14 września 2019 r. społeczność związana z II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi - nauczyciele, uczniowie, zaproszeni goście, pracownicy i przyjaciele szkoły spotkali się na VIII Zjeździe Absolwentów, aby obudzić wspomnienia oraz uczcić dwa piękne jubileusze.

115 lat temu Leon Barszczewski – glacjolog i podróżnik oraz jego córka – Jadwiga Barszczewska-Michałowska powołali do życia Żeńską Szkołę Handlową, a 100 lat temu nastąpiło jej upaństwowienie. Zjazd stał się więc okazją, aby podążać śladami historii siedleckiej "Królówki".

Uroczystości rozpoczęła msza św. koncelebrowana w kościele św. Stanisława, na której były przywoływane - piękne dzieło życia i ideały patronki św. Królowej Jadwigi. Następnie cała społeczność przeszła na ul. Konarskiego, przed budynek Archiwum Państwowego, gdzie w latach 1934-1939 znajdowała się siedziba szkoły. Tutaj Prezydent – Andrzej Sitnik oraz Pani dyrektor – Agnieszka Borkowska dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

Główne uroczystości, z udziałem wielu znakomitych gości, miały miejsce w Centrum Kultury i Sztuki. Dyrektor Agnieszka Borkowska oraz zaproszeni goście w swoich przemówieniach przypomnieli, że Królówka dla wielu pokoleń była przestrzenią intelektualnego i duchowego rozwoju a jej historię tworzyli wybitni, oddani swojej pracy pedagodzy. Była to również okazja, aby wręczyć Medal II Liceum Ogólnokształcącego zasłużonym nauczycielom i osobom, które swoje życie złączyły ze szkołą - Panu Igorowi Strojeckiemu, Panu Mirosławowi Starczewskiemu, Pani Urszuli Kuziak, Pani Annie Kani, Pani Mariannie Skwierczyńskiej oraz Pani Marii Agnieszce Lewandowskiej.

Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas duchowej uczty – głębokich wzruszeń i zadumy. Uroczystość przejęli w swoje dłonie niezwykle utalentowani i kreatywni uczniowie, którzy zaprosili wszystkich w świat muzyki, tańca, teatru i poezji. Można było wsłuchać się w słowa piosenek ze spektaklu „Nędznicy” w wykonaniu absolwentów, obecnie aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni – Macieja Podgórzaka oraz Jakuba Brucheisera. Następnie młodzież, pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kotarskiej, przepięknie opowiedziała poprzez ruch, dźwięki, słowo poetyckie, światło i mrok historię liceum na tle dramatycznych wydarzeń minionego stulecia. Takie spektakle artystyczne ogląda się rzadko – poruszają, dlatego pozostają w pamięci na zawsze.

Po wykładzie Pana Igora Strojeckiego na temat założycielki szkoły Jadwigi Barszczewskiej-Michałowskiej, koncercie zespołu Fatum, wszyscy zebrani na uroczystości przeszli do gmachu Królówki. Był to wzruszający czas spotkań absolwentów z byłymi nauczycielami i wychowawcami, z przyjaciółmi z czasów szkolnych, przeglądania starych zdjęć i kart kronik, zaglądania do klas, by odszukać chwile, które już przeminęły. Uroczystości zakończył bal roztańczonych absolwentów i nauczycieli.

źr. www.krolowka.siedlce.pl