Artysta, pedagog, organizator - ta triada aktywności charakteryzuje postać Mariana Gardzińskiego. Pracownię rzeźby imienia artysty, laureata nagrody Prezydenta Siedlec - Aleksandrii oraz wystawę jego prac, otwarto przy okazji obchodów 25-lecia Wydziału Humanistycznego, 7 grudnia br.
Ta triada aktywności charakteryzująca postać Mariana Gardzińskiego, poprzez jego osobowość miała też znaczący wpływ na aktualną pozycję, jaką zajmują sztuki plastyczne w procesie dydaktycznym siedleckiego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Artysta był znaczącą postacią Uczelni i Miasta. Był przede wszystkim artystą, którego szeroko znane, rozpoznawalne i podziwiane rzeźbiarstwo i malarstwo, zawsze były komentowane. Z niecierpliwością oczekiwano na jego kolejne propozycje artystyczne.
Marian Gardziński ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1965 r. w pracowni profesora Franciszka Strynkiewicza. Po ukończeniu studiów, skupiał się w równym stopniu na indywidualnych poszukiwaniach twórczych w dyscyplinach plastycznych oraz na pracy pedagogicznej.
Był rzeźbiarzem wszechstronnym, o czym świadczą jego liczne realizacje i nagrody w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach rzeźbiarskich i medalierskich. W 1973 roku otrzymał III nagrodę w konkursie na pomnik Fryderyka Chopina w Londynie. To on zrealizował pomniki: Henryka Sienkiewicza w Okrzei, papieża Jana Pawła II i popiersie Tadeusza Kościuszki w Siedlcach. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. Od roku 1978 zajmował się malarstwem, które stało się znaczącą dyscypliną artystyczną w jego pracy twórczej.
W 1971r. Marian Gardziński rozpoczął pracę w siedleckiej uczelni, wówczas Wyższej Szkole Nauczycielskiej. Zorganizował Pracownię Plastyki, którą przez wiele lat kierował. Działania dydaktyczne podporządkował celowi jego zdaniem nadrzędnemu – jakości kształcenia. Z realizacji tego celu wynikały działania polegające na tworzeniu atrakcyjnych dla studentów programów nauczania, oraz udoskonalaniu infrastruktury.
Posiadał osobowość łączącą w sobie dwie cechy: wielką wiedzę i umiejętności plastyczne oraz pasję pedagogiczną, co zjednywało mu szacunek studentów i współpracowników. Gardziński wprowadzał podczas zajęć niepowtarzalną atmosferę, atmosferę skupienia i chęci poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań. Nie zaniedbywał podstaw warsztatowych. Studia plenerowe, organizowanie wystaw twórczości studentów i nie kończące się dyskusje o kolorze, formie czy kompozycji - to nie były zajęcia – to były spotkania z Twórcą. Potrafił zainteresować studentów sztuką w stopniu pozwalającym im na bycie, po zakończeniu studiów, wrażliwym jej odbiorcą, a nawet twórcą. Swoją pasję, szacunek dla wykonywanej pracy, przekazywał swoim współpracownikom.
W latach 1976-1981 pełnił funkcję przewodniczącego Delegatury Siedleckiej Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego działalność polegała na zaktywizowaniu siedleckiego środowiska artystycznego. Organizował plenery dla twórców związanych z Siedlcami oraz artystów z innych ośrodków. Był kuratorem wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Począwszy od lat 80. XX w. starał się stworzyć warunki właściwe do prowadzenia przedmiotów zaawansowanych technologicznie, jakimi są rzeźba i ceramika. Dzięki jego staraniom w przestrzeni Uczelni powstały dwie pracownie, a zajęcia w nich prowadzone cieszyły się dużym zainteresowaniem studentów. Na bazie jednej z nich utworzono nową pracownię rzeźby przy obecnym gmachu Wydziału Humanistycznego. Autorem projektu jest architekt Witold Benedek, z którym Gardziński konsultował powstanie wzorcowej infrastruktury specjalistycznych pracowni plastycznych - od pracowni malarstwa, grafiki po pracownie multimedialne. Pracownię tą nazwano imieniem Mariana Gardzińskiego i uroczyście otwarto 7 grudnia. O otwartej w Galerii A wystawie prac artysty jej kustosz prof. Tomasz Nowak mówi: - Prace są skromne, tak jak skromnym człowiekiem był sam ich autor. Gardziński tworzył różnorodne prace: efemeryczne malarstwo, delikatne akwarele. Zderzał też materię kamienia i drewna. Efekt bywał często abstrakcyjny, ale i odpowiadający naturze zarazem. Wystawa prac Mariana Gardzińskiego w Galerii A jest uhonorowaniem jego dorobku artystycznego, jak też docenieniem wpływu osobowości artysty na młode pokolenia twórców i postrzeganie Uczelni.
Siedlczanie i samorząd Siedlec docenili osobowość i pracę artysty, pedagoga i społecznika - w 1996 roku ś.p. Marian Gardziński został laureatem pierwszej edycji Nagrody Prezydenta Siedlec - Aleksandrii. Wyróżnia ona osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia.
Wystawa: Marian Gardziński - Rzeźba, akwarela. "A Galeria" - Wydział Humanistyczny UP-H, ul. Popiełuszki 9, parter. Czynna od 7.12.2016 do 31.01.2017 r.
opr. JiC na podst. Tomasz Nowak
Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/