- W Siedlcach żaden z nauczycieli nie straci pracy w wyniku projektowanej reformy. Nie wykluczamy, że dojdzie co najwyżej do przesunięć etatów pomiędzy szkołami - deklaruje Sławomir Kurpiewski, naczelnik Wydziału Edukacji w siedleckim magistracie. Reforma edukacji to powrót do znanego większości Polakom modelu strukturalnego szkolnictwa, połączona z nową wiedzą i kształceniem dla rynku pracy.

Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecka Kurator Oświaty spotkali się 30 listopada z samorządowcami z regionu siedleckiego podczas konferencji "Dobra szkoła" - Reforma systemu edukacji". Omówiono planowane zmiany, które wprowadzi reforma edukacji. Burmistrzowie, wójtowie, radni wszystkich szczebli samorządu terytorialnego za kilkanaście tygodni będą autorami konkretnych uchwał dostosowujących lokalny "ustrój szkolny" do zapisów reformy min. Zalewskiej. Mają na to czas do 31 marca 2017 roku.

Wojewoda: to konieczność dla dobra przyszłych pokoleń

Mazowiecki Urząd Wojewódzki zaplanował pięć spotkań z samorządowcami nt. reformy systemu edukacji. Konsultacje odbywają się na terenie delegatur Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w Warszawie. - Nie powinno być poważnych problemów z miejscami pracy dla nauczycieli w wyniku reformy, choć jestem świadom ich obaw w tym względzie. - uważa Zdzisław Sipiera. - Jednak reforma systemu oświaty jest konieczna, by dostosować program i ofertę edukacyjną do aktualnych potrzeb rynku pracy oraz podnieść poziom kształcenia młodych Polaków, tak by mieli lepszy start w międzynarodowym wyścigu narodów i nie musieli za kilka lat szukać pracy poza Polską. - deklarował Wojewoda Mazowiecki. - Młodzi ludzie muszą mieć zapewnioną możliwość wyboru szkół i profili kształcenia, odpowiadających ich zainteresowaniom oraz predyspozycjom. To w dużej mierze zwiększa ich szanse na znalezienie oczekiwanej pracy. Zaproponowane zmiany, od początku prac nad projektem ustawy, są konsultowane z nauczycielami, rodzicami i samorządowcami. Reforma ma służyć uczniom oraz społeczeństwu i gospodarce w perspektywie wieloletniej - mówił Wojewoda. Zdaniem przedstawiciela Rządu na Mazowszu mamy nadreprezentację kierunków humanistycznych w kształceniu na poziomie średnim. Gimnazja, które miały wyrównywać poziom edukacji, nie sprawdziły się. - Nie ma uzasadnienia dla utrzymywania systemu, który się nie sprawdził, tym bardziej, że zmniejsza się liczba uczniów w wyniku niżu demograficznego. Wojewoda apelował do samorządowców o "partnerstwo w zmianie", jaką jest nadchodząca reforma. Wojewoda zapowiada też - w kolejnym kroku po wdrożeniu reformy - prace nad korektą konstrukcji subwencji oświatowej dla samorządów.

Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski zadowolony jest z decyzji siedleckiego samorządu sprzed lat, które teraz stawiają Miasto w dobrej sytuacji. - Dobrze, że nie zlikwidowaliśmy kiedyś szkół zawodowych w Siedlcach. – stwierdził podczas spotkania. Odnosząc się do reformy edukacji powiedział: - Jestem przekonany, że to dobra zmiana i nie wyłącznie dlatego, że jestem PIS-owcem, ale ponieważ wychowuję dziecko, które jeszcze niedawno uczęszczało do gimnazjum. W tej chwili dostało się na studia, ale wcześniej, w gimnazjum 3 lata spędziła "na luzie". Poważna walka zaczęła się dla niej w liceum. – ocenił prezydent (krótki okres kształcenia w gimnazjum i duże wymagania w liceum - przyp JiC). Dodał, że jest za tym, żeby "zlikwidować gimnazja bez względu na protesty nauczycieli". - Nie ma możliwości, by został przy tym zwolniony dobry nauczyciel - uważa Wojciech Kudelski, który w imieniu samorządu jako organ wykonawczy sprawuje kontrolę nad 16 przedszkolami, 8 podstawówkami, 7 gimnazjami, 9 liceami, 6 technikami, 5 zawodówkami, 2 szkołami policealnymi, specjalnym ośrodkiem szkolno-wychowawczym i 4 innymi placówkami. - Pamiętajmy o tym, odpowiadamy za kształcenie naszych dzieci – stwierdził prezydent Siedlec. - Z drugiej strony, jeśli mamy takich dobrych nauczycieli, to dlaczego dzieci w liceach i nie tylko w liceach muszą brać korepetycje? – pytał.

O założeniach reformy

8 listopada 2016 r. Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Obecnie trwają prace w parlamencie. Nowe ustawy przewidują modyfikację ustroju szkolnego oraz organizacji szkół i placówek oświatowych. Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Obecny system składa się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum i 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej. Zgodnie z projektami ustaw docelowa struktura szkolnictwa obejmować będzie:
- 8-letnią szkołę podstawową,
- 4-letnie liceum ogólnokształcące,
- 5-letnie technikum,
- 3-letnią branżową szkołę I stopnia,
- 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy,
- 2-letnią branżową szkołę II stopnia,
- szkołę policealną.

Ten model oznacza stworzenie spójnej i drożnej struktury organizacji szkół oraz wydłużenie okresu kształcenia i wychowania w jednej szkole i w tej samej grupie rówieśniczej. Rozwiązania te ograniczą konieczność częstej adaptacji uczniów do nowych warunków uczenia się (zmiana szkoły i grupy rówieśniczej) oraz będą sprzyjać uzyskiwaniu lepszych efektów kształcenia.

Ministerstwo Edukacji uruchomiło stronę internetową dotyczącą reformy edukacji - www.reformaedukacji.men.gov.pl. Zarówno rodzice, nauczyciele, jak i samorządowcy znajdą tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące reformy.

Kuratorium Oświaty w Warszawie uruchomiło natomiast punkty konsultacyjne dla gmin i powiatów. Samorządowcy z rejonu siedleckiego mogą skontaktować się z pracownikami kuratorium drogą mailową dobraszkola.siedlce@kuratorium.waw.pl lub telefonicznie (25) 632 60 00.

opr. JiC na podst inf. prasowej

Zapraszamy do lektur informacji w załącznikach poniżej:

- szczegółowa prezentacja dot. reformy przedstawiona podczas potkania 30 listopada przez Kuratorium,

- informator dla rodziców