Zakończyły się Dni Siedlec 2019 połączone z Dniami z Doradztwem Rolniczym oraz Świętem Dywizji. W tym roku na siedlczan czekało jeszcze więcej atrakcji niż w latach poprzednich, dlatego, że do obchodów święta naszego miasta włączyła się 18. Dywizja Zmechanizowana.

Wojsko przygotowało dwudniowy piknik połączony z pokazami broni strzeleckiej, walki w bliskim kontakcie, musztry paradnej orkiestry wojskowej a głównie sprzętu wojskowego. Uroczystość uświetniły pokazy kawaleryjskie. Nie zabrakło gier i zabaw oraz licznych konkursów. Na placu przy Jana Pawła II można było również oddać krew w specjalnym krwiobusie.


Mecz na początek
6 września na siedleckim stadionie rozegrano mecz towarzyski pomiędzy drużyną Urzędu Miasta Siedlce a ekipą reprezentującą 18 Dywizję Zmechanizowaną. Mecz został rozegrany w ramach obchodów pierwszego święta 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka oraz Dni Siedlec 2019. W piłkarskim starciu czynny udział wzięli także: dowódca Żelaznej Dywizji gen. Jarosław Gromadziński oraz prezydent Siedlec Andrzej Sitnik. Mecz zakończył się wynikiem 7:2 dla przedstawicieli UM.

W siedleckiej Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się Narodowe Czytanie. Gościem honorowym wydarzenia była aktorka Teresa Lipowska, która odczytała fragment noweli „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej. Tuż po niej mogliśmy usłyszeć dalszy ciąg w wykonaniu zastępcy prezydenta Roberta Szczepanika. Podczas tegorocznej 8 edycji zostało odczytanych osiem polskich nowel.

Delegacje złożyły kwiaty
Zaprzyjaźnione delegacje z miast partnerskich z Niemiec, Włoch, Ukrainy, Litwy, Białorusi i Słowacji, uczciły pamięć poległych żołnierzy składając kwiaty na Cmentarzach Wojennych.

Uroczysta gala dowództwa Żelaznej Dywizji
Również w piątek w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyła się uroczysta gala z okazji pierwszej rocznicy powstania w Siedlcach Żelaznej Dywizji, której zwieńczeniem był niesamowity koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Odegrane zostały utwory, takie jak: „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Białe Róże” czy „Serce w plecaku”.

Następnego dnia w katedrze odbyła się msza św. w intencji żołnierzy i pracowników 18. Dywizji Zmechanizowanej z asystą kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz orkiestry wojskowej. W uroczystości uczestniczył Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik oraz przedstawiciele miast partnerskich, które przybyły do Siedlec z Berdyczowa (Ukraina), Wołkowyska (Białoruś), z rejonu wileńskiego na Litwie , z Dasing (Niemcy), z Pescantiny (Włochy) i ze słowackiego Sabinova.

26. Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym
Oficjalne rozpoczęcie Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym miało miejsce o godz. 12.30 na scenie głównej przy trwających obok kiermaszach, pokazach i wystawach zwierząt, produktów rolniczych i rękodzieła ludowego. Podczas otwarcia oficjalnie przywitano delegacje miast partnerskich. Siedleckie targi rolne są jedną z największych tego typu imprez w Polsce i już od kilku lat, ze względu na swoją długą historię, na stałe zagościły w kalendarzu jesiennych wydarzeń odbywających się w naszym mieście. To doskonała okazja do prezentacji osiągnięć ziemi siedleckiej i możliwości jej mieszkańców oraz do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów gospodarczych - krajowych i zagranicznych. W tym roku podczas Dni z Doradztwem uczestniczyło ponad pięciuset wystawców i jak zwykle, targi przyciągnęły ogromną liczbę odwiedzających. Hasło przewodnie to ,,Mazowiecka wieś w Europie".

O godzinie 16.00 odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie siedlczan, którzy przyszli na piknik wojskowy. Samo przekazanie, jak i też pozostałe części programu, defiladę wojskową pododdziałów czy występ orkiestry wojskowej, podziwiali także licznie zaproszeni ministrowie, parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów, w tym nasi goście z zagranicy.
Sztandar ufundowała społeczność Siedlec i Łomży, a jego rodzicami chrzestnymi zostali: minister Mariusz Błaszczak oraz Elżbieta Buk – córka patrona dywizji, zmarłego w katastrofie smoleńskiej. Uroczystość przekazania sztandaru była najważniejszym punktem obchodzonego po raz pierwszy święta 18. Dywizji.

Godzina 19.00 zasygnalizowała zaplanowane i kończące sobotni dzień tegorocznych Dni Siedlec, koncerty popularnych gwiazd rockowych. Na terenach zielonych przy Amfiteatrze wystąpili: siedlczanin Marcin Sójka, który wykonał swoje utwory m.in. „Zaskakuj mnie” i „Dalej”, Michał Szpak i Piotr Cugowski! Występy bardzo podobały się zgromadzonej publiczności, która nie szczędziła gromkich braw wykonawcom.

Kawa z Prezydentem
W niedzielę, w godzinach 14-16 mieszkańcy mieli możliwość porozmawiania z Prezydentem Miasta Siedlce Andrzejem Sitnikiem „przy kawie”. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem siedlczan.

XII Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”
8 września, w ramach Dni Siedlec 2019, gościliśmy artystów Kijowskiego Teatru „Highlights” oraz Teatru „Lvivki” ze Lwowa. Podziwialiśmy Gatsby Show – spektakl ogniowy w wykonaniu „Inferis Teatr Ognia” z Cieszyna. Teatry bardzo ciekawie się zapowiadały i nie zawiodły siedleckiej publiczności. Widzowie byli zachwyceni występami. Kolorowe korowody, barwne stroje i scenografia, pokazy sztuki cyrkowej, kuglarze, mimowie, szczudlarze i magia ognia. To wszystko wytworzyło niesamowitą atmosferę i dało powód do radości całym rodzinom uczestniczącym w przedstawieniach.

Podsumowując, siedlczanie mogli brać udział w niezliczonej ilości imprez, festiwali, spotkań, a odwiedzający nasze miasto goście z kraju i zagranicy poznali bogatą propozycję kulturalną miasta. Do tej współpracy dołączyła jeszcze pogoda, która była wyjątkowo słoneczna.