W tym roku mija 35 rocznica Ogólnopolskiego Strajku Rolników w Siedlcach, który rozpoczął się 5 listopada a zakończył 14 grudnia 1981 r. Strajkujący domagali się realizacji Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich.

Strona rządowa żądania rolników konsekwentnie ignorowała, stosując politykę uników. Wskutek wprowadzenia stanu wojennego strajk został przerwany. Stan wojenny zakończył również trwającą zaledwie siedem miesięcy legalną działalność NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Związek ponownie został zalegalizowany w kwietniu 1989 r.

Rząd 19 i 20 lutego 1981 r., w wyniku trwającego ponad półtora miesiąca strajku, zawarł z rolnikami porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie. Były to to czwarte po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju porozumienia społeczne zawarte w latach 1980-1981. W wyniku strajków rolnicy uzyskali między innymi gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia, zniesienia ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi i zrównanie w prawach rolników indywidualnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym. Władze nie zamierzały jednak realizować zawartych porozumień.

Rolnicy żądając realizacji wcześniejszych zobowiązań zajęli 5 listopada 1981 r. budynek w Siedlcach, położony przy obecnej ul. Piłsudskiego 45 (wcześniej ul. Świerczewskiego), w którym mieściła się siedziba organizacji młodzieżowych. Strajk siedlecki był również wyrazem niezadowolenia z tragicznej sytuacji na wsi. Jednym z zasadniczych postulatów było także żądanie przeprowadzenia demokratycznych wyborów do Gminnych Rad Narodowych i zagwarantowanie wybierania naczelników przez rady. 10 listopada strajk rolników z województwa siedleckiego przekształcił się w Ogólnopolską Akcję Protestacyjną.

W niedzielę 11 grudnia w obchodach rocznicy Ogólnopolskiego Strajku Rolników w Siedlcach udział wzięli uczestnicy tamtych wydarzeń. Obchody o godz. 10.00 rozpoczęła Msza św. w kościele garnizonowym, po której uczestnicy złożyli wieńce pod pomnikiem na placu Tysiąclecia. Następnie udali się pod budynek przy ul. Piłsudskiego 45, który przed trzydziestu pięciu latami został zajęty przez rolników. Pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku złożono również wieńce i kwiaty. Stamtąd zebrani przeszli do Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbyło się okolicznościowe spotkanie. Zebranych powitał Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, który zwrócił uwagę na rolę jakie Nasze Miasto odgrywa w rolniczym regionie. W trakcie spotkania Minister Małgorzata Sadurska, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odczytała list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości i wręczyła pięciu osobom nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej odznaczenia państwowe. Podczas spotkania wręczono również odznaczenia resortowe i związkowe. Wicemarszałek Senatu Maria Koc w swoim wystąpieniu nawiązała również do osobistych wspomnień dotyczących działalności niezależnego ruchu chłopskiego i sytuacji na wsi w latach osiemdziesiątych. Minister Krzysztof Tchórzewski przypomniał o wspólnych działaniach rolniczej i robotniczej "Solidarności", podejmowanych w latach 1980-1981. Głos również zabrali posłowie – Krzysztof Głuchowski i Daniel Milewski. O ówczesnych i dzisiejszych problemach rolnictwa mówił Gabriel Janowski, przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" w latach 1989-1991 i były minister rolnictwa. Na koniec wystąpił Stefan Szańkowski, Przewodniczący Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI "Solidarność", który podziękował wszystkim za udział w uroczystościach.

Działacze NSZZ RI "Solidarność" z terenu województwa siedleckiego internowani w stanie wojennym: Zbigniew Adamczuk – Gałki-Mołomotki (gm. Repki), Franciszek Bieliński – Wojewódki Górne (gm. Bielany), Zenon Borkowski – Zaolszynie (gm. Trzebieszów), Jan Dołęgowski – Przywory Duże (gm. Wiśniew), Edward Drygiel – Siedliska (gm. Wojcieszków), Stanisław Karpik – Opole Stare (gm. Siedlce), Dariusz Kopeć– Twarogi (gm. Łochów), Antoni Prokopiak – Krzesk (gm. Zbuczyn), Wiktor Stasiak – Sulejów (gm. Jadów), Tadeusz Urbanek – Domanice (gm. Wiśniew), Włodzimierz Zawadzki – Wojewódki Górne (gm. Bielany), Irena Żyłan – Twarogi (gm. Łochów).

opr. i foto: WB

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

Informacja z 8.12.2016 r.

35. rocznicę Ogólnopolskiego Strajku Rolników w Siedlcach pamiętają jego uczestnicy i spadkobiercy "chłopskiego" związku zawodowego - NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. W 1981 roku rolnicy okupowali budynek przy ul. Piłsudskiego 45.

Program obchodów:

Niedziela, 11 grudnia 2016 r.:
- godz. 10.00 Msza Święta w Kościele Garnizonowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siedlcach, Pl. Tysiąclecia 1,

Program spotkania:
- 11.15 składanie kwiatów pod pomnikiem (Plac Tysiąclecia) i tablicą pamiątkową NSZZ RI "Solidarność" (ul. Piłsudskiego 45)

Sala Widowiskowa CKiS, ul. B-pa Świrskiego 31:
- 11.45 otwarcie spotkania i powitanie gości,
- 12.00 odczytanie listu od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wręczenie odznaczeń państwowych przez Panią minister Małgorzatę Sadurską,
- 12.30 Strajk w Siedlcach z 1981r. - historia NSZZ RI "Solidarność",
- 12.50 "Duszpasterstwo Rolników - od pomysłu do powstania",
- 13.15 wystąpienia zaproszonych gości,
- 13.45 koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Liwie.