Może i matematyka jest królową nauk, ale nie dla wszystkich. Mimo, że głównie z jej powodu, tegorocznej matury nie zdał co 10 siedlecki licealista i co 3 uczeń technikum, "Matury 2016" w Siedlcach wypadły i tak lepiej o 4% od średniej krajowej w kategorii liceów, i o 1% lepiej niż w kraju w kategorii techników.

Ponad 258 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło w maju 2016 roku do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego. Wstępną informację o wynikach egzaminu maturalnego MEN przedstawiło 27 czerwca podczas konferencji prasowej. Pełne i oficjalne rezultaty tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające także wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu br., będą ogłoszone 12 września 2016 r.

Ponad 79 % zdało egzaminy ze wszystkich przedmiotów. 5,5 % absolwentów nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu, a 15% ma prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu br. Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2016 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego: w części ustnej z języka polskiego oraz wybranego języka obcego nowożytnego, w części pisemnej z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych – zgodnie z zasadami przeprowadzania egzaminu maturalnego w nowej formule, obowiązującej od 2015 r. – obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Liczba zdających ze wszystkich egzaminów obowiązkowych to dokładnie 258 372 osoby. W liceach, maturę zdawało 170 158 uczniów, a 88 214 w technikach. W kraju, czterech uczniów na pięciu (79,5% ogółu uczniów liceów i techników) zdało maturę (205 361 osób), z czego 145 039 w ogólniakach (85,2%) oraz 60 322 (68,4%) w technikach.

O tym, że matematyka podcinała i podcina plany i aspiracje części młodych na maturze mówią wyniki. O ile egzaminy z poszczególnych przedmiotów, np. polski, język obcy, nowożytny, itp., absolwenci przystępujący do egzaminu maturalnego - w nowej formule, we wszystkich typach szkół - zaliczają na wysokim poziomie, to wyniki "z matmy" kształtują się średnio na poziomie ok. 15% niższym. W liceach, jej "zdawalność" jest o ok. 10% punktów wyższa - średnio 87%: poziom podstawowy i rozszerzony razem. W technikach jest "dramat" - matematyka zdana została na poziomie 75%. Tzw. odsetek sukcesów, dotyczący maturalnych przedmiotów obowiązkowych w tym roku – na poziomie podstawowym (średnia dla kraju) – wynosi dla jęz. polskiego 98% a dla matematyki 83%. Ten wskaźnik w rozbiciu na kategorię szkół kształtuje się następująco: w liceach adekwatnie 98% i 87%, a w technikach 97% i 75%.

Siedlce na tle kraju – nieco lepiej

W Siedlcach do matury podeszło 1200 uczniów w 8 liceach i 6 technikach. Zdawało ją 797 uczniów liceów i 403 uczniów techników. Mamy lepszą o 3% niż w kraju średnią zdanych matur dla obu kategorii szkół – wynosi 82,58 (zdało 991 uczniów na 1200 zdających). Nieco lepiej niż w kraju, o 4% wypadły u nas matury w ogólniakach – zdało 710 licealistów (89,08%). Na podobnym poziomie jak w kraju wypadły matury w technikach – zdało 281 na 403 zdających, czyli 69,73%. Średnia zdanych matur w Siedlcach nie odbiega więc od średniej w kraju. Podobnie jak to było w roku poprzednim, kiedy to matematyka zebrała krwawe żniwo łez i płaczu, wszyscy jako powód słabych wyników ponownie wskazują na nią.

W Siedlcach, matur w technikach i liceach nie zdało razem 209 osób (17,42% wszystkich). Aż 151 z nich (12,58% wszystkich), to ci którzy nie zdali jednego przedmiotu, więc będą mieli w sierpniu ponowną okazję na dobry wynik i ubieganie się o studia. Już może nie te upragnione, ale przynajmniej możliwe będzie kontynuowanie marzeń o wyższym wykształceniu. O rok marzenia o studiach będzie musiało przesunąć 58 uczniów. Ci, nie mają prawa powtarzania egzaminu – to na szczęście tylko 4,83% wszystkich tegorocznych maturzystów. Jest to jednak AŻ 5% młodzieńczych dramatów. Przeżywa je 19 licealistów i aż 39 uczniów techników.

Prus niczym Oksford

Gdyby chcieć ustalić ranking szkół średnich na podstawie tegorocznych matur, to bezapelacyjnie pierwsze miejsce - ze 100% "zdawalnością" tegorocznej matury – zajęłoby I LO im. Bolesława Prusa. "Prus" i "Królówka" potwierdzają tegorocznymi wynikami, swoją od lat dominującą pozycję, jeśli chodzi o jakość kształcenia i nauczania. Na tle tegorocznych wyników wskaźniki uzyskane w "Prusie" czy "Królówce" można uznać za "Oksford" siedleckiego nauczania w szkołach średnich. W obu szkołach uczy się prawie 2/3 siedleckich licealistów – i dobrze, że tak jest, chce się powiedzieć - bo tylko 4 uczniów zaliczyło wpadkę (wszyscy z "Królówki"). Mają oni szansę powtórzyć 1 niezdany przedmiot w sierpniu. "Prus" i "Królówka" kształciły razem 507 tegorocznych maturzystów, czyli 63,6% wszystkich siedleckich zdających licealistów.

Pozostałych 290 maturzystów uczęszczało do 6 innych, siedleckich liceów. Prosty rachunek mówi o tym, że poziom nauczania w nich jest… słaby. Z 87 osób , które nie zdało matury 2016 w liceach, 83 uczniów pochodziło właśnie ze wspomnianej "6-tki". To oznacza, że co trzeci (28,6%) uczeń w nich nie zdał w matury!!!! 18-u uczniów na 25-u nie zdało matury w VII LO, w popularnej "Kolejówce" (ZSP nr 6 im. Bema); ponad 50% nie zdało w VI LO w "Ekonomiku" i 50% w VIII LO w "Samochodówce". Sporo, bo prawie 1/3 licealistów (20-u na 65 osób) nie zdała w III LO, w "Elektryku". Pamiętajmy jednak, że: po pierwsze są to wstępne, nieoficjalne dane dot. matur, po drugie: sierpniowe poprawki mogą poprawić powyższe statystyki.

Technikum? Elektryk!

Wyniki matur we wszystkich technikach jednoznacznie potwierdzają dobry poziom kształcenia jedynie w Technikum nr 1 - ZSP im. Stanisława Staszica. W placówce przy Konarskiego na 153 maturzystów, nie zdało 17-u, tzn. ok. co 10-ty zdający (14-u z nich ma szanse poprawić się sierpniu), ale na tle pozostałych 5 techników to tak i dobry wynik. Wśród nich dramatycznie prezentują się wyniki technikum wchodzącego w skład ZSP nr 6 – tzw. Kolejówka – gdzie na 19-u zdających egzamin, nie zdała większość, bo aż 11-u, ponad 50% zdających. Podobny, blisko 50% wskaźnik tych którzy nie zdali, zanotowano w technikach: "Rolniku" (21 na 43 nie zdało), "Samochodówce" (47 na 101), "Budowlance" (4 na 10-u). Wyniki w technikum w ZSP nr 2 im. Kopernika ("Ekonomik") też nie są zadowalające; tu na 77 osób nie zdały 22 osoby (28,6%, prawie co trzeci). Po technikum w "Samochodówce", gdzie prawa powtarzania egzaminu nie ma 15 osób, technikum w "Ekonomiku" to druga tego typu szkoła w Siedlcach, w której prawa powtarzania egzaminu nie ma aż 10 osób.

Fachowcy od edukacji twierdzą, że "zdawalność" matury w technikach ma tendencję spadkową od lat. Trzeba też pamiętać, że dla uczniów techników - chcących jak najszybciej wyjść na rynek pracy - ważniejsza jest często koncentracja na pozytywnym wyniku egzaminu zawodowego, niż na całości wyników maturalnych. Dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oceniając tegoroczne wyniki matur stwierdził, że ze zdawanych przedmiotów rozszerzonych najgorzej poszła matematyka w technikach: - Matematyka w technikum, gdzie średni wynik wyniósł 13 proc. punktów, a zdawało ją tam aż 24 tys. osób. Najczęstszy wynik to 8 proc. Słabo poszła w technikum też biologia - 15 proc., i chemia - 13 proc. (źródło GW; 12.07.2016)

Ile przedmiotów wybierano?

Zaprezentowane przez MEN wyniki matur w 2016 roku pokazują też, że trzech na 4 uczniów w technikach wybiera tylko 1 przedmiot dodatkowy na maturze. To wynik – jak oceniają fachowcy – wąskiej specjalizacji kształcenia w tych szkołach oraz wynik nastawienia uczniów, nacechowanego chęcią zdobycia zawodu i natychmiastowego wyjścia na rynek pracy.
Ile przedmiotów dodatkowych wybierali tegoroczni maturzyści? Poniekąd te dane stanowią o wszechstronności i uniwersalności nabywanej wiedzy oraz sygnalizują zainteresowania uczniów oraz wiele mówią o pożądanych kierunkach studiów. I tak, 43% uczniów ogółem wybiera tylko 1 przedmiot dodatkowy na maturze, a kolejnych 31% 2 przedmioty. Co 5-ty (21%) zdobywa się na wybór 3 przedmiotów. 5% uczniów poddaje się z własnej woli egzaminom z 4 i więcej przedmiotów.

Ciekawie te dane prezentują się w rozbiciu na typy szkół; w liceach - jest to uśrednione - i 30% młodzieży wybiera 1 przedmiot, 35% 2 przedmioty, 28% 3 przedmioty. 7% licealistów podejmuje się zdawania 4 i więcej przedmiotów na egzaminie maturalnym. W technikach za to, aż 69% uczniów wybiera tylko 1 przedmiot. Dużo, bo 23% zdających wybiera 2 przedmioty, a 7% 3 przedmioty. Tylko 1 % maturzystów w technikach poddaje się egzaminowi z 4 i więcej przedmiotów.

Tylko do 12 lipca

Tylko 12 lipca br. można było złożyć pisemne oświadczenie do dyrektora macierzystej szkoły o ponowne przystąpienie do egzaminu z danego przedmiotu. Egzamin w terminie poprawkowym dla osób, które nie zdały go tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej lub w części ustnej, zaplanowany jest na 24–26 sierpnia br. (część ustna) i 23 sierpnia br. (część pisemna). Wyniki oraz przesłanie świadectw nastąpi do szkół 12 września br.

Jerzy Cabaj

Foto i źródło: www/men.gov.pl

Poniżej: Prezentacja z wyników egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju 2016 r. (za MEN)