Prezydent Andrzej Sitnik odebrał dziś z rąk Elżbiety Lanc oraz Janiny Ewy Orzełowskiej Certyfikat "Cenny Zabytek Mazowsza" przyznany w związku z dofinansowaniem dla budynku "Podlasia".

Certyfikat „Cenny zabytek” przyznawany jest przez samorząd województwa mazowieckiego. Oznaczone nim zabytki to obiekty, które otrzymały dofinansowanie z budżetu Mazowsza oraz mają wyjątkowe dla naszego regionu znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne.

Bardzo się cieszę, że także w tym roku mogliśmy pomóc finansowo w rewitalizacji naszych mazowieckich zabytków. To dzięki właśnie takim działaniom nasze perełki architektoniczne będą mogły cieszyć oczy mieszkańców i turystów jeszcze przez wiele lat – mówi Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.

Do tegorocznego naboru wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane przy mazowieckich zabytkach wpisanych do rejestru zabytków zgłoszono 172 wnioski na łączną kwotę ponad 26 mln zł. Wśród ubiegających się o dotacje największą grupę stanowiły kościoły oraz samorządy. Ostatecznie komisja konkursowa po ocenie formalnej i merytorycznej zdecydowała o przyznaniu 6 mln zł dotacji 83 zabytkom z Mazowsza.

Mazowsze to region chętnie odwiedzany przez turystów. Mamy się czym chwalić gdyż nie brakuje u nas drewnianych kościółków, przydrożnych kapliczek, dworków, kamienic i zamków. Często wymagają one renowacji, dlatego też podjęliśmy decyzję o dofinansowaniach. To niezwykle ważne działania, bo stan techniczny wielu zabytków jest naprawdę zły, a ich właścicieli nie stać na kosztowne remonty i przywrócenie im dawnej świetności – podkreśla Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego.

Wśród zabytków, które w tym roku otrzymają dofinansowanie z budżetu Mazowsza znalazły się 24 inwestycje z subregionu siedleckiego, w tym 9 z powiatu siedleckiego. Wsparcie otrzyma także projekt remontu zabytkowego budynku „Podlasia” przy ul. Sienkiewicza 63 w Siedlcach w kwocie 100 tys. zł.

Kolejne pieniądze, które Miasto pozyskało dodatkowo (100 tys. zł) z budżetu Województwa Mazowieckiego czekają na całkowite zatwierdzenie procedury.