23 maja 2023 r. (wtorek), godz. 18:00, Mała Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 63


Ikona nie może powstać dlatego, że artysta chce, by powstała. Ikona rzeczywiście spada z nieba. Jeżeli nie jest nam dana z góry, to w ogóle nie powstanie.

Jerzy Nowosielski

Acheiropitos gr. nieuczyniony ręką ludzka. Pierwsza ikona jaka ukazała się w świecie chrześcijańskim. Istniejądwie tradycje pochodzenia ikony „Acheiropitos” – wschodnia i zachodnia.

Według wschodniej tradycji oblicze Chrystusa zostało odbite na płótnie przez samego Chrystusa dla króla Edessy, Abgara V. Chory na trąd król posłał do Jerozolimy archiwariusza i zarazem artystę z zaproszeniem Chrystusa do Edessy. Ponieważ wysłannik królewskinie potrafił namalować Chrystusa, sam Zbawiciel umył twarz i otarł ją chustą na którejpozostało Jego oblicze.

Według drugiej tradycji, zachodniej, oblicze Chrystusa zostało w cudowny sposób odbite na chuście, którą Weronika otarła mu naznaczoną cierpieniem twarz.

Niektórzy uczeni wiążąwizerunek z Edessyi chustę Weroniki z całunem Turyńskim.

Zenon Pałuska (ur. 1949) – plastyk, rzeźbiarz, poeta. Określany często jako twórca incydentalny, ponieważ zarówno wiersze, jak również rzeźby w drewnie, tworzy w chwilach porywów serca. Pisze mało, ale dobrze... rzeźbi niewiele, ale dobrze... Pojawia się jak meteoryt, wygrywając konkursy poetyckie, by zniknąć na długie miesiące. Jest twórcą o niebywałym temperamencie, czemu daje wyraz podczas prezentowania własnych utworów.

Jest samoukiem. WSuwałkach ukończył technikum mechaniczne.Uczestniczył w plenerach malarskich organizowanych prze Dom Kultury w Pozezdrzu k. Giżycka i tam, w stadninie koni, zrealizowano jegoprojekt ścienny „Pędzące konie”.

Mieszkał w różnych miejscach w Polsce, gdzie pracował jako plastyk, wykonując wolnostojące ekspozycje informacyjne i inne prace liternicze – afisze (Chrzanowskie Przedsiębiorstwo Budowlane, Muzeum Regionalne w Limanowej, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siedlcach, Pracownia Artystyczna OficynaDruku Ręcznego w Warszawie).

Ma na swoim koncie kilka wystaw i nagród: m. in. wystawę amatorskiego malarstwa w Białymstoku, gdzie otrzymał główną nagrodę (1978),nagrodę Prezydenta Miasta Siedlce za wystawę w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, za portret papieża Jana Pawła II, rzeźbę biskupa Stanisława Patrona Siedlec (1999). Wykonał również witraż do kaplicy na stacji kolejowej w Siedlcach (obecnie remontowanej).

Laureat m.in. Konkursu im. Krynckiegooraz aż trzykrotnie konkursu poetyckiego MAZOWSZE – KURPIE – PODLASIE. Był członkiem Wojewódzkiego Klubu CKiS oraz Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”.

Wystawa czynna do 14 czerwca 2023 r.