Choreografka i działaczka kulturalna Joanna Woszczyńska, historyk sztuki i muzealnik Dorota Pikula oraz biznesmen i hotelarz Władysław Grochowski, to laureaci 28 edycji Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza za rok 2016.

Nagrody wręczał Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski przy współudziale członków Kapituły. W Sali Białej 1 grudnia obecni byli laureaci poprzednich lat, goście, członkowie rodzin nagrodzonych.

- Ta iskra trwania i tworzenia na przekór, która pozwoliła patronowi, p. Benedyktowiczowi przetrwać, przeskoczyła na inne, polskie pokolenia. Potem ten duch tworzenia i patriotyzmu pojawił się w roku 1920, w czasie II wojny, w okresie "Solidarności". Mamy być mocni, podnosić się z klęsk i tworzyć w różny sposób naszą rzeczywistość. Takimi twórczymi patriotami, ludźmi sukcesu jesteście Państwo - powiedział Wojciech Kudelski, zwracając się do laureatów. - Mieliście też zapewne swoje trudne chwile, ale mieliście oparcie i byliście oparciem, dawaliście otoczeniu rzeczy wielkie.

Joanna Woszczyńska otrzymała nagrodę w dziedzinie kultury: "za animowanie artystycznego ruchu tanecznego i osiągnięte sukcesy Formacji tańca Nowoczesnego LUZ na skalę światową".

- Ta nagroda zobowiązuje do jeszcze lepszej pracy i "dodaje skrzydeł" oraz motywacji do dalszego zaangażowania - powiedziała pedagog i założycielka Formacji LUZ.

- Pani Joanna jako wychowawczyni wielu grup tanecznych dzieci i młodzieży rozsławia Siedlce w kraju i w Europie. Pani talent to wielki skarb dla naszego Miasta - z satysfakcją stwierdził Gospodarz Miasta.

Dorota Pikula została nagrodzona w dziedzinie literatury: "za działalność publicystyczną i popularyzację historii, historii sztuki i muzealnictwa".

- Dziękuję za dołączenie mojej osoby do grona wybitnych laureatów nagrody - powiedziała kustosz Muzeum Diecezjalnego. - Tym, co imponuje mi w tej nagrodzie, to wartości jej patrona, którymi się kierował. Jego idea pokonywania tego co niemożliwe, by stawało się możliwe, jest mi bardzo bliska. Dostrzegłam to, kiedy otrzymałam szansę w Siedlcach 17 lat temu i kiedy widziałam błysk w oczach widzów, rozwijając swoją pasję pokazywania tego, co w sztuce jest piękne i warte zauważenia.

- Dawno nie byłem świadkiem takiej promocji Miasta, jakiej ostatnio doświadczyłem w Krakowie przy okazji ekspozycji naszego El Greco - ocenił Wojciech Kudelski. - Ilekroć bywam w Muzeum to nigdy jeszcze nie usłyszałem dwa razy tego samego tekstu, czy informacji, z ust p. Doroty. To świadczy o wszechstronności jej wiedzy oraz też o wrażliwości na sztukę.

Władysław Grochowski został laureatem nagrody w dziedzinie społeczno-charytatywno-patriotycznej: "za pracę społeczno-kulturalną, organizacyjną i pomoc repatriantom powracającym do Ojczyzny".

- Jako biznesmen i siedlczanin wszędzie mówię, że pochodzę z porządnego Miasta, gdzie mieszkają ludzie z inicjatywą. Dlatego staram się być dobrym jego ambasadorem. Zawsze tu wracam. - powiedział społecznik i biznesmen.

- Pan Grochowski działa sercem. Realizując wielkie projekty biznesowe, widzi przy tym potrzeby zwykłych ludzi. Twoja działalność charytatywna jest nieoceniona, bo pozwala odbudować wiarę w człowieka. - powiedział prezydent Wojciech Kudelski, zwracając się do twórcy Grupy ARCHE.

Informacja z 29 listopada b.r.

1 grudnia o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość wręczenia nagród im. Ludomira Benedyktowicza, uważanych za najbardziej prestiżowe w regionie. Nagrody otrzymują osoby lub instytucje i organizacje, szczególnie zasłużone dla wzbogacania dorobku kulturalnego Podlasia.

Uroczystość odbędzie się w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach przy ul. Pułaskiego 6. Po wygłoszeniu laudacji i wręczeniu nagród zaplanowano krótki koncert.

Nagrodę im. Ludomira Benedyktowicza Kapituła Nagrody pod przewodnicwem p. Zofii Czapskiej, przyznaje corocznie od 1987 roku. W tym roku będzie to więc już 28. edycja. Tą najstarszą i prestiżową nagrodę przyznano dotychczas 87 osobom, instytucjom i organizacjom w 3 dziedzinach: patriotyczno-społeczno-humanitarnej, w dziedzinie sztuki, sztuki sakralnej i ludowej oraz literatury.

Ludomir Ludwik Dominik Benedyktowicz, urodzony w Świniarach k/Mokobód, to polski malarz i poeta, który w Powstaniu Styczniowym stracił prawą dłoń i lewą rękę. Był uczniem warszawskiej Szkoły Rysunku pod kierunkiem prof. Wojciecha Gersona, studiował malarstwo w Monachium. Malował swoje prace pędzlem przytwierdzonym do metalowej obrączki. Był Kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari i podporucznikiem Wojska Polskiego. Zmarł w wolnej już Polsce, we Lwowie w 1926 roku.

opr. JiC

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/