Nocą z 12 na 13 grudnia SB-ecy i milicjanci wyrwali z domów 22 działaczy opozycji demokratycznej i "Solidarności" z Siedlec. Łącznie w ciągu 1,5 roku trwania stanu wojennego internowano i aresztowano 37. siedlczan. Internowani z naszego Miasta "zaliczyli" pobyt w sumie w 11. ośrodkach odosobnienia. Po zniesieniu stanu wojennego, za działalność opozycyjną aresztowano jedenaście osób.

W tym roku przypada 35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Po kilkunastomiesięcznych przygotowaniach wojsko, milicja i Służba Bezpieczeństwa przeprowadziły operację, której celem było stłumienie dążeń wolnościowych społeczeństwa. Rządy wojskowych przyniosły jednak marazm i pogłębienie zapaści gospodarczej.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1982 r. władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele której stanął gen. Wojciech Jaruzelski, premier, minister Obrony Narodowej i I sekretarz KC PZPR w jednej osobie. Zmęczenie społeczeństwa, trudne warunki atmosferyczne, militaryzacja zakładów pracy, przerwanie łączności oraz internowanie kilku tysięcy działaczy związkowych i opozycyjnych ułatwiło opanowanie sytuacji w kraju. Przy pacyfikowaniu używano ostrej amunicji. Padli zabici i ranni. Rzeczywista liczba ofiar stanu wojennego jednak nie jest znana. Wiele zbrodni nie wyszło dotąd na światło dzienne. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły zdrowie wskutek pobicia lub psychicznego znęcania się. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982, a zniesiony 22 lipca 1983 r. Koniec stanu wojennego nie oznaczał przywrócenia praw politycznych zdobytych przez społeczeństwo w latach 1980-1981. W okresie sprawowania rządów przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego z opozycją walczono przy pomocy represji.

W stanie wojennym internowano trzydziestu dwóch siedlczan, uwzględniając rzeczywiste miejsce zamieszkania. Dziewięciu zostało aresztowanych, w tym cztery osoby w momencie aresztowania, już przebywały w obozach dla internowanych. Internowanych siedlczan po wprowadzeniu stanu wojennego osadzano w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej. Od 8 stycznia 1982 r. przewieziono ich do Zakładu Karnego we Włodawie, w którym przetrzymywano również internowanych z terenów województw: bialskopodlaskiego, chełmskiego, lubelskiego i zamojskiego. W marcu i kwietniu siedlczanie zostali skierowani do innych jednostek penitencjarnych. W sumie mieszkańcy naszego miasta przetrzymywani byli w jedenastu ośrodkach odosobnienia internowanych: Białej Podlasce, Darłówku, Gołdapi, Kielcach-Piaskach, Kwidzyniu, Lublinie, Mielęcinie, Nowym Łupkowie, Rzeszowie-Załężu i Włodawie. Po zniesieniu stanu wojennego za działalność opozycyjną aresztowano jedenastu siedlczan.

Siedlczanie internowani w stanie wojennym: Andrzejewski Mirosław, Będkowski Jan, Błoński Lucjan, Bobryk Witold, Borkowski Zenon, Czapski Piotr, Gańko Tadeusz, Goławski Andrzej, Goławski Krzysztof, Goławski Zygmunt, Goławski Zygmunt jr., Grejbus Marek, Jaszczuk Marian, Karpowicz Marek, Kaźmierczak Cezary, Knap Stefan, Kornacki Lucjan, Kublikowski Maciej, Kucharuk Jerzy, Michałowski Marek, Musiej Sławomir, Olewiński Janusz, Olko Tomasz, Ozga Wiesław, Pelc Andrzej, Piekart Ryszard, Sasim Teresa, Skurosz Michał, Sosnowski Wincenty, Szumilas Adam, Wierzejski Stanisław, Wołosz Stanisław, Zajączkowski Wiesław.

Siedlczanie aresztowani w stanie wojennym: Biały Marek, Głowacki Zygmunt, Goławski Andrzej, Goławski Krzysztof, Goławski Zygmunt jr., Kaźmierczak Cezary, Piekart Ryszard, Stankiewicz Czesław, Walankiewicz Wiesław.

Siedlczanie aresztowani za działalność opozycyjną po zniesieniu stanu wojennego:Andrzejewski Leszek, Andrzejewski Mirosław, Biały Marek, Bobryk Witold, Bohdanowicz Andrzej, Gryczewski Zdzisław, Jędrzejuk Elżbieta, Ławecki Janusz, Maciejczyk Adam, Maksymiuk Przemysław, Olko Tomasz.

Pamiętając o internowanych, aresztowanych, ofiarach i działaczach "Solidarności" oraz opozycji demokratycznej, w ich intencji w dniu 13 grudnia o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza Święta w kościele Św. Stanisława. Po niej uczestnicy, tradycyjnie jak co roku, złożą wieńce, kwiaty i zapalą znicze pod tablicą bł. Jerzego Popiełuszki na frontonie kościoła oraz pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

opr. WB; foto: obywatel.orzysz.wm.pl

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/