Trzy porozumienia, w tym dotyczące wzajemnej współpracy Miasta z PGE, utworzenia nowego kierunku kształcenia w "Elektryku" oraz budowy laboratorium badawczego na terenie PWiK, podpisano 19 grudnia w siedleckim magistracie.
Porozumienie pomiędzy PGE S.A., PGE Energia Odnawialna S.A. z Urzędem Miasta jest wymierną konsekwencją podpisania 12 września b.r. "Listu intencyjnego", w którym określono warunki potencjalnej współpracy. Wówczas, jak i obecnie patronował inicjatywie Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Urząd Miasta, PGE S.A. i PGE EO S.A. po przeprowadzeniu analiz oraz konsultacji wytypowali do realizacji 2 projekty: Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii na terenie PWiK oraz uruchomienie nowego kierunku kształcenia w "Elektryku": Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej w ZSP nr 1 im. Staszica. Przedsięwzięcia te mieszczą się w obszarze biznesowych zainteresowań PGE EO S.A., wymagały tylko zawarcia odrębnych porozumień: PGE EO z PWiK i PGE EO z ZSP, które podpisano 19 grudnia.
- To bardzo ważne projekty dla Miasta, dla naszej młodzieży i lokalnego rynku pracy. - powiedział na wstępie prezydent Wojciech Kudelski. - Dostrzegamy duże zapotrzebowanie na fachowców branży elektroenergetycznej, dlatego dziękuję zarówno Panom Prezesom za podpisane porozumienia, jak i patronowi przedsięwzięcia Ministrowi Krzysztofowi Tchórzewskiemu. Swoje podpisy złożyli: w imieniu PGE S.A. Paweł Śliwa - Wiceprezes Zarządu ds. Innowacji, Mieczysław Koch - Prezes Zarządu PGE Energia Odnawialna S.A. oraz Arkadiusz Sekściński – Wiceprezes Zarządu PGE EO.
Projekt "Innowacyjna szkoła"
To nowy, pilotażowy pomysł dla samego PGE S.A., jak i Siedlec. Od września 2017 roku w ramach nowo powołanego kierunku nauczania kształcić się będą uczniowie - przyszłe kadry specjalistów na potrzeby PGE. Firma chce w ten sposób pozyskiwać najlepszych pracowników dla swojego nowego kierunku biznesowej działalności: montażu i serwisu urządzeń OZE.
Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej w ZSP nr 1 im. Staszica - nowy kierunek nauczania - wyposaży uczniów w wiedzę pozwalającą im na montaż i eksploatację urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie, po teoretycznych i praktycznych zajęciach, zdobędą certyfikat instalatora odnawialnych źródeł energii. Pracownie szkoły będą wyposażone zgodnie ze standardami wyposażenia pracowni w zawodzie opracowanymi przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.
PGE EO i ZSP wpisują się z trend, w którym zadaniem szkolnictwa zawodowego jest kształcenie młodzieży w zawodach aktualnie poszukiwanych, jak i atrakcyjnych w przyszłości. Nawiązano współpracę w zawodzie, kształcącym przyszłych absolwentów przygotowanych do pracy w sektorze energetyki odnawialnej. Oba podmioty mają doprowadzić do organizacji kierunku kształcenia oraz stworzyć możliwości i warunki pozwalające uczniom, na zapoznanie się ze specyfiką i warunkami pracy w sektorze elektroenergetycznym. Mają powstać pracownie, gdzie poprzez praktyki uczniowie zyskają możliwość realizacji programu i kształcenia zawodowego.
Projekt "Infrastruktura laboratoryjna z wyposażeniem"
Porozumienie PGE EO S.A. z siedleckim PWiK-iem, dotyczy budowy laboratorium fotowoltaicznego na działkach firmy przy ul. Zamiejskiej. Jest już wstępny harmonogram działania i uzgodniona z PWiK lokalizacja instalacji fotowoltaicznych.
Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy, a jego celem jest przeprowadzanie wieloprofilowych badań paneli fotowoltaicznych, inwerterów oraz niewielkich magazynów energii poprzez budowę instalacji badawczej wraz z przyłączem do sieci NN. Na działkach PWiK zbudowana zostanie niewielka instalacja fotowoltaiczna o mocy 25kW.
Zadaniem laboratorium będzie porównywanie pracy niewielkich instalacji fotowoltaicznych, wykonanych w różnych konfiguracjach, zarówno jeśli chodzi o o parametry techniczne, jak i o sposób montażu. W Siedlcach badana będzie opłacalność niewielkich, zlokalizowanych na dachach, czy przy budynkach, instalacji i paneli PV.
Instalacja składać się będzie z 24 stołów, na których przewidziano różne moduły fotowoltaiczne, głównie w oparciu o sprawdzone i najczęściej wykonywane technologie krzemu poli- i monokrystalicznego. Dla celów porównawczych planuje się też wykorzystanie technologii mniej obecnie wykorzystywanych komercyjnie. Całość będzie podzielona na 8 grup, mających za zadnie porównywanie różnych cech instalacji fotowoltaicznej. Wykorzystanych zostanie ok. 8-u różnych modułów od różnych producentów oraz falowników różnych firm. Panele będą konfigurowane w układzie pionowym, jak i poziomym montażu, ze zmiennym kątem nachylenia zestawu w stosunku do osi pionowej i poziomej. Da to możliwość określenia rzeczywistej produktywności instalacji PV.
Całość będzie podłączona do sytemu zdalnego sterowania i nadzoru, który będzie monitorował i zbierał dane badawcze, tj. ilość wyprodukowanej energii, wartości napięć, mocy, warunki pogodowe itp.
We wrześniu 2017 ma nastąpić zakup instalacji, a od 15 stycznia 2018 roku Laboratorium ma zacząć działać.
opr. JiC
Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/