Po kilkumiesięcznej renowacji do Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach powrócił obraz El Greca - "Ekstaza św. Franciszka". Płótno to jest jednym z najcenniejszych malowideł przechowywanych w zbiorach polskich. Szerokiej publiczności zostanie udostępnione pod koniec stycznia 2017 r.

W poniedziałek 12 grudnia ks. dr Robert Mirończuk i Anna Sochacka, Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce, w siedzibie Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach przy ul. Bp. I. Świrskiego 56, spotkali się z przedstawicielami lokalnych mediów, prezentując odrestaurowaną "Ekstazę św. Franciszka". Konserwatorom z Muzeum Narodowego w Krakowie pod kierunkiem Janusza Czopa udało się nie tylko przywrócić obrazowi pierwotny blask, ale również potwierdzić jego autentyczność. Odczytano trzecie słowo sygnatury autorskiej, które brzmi "epoiei" – "wykonał". Na marginesie płótna odkryto nieznaną do tej pory pierwotną, autorską warstwę malarską. Z tego powodu zdecydowano się na wyprostowanie marginesów, co spowodowało, że obraz uległ powiększeniu o 4 cm na szerokość i o 2 cm na wysokość. W trakcie prac usunięto fałszywy stygmat widniejący na habicie w okolicy serca św. Franciszka, który dodano dopiero w XIX w. Pozostawiono jednak stygmaty na dłoniach świętego, ponieważ w tym przypadku pod spodem była najprawdopodobniej wcześniej oryginalna warstwa malarska. Odsłonięto i wyeksponowano czerwone linie, które są promieniami Boskiego światła nakierowanymi na stygmaty świętego. Płótno ujęto w nową, dobrze chroniącą ramę mikroklimatyczną.

Przeprowadzenie renowacji było konieczne, ponieważ zaszły niekorzystne zmiany w stanie zachowania obrazu. "Nieuniknione procesy starzenia się materiałów - na co zwrócili uwagę specjaliści - spowodowały, iż efekty naprawdę dobrej konserwacji sprzed ponad 40 lat stały się zbyt widoczne i zakłócały estetyczny odbiór dzieła. Szczególnie pociemniała i pożółkła warstwa werniksu, która pokrywała obraz, powodowała zafałszowanie autorskiej, chłodnej kolorystyki, tak typowej dla kompozycji ze św. Franciszkiem malowanych przez mistrza z Toledo". Konserwację przeprowadził interdyscyplinarny zespół złożony z konserwatorów, fizyków, chemików i historyków sztuki. "Obraz El Greca - jak powiedział ks. dr Robert Mirończuk - został przebadany, odrestaurowany i zabezpieczony zgodnie ze współczesnymi możliwościami i standardami, aby pozostawał w dobrym stanie zawsze".

Oprac. i foto. WB