Od sierpnia obowiązywać będą nowe formularze deklaracji o wysokości opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Nowe formularze są załącznikami do Uchwały Nr XXI/268/2016 Rady Miasta Siedlce z dnia 23 czerwca 2016 r. w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na danej nieruchomości (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2016 r., poz. 6120), i składane są przez właściciela nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy.
Kiedy składamy pierwsze lub nowe deklaracje?
Pierwsze deklaracje należy złożyć do Prezydenta Miasta Siedlce (zgodnie z art. 6m ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości przez pierwszego mieszkańca. W przypadku nieruchomości zabudowanej budynkami wielolokalowymi, deklarację taką składa wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia mieszkaniowa. Podmioty te, na podstawie art. 6m ust. 1c wyżej wymienionej ustawy, mogą żądać od właściciela lokalu, bądź osoby, której służy spółdzielcze prawo do lokalu lub osoby faktycznie zamieszkującej lokal, podania niezbędnych danych do ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Nowe deklaracje składamy w przypadku zmiany danych, które mają wpływ na wysokość opłaty, np. wzrost liczby osób zamieszkujących w obrębie lokalu lub posesji. Takie deklaracje powinni też złożyć ci, którzy zmieniają swoją pierwotną decyzję i decydują się na segregowanie śmieci. Wówczas - zgodnie z art. 6m ust.2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - należy złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia danej zmiany. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.
Tryb i sposób zgłaszania nieprawidłowości w odbiorze odpadów
Każdy właściciel nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, może zgłosić przypadki niewłaściwego świadczenia usługi odbioru przez podmiot odbierający odpady komunalne w danym sektorze lub podmiot prowadzący punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Można to zrobić w terminie 7 dni od daty zdarzenia:
- telefonicznie pod nr tel. /25/ 794-38-99,
- elektronicznie kierując zgłoszenie na adres: odpady@um.siedlce.pl,
- osobiście w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Siedlce,
- pisemnie kierując korespondencję na adres: Urząd Miasta Siedlce, Skwer Niepodległości 2, 08-110 Siedlce.
Dokonując zgłoszenia należy podać w szczególności adres nieruchomości, której dotyczy zgłoszenie, datę wystąpienie nieprawidłowości i opis nieprawidłowości.
Deklaracje o wysokości opłaty
W deklaracji właściciele nieruchomości, tj. zarząd wspólnoty, zarządca, któremu zarząd nieruchomością powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz. U. z 2016 r., poz. 1892, spółdzielnie mieszkaniowe lub inni władający nieruchomością, ustalają wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W przypadku mieszkańców bloków i domów wielorodzinnych to zarząd wspólnoty, zarządca, któremu zarząd nieruchomością powierzono w sposób określony art. 18 ust.1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2016 r., poz. 1892), spółdzielnie mieszkaniowe składa deklarację w imieniu mieszkańców tych domów.
W przypadku zabudowy jednorodzinnej, deklarację składa właściciel nieruchomości.
Deklarację należy złożyć bezpośrednio w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Siedlce Skwer Niepodległosci 2, lub przesłać listownie za pośrednictwem operatorów pocztowych, albo złożyć za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (e-PUAP).
Od 1 września drożeje odbiór odpadów niesegregowanych
Przypomnijmy, że siedleccy radni na sesji Rady Miasta w maju b.r. przyjęli uchwałę podnoszącą ceny za odbiór śmieci niesegregowanych. Stawka podstawowa wzrosła z 12-u do 17-u złotych. Nowe opłaty wejdą w życie 1 września b.r. Ceny za odpady posegregowane utrzymano na dotychczasowym poziomie. Podstawowa stawka za takie śmieci wynosić będzie: 8,5 zł.
Zmiana cennika ma skłonić i zmotywować większą liczbę mieszkańców Siedlec do segregacji odpadów. Wskaźniki segregacji śmieci są ustawione na bardzo wysokim poziomie i będą rosły o 10 procent rocznie, by w roku 2020-ym osiągnąć 50 procent ogólnej puli odbieranych odpadów. Jeśli miasto nie spełni tego wymogu, grożą mu bardzo wysokie kary
Więcej o segregowaniu odpadów: pliki.siedlce.pl/odpady/
Poniżej nowe formularze "Deklaracji o wysokości opłaty" (do pobrania w pdf) oraz informatory: Jak segregować odpady?