajemnym szacunku i jedności. Życzę by dni jarmarku, dni święta Miasta były dniami wzajemnej dobroci, życzliwości, dobroci - mówił ksiądz biskup.
Prezydent Siedlec poprosił skromnie też na koniec - nie chcąc by sprzedawcy jarmarkowi stracili finansowo na uczestnictwie w jarmarku, o dyspensę piątkową, na co też zgodził się ks. Bp Kazimierz Gurda.
O jarmarku
Jarmark to impreza o charakterze targowo-wystawienniczym, wychodząca naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom lokalnych twórców i rzemieślników, posiadających bogaty dorobek kulturowy, nieeksponowany dotychczas na ponadlokalnym poziomie. Co roku znacząco zwiększa się liczba chętnych do prezentacji ginących zawodów rzemieślniczych. Siedlecki Jarmark stał się dla wielu szansą do szerokiej promocji regionalnych produktów i tradycyjnych dla regionu potraw. Jesteśmy przekonani, że Jarmark jeszcze bardziej zjednoczy mieszkańców Siedlec i przyległych miejscowości, stwarzając okazję do dzielenia się bogactwem tradycji i kultury, a także zdecydowanie wzmocni walory turystyczne regionu.
Wydarzenie to nawiązuje w swej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych. Tak jak wówczas, niewątpliwie stanie się atrakcją dla turystów i mieszkańców, łącząc handlowy kiermasz z bogatym programem imprez kulturalnych.
Dwudniowym targom towarzyszyć będą prezentacje artystyczne jedynego zawodowego kataryniarza w kraju - Kataryniarza Warszawskiego - pomysłodawcy i sprawcy cyklu "Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy" w Polsce, biorącego udział w największych Festiwalach Kataryniarzy i Artystów Ulicznych w Europie.
Kolejną atrakcją Jarmarku niewątpliwie będą bezpłatne Warsztaty Garncarskie, podczas których każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił na kole garncarskim, zgłębiając tajniki wiedzy o tej sztuce ludowej.
Ponadto, już tradycyjnie, pierwszego dnia Jarmarku w piątek, odbędą się Targi Edukacyjne siedleckich placówek oświatowych, podczas których średnie i szkoły ponadgimnazjalne będą miały możliwość zaprezentować się z najlepszej strony, aby zachęcić młodzież do wyboru właśnie ich placówki.
Nadleśnictwo Siedlce zaprasza na Regionalne Święto Lasu - do odwiedzenia stoisk edukacyjnych Lasów Państwowych, na interaktywną wystawę edukacyjną, ścieżkę zmysłów. Również 11 maja będziemy mieli okazję do świetnej zabawy kulinarnej. Kulinariada stała się świętem smakoszy i miłośników gotowania. Może w niej wziąć udział każdy, kto ma smykałkę do kucharzenia. Wystarczy przygotować potrawę wykorzystując najprostsze i niedrogie produkty, charakterystyczne dla naszego regionu.
W sobotę 12 maja części targowo wystawienniczej towarzyszyć będą występy na scenie folkowej z udziałem regionalnych zespołów i kapel ludowych. Prezentacje artystyczne na scenie folkowej rozpoczniemy od koncertu Zespołu Wokalnego Art Styl działającego przy Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jako druga przed jarmarkową publicznością wystąpi Kapela Siedlecka.
Tego dnia zaprezentuje się również folk-rockowy zespół Tamarysze z Mińska Mazowieckiego. Ich pierwsze utwory inspirowane były muzyką ludową, zwłaszcza kresową. Obecnie tworzą własne piosenki. Mają na swoim koncie wiele koncertów zagranych na terenie naszego kraju.
Prezentacje na scenie folkowej Jarmarku zakończy ZPiT Ziemi Siedleckiej "Chodowiacy" im. Alicji Siwkiewicz. "Chodowiacy" są laureatami wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich. W swoim repertuarze posiadają tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura; suitę podlaską, lubelską, rzeszowską, biłgorajską, kujawską, kurpiowską, kaszubską, żywiecką oraz tańce słowackie i ukraińskie. Program przeplatany jest piosenkami z regionów, a całości towarzyszy kapela.
Program XI Siedleckiego Jarmarku św. Stanisława:
11 maja (piątek); 10:00 – 18:00; Prezentacje Targowe: Targi Edukacyjne siedleckich placówek oświatowych, Warsztaty Garncarskie, Pokaz Kataryniarza Warszawskiego, Miasteczko Rozrywki dla dzieci; Plac gen. Wł. Sikorskiego, ul. Kilińskiego, ul. Pułaskiego
10:00 – 18:00; Regionalne Święto Lasu - stoiska edukacyjne Lasów Państwowych, interaktywna wystawa edukacyjna, ścieżka zmysłów. Skwer przy pomnika Jana Pawła II przy ul. Kilińskiego.
11:00 - Uroczyste otwarcie XI Siedleckiego Jarmarku św. Stanisława; Plac gen. Wł. Sikorskiego.
12:00 - Prezentacje artystyczne siedleckich placówek oświatowych w ramach Targów Edukacyjnych,
16:00 - VI Siedlecka Kulinariada pod patronatem Siedleckiego Browaru Restauracyjnego Brofaktura – święto smakoszy i miłośników gotowania, konkurs kulinarny; skrzyżowanie ul. Pułaskiego z Kilińskiego,
12 maja (sobota); 10:00 – 18:00 - Prezentacje Targowe: Warsztaty Garncarskie, Pokaz Kataryniarza Warszawskiego, Miasteczko Rozrywki dla dzieci, Plac gen. Wł. Sikorskiego, ul. Kilińskiego, ul. Pułaskiego,
"U Patrona Miasta na imieninach" – prezentacje artystyczne:
10:30 - Koncert Zespołu Wokalnego Art Styl,
12:00 - Koncert Kapeli Siedleckiej,
13:00 - Koncert zespołu Tamarysze,
15:00 - Koncert Kapeli i Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej "Chodowiacy" im. Alicji Siwkiewicz; Scena folkowa, Plac gen. Wł. Sikorskiego.
aut. JiC na podst. źr.
Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/