W środę, 7 grudnia zmarł wicemer, zaprzyjaźnionego z Siedlcami Rejonu Wileńskiego, Gabriel Jan Mincewicz. Osoba niezwykle zasłużona dla polskiego środowiska na Litwie. Wielokroć gościł także w Siedlcach. Miał 78 lat.


Gabriel Jan Mincewicz urodził się 25 marca 1938 roku w gminie sużańskiej rejonu wileńskiego. Wychował się w rodzinie o głębokich korzeniach katolickich i patriotycznych. Uzdolniony muzycznie, studiował w Państwowym Konserwatorium w Wilnie (obecnie Akademia Muzyczna), które ukończył w 1968 r. z dyplomem dyrygenta chóru i wykładowcy muzyki. W latach 1961 – 1975 pracował jako nauczyciel muzyki w szkole nr 26 w Nowej Wilejce. Przez 30 lat konspiracyjnie prowadził młodzieżowe kółka religijne: "Promień" w Nowej Wilejce i "Świt", w których wychowało się kilka pokoleń powojennej młodzieży Wileńszczyzny. Za działalność religijną wśród młodzieży był usuwany z pracy. Od 1975 do 1992 r. pracował jako nauczyciel w szkole średniej nr 1 w Niemenczynie.

Przez szereg lat zajmował się badaniem podwileńskiego folkloru i zbieraniem ludowych piosenek tego regionu. W 1980 roku z grona utalentowanej polskiej młodzieży założył Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca Ziemi Wileńskiej "Wileńszczyzna", którego kierownikiem artystycznym pozostawał do ostatnich dni życia. Pod jego kierownictwem zespół zasłynął jako wspaniała wizytówka kultury polskiej na Litwie, koncertując poza krajem i w Polsce, a także w Austrii, Belgii, Danii, Anglii, Holandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Watykanie, Australii, USA, Brazylii, Urugwaju i Argentynie.

Był inicjatorem i kierownikiem artystycznym Festiwalu Kultury Polskiej Ziemi Wileńskiej "Kwiaty Polskie", od początku lat 90. organizując go 20-krotnie. Jubileuszowy festiwal odbył się w 2014 roku. W tym też czasie miał swój początek Konkurs Pieśni i Poezji Religijnej "Ciebie, Boże, wysławiamy", któremu również przewodniczył i organizował.

Z początkiem odrodzenia narodowego, Polak ów włączył się do działalności społeczno-politycznej w Związku Polaków na Litwie, w latach 1991- 1994 pełnił obowiązki prezesa ZPL. W latach 1992-1996 został wybrany z listy ZPL do Sejmu RL VI kadencji, w latach 1996-2000 i 2000-2004 był wybierany na kolejne kadencje do Sejmu z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w okręgu Wileńsko-Szyrwinckim. W parlamencie litewskim był członkiem komitetu oświaty, nauki i kultury. Bezpartyjny.

Obronił pracę magisterską i doktorat z teologii na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskując stopień doktora nauk teologicznych. Pracował jako katecheta w Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie. Należał do komisji katechetycznej Archidiecezji Wileńskiej. Był autorem książki o tematyce religijnej "Na co mi Bóg i religia?". Każdego roku w ostatnią niedzielę czerwca organizował i prowadził pielgrzymki do Kalwarii Wileńskiej.

W tym samym czasie wydał kilka podręczników muzyki dla klas polskich, zaistniał także jako autor kilku popularnych pieśni: "O Matce z Ostrej Bramy", "Wileńszczyzny drogi kraj", "Ojcowizna" i in.

W 2007 roku został radnym Rady Rejonowej rejonu wileńskiego i był wybrany na stanowisko wicemera rejonu, na którym pozostawał do końca życia.

Za liczne i wybitne zasługi na niwie kultury oraz obszerną działalność społeczną na Wileńszczyźnie został uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej, krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, Złotym Pucharem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, nagrodą im. św. Brata Alberta, tytułem Zasłużony dla Kultury Polskiej. W plebiscycie "Kuriera Wileńskiego" w 1998 r. czytelnicy przyznali mu tytuł "Polaka Roku".

Pożegnać się z Janem Mincewiczem będzie można w najbliższy piątek, w jednej z sal przy kościele pw. św. św. Piotra i Pawła w Wilnie. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w tymże kościele w sobotę, 10 grudnia o godz. 12.00.