W dniach 29 maja-1 czerwca, w ramach Japan-Poland Międzynarodowych Spotkań Artystyczno-Kulturalnych, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach gościł będzie Zespół Taneczny Kiho z miejscowości Hamamatsu w Japonii.

Koncert Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ i zespołu Kiho z Japonii

Sala widowiskowa „Podlasie” MOK, ul. Sienkiewicza 63
31 maja 2023 r. (środa), godz. 17:00

Goście z Kraju Kwitnącej Wiśni ze swoimi przyjaciółmi z Siedlec – Formacją Tańca Nowoczesnego LUZ poznawać będą polską kulturę, uczestniczyć w zajęciach w naszych szkołach – I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa i w Szkole Podstawowej nr 11, ale również przybliżą nam swoją, jakże inną dla nas, orientalną kulturę japońską. W programie pobytu znalazła się także oficjalna wizyta w Urzędzie Miasta i spotkanie z Prezydentem Andrzejem Sitnikiem, zwiedzanie Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, a 31 maja o godz. 17:00 odbędzie się Koncert Galowy KIHO-LUZ.

Nasi goście dzięki temu, że zamieszkają u polskich rodzin, a nie w hotelu, będą mieli niepowtarzalną okazję poznać kulturę i życie codzienne Polaków.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż podopieczni Joanny Woszczyńskiej z Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ w kwietniu tego roku odbyli po raz piąty tournée po Japonii, podczas którego odwiedzili japońskie szkoły, mieli okazję wziąć udział w zajęciach integracyjnych w klasach, uczyli się podstaw kaligrafii i gry na koto. Odbyły się także dwa Koncerty Galowe. Pierwszy, podczas którego LUZ wystąpił razem z Amagata Wind Orchestra w Act City Center w Hamamatsu, swoją obecnością uświetnił Ambasador RP w Tokio Paweł Milewski oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszula Osmycka. Drugi Koncert Galowy odbył się w w Civic Center w Gamagori.

Zespół Taneczny Kiho został założony w grudniu 2014 r. Kierownikiem jest Pani Akane Fujiwara. Obecnie zespół liczy czterdzieści sześć osób. Kiho wykonuje tradycyjny taniec ludowy z bębnami Eisa, pochodzący z wyspy Okinawa, z elementamiRyukyu Kobudo (odmiana walki z Okinawy) i Shishimai(taniec z lwem) z Hamamatsu. Współczesną eisę tańczy grupa od dwudziestu do trzydziestu osób: dzieci, młodych kobiet i mężczyzn.

Wykorzystywane są trzy rodzaje bębnów, któreużywane są w różnych kombinacjach, w zależności od stylu danego regionu. Zespół koncertuje w całej Japonii i poza jej granicami, głównie w prefekturze Shizuoka – gdyż ich siedzibą jest miasto Hamamatsu. Występujez programem, którego nie można nauczyć się w szkole – na jednej scenie, obok siebie tańczą przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz dorośli.

Od początku istnienia Kiho dał już prawie dwieście koncertów, z czego już dwadzieścia trzy koncerty w 2023. Po koncertach w Polsce Kiho wystąpi na Okinawa International Festival Screening Perfermance, Manto Festiwal, Hamamatsu Domannaka Festiwal i Shinjuku Eisa w Tokio. Zespół nieustannie podnosi swój poziom artystyczny i dąży do uzyskania statusu organizacji non-profit, by swobodniej działać w dziedzinie kultury i sztuki.

Na wyjątkową uwagę zasługuje żywiołowa ekspresja i dynamika jaka towarzyszy młodym artystom podczas występów.

Japan-Poland Międzynarodowe Spotkania Artystyczno-Kulturalne organizowane są dzięki trwającej już ponad 20 lat współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach i Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ z Polsko-Japońskim Towarzystwem Wymiany Kulturalnej i Naukowej POLJA reprezentowanym przez Panią Mieko Kageyama i prof. Ryszarda Jabłońskiego.

Darmowe zaproszenia na Koncert Galowy do odebrania od 23 maja w sekretariacie MOK przy ul. Pułaskiego 6 i w kasie MOK przy ul. Sienkiewicza 63.