21 lipca w Galerii Teatralnej CKiS otwarta zostanie wystawa prac Antoniego Wróblewskiego, nieszablonowego i cenionego siedleckiego malarza. "Monstrancje Polne Krzyże Pamiętne Ziemią z Różnych Stron Świata malowane" to jedno z wydarzeń kulturalnych nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach.

W Galerii Teatralnej Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Świrskiego 31 zobaczymy obrazy malowane prawdziwą ziemią i wzbogacane naturalnymi elementami z niej pochodzącymi, m.in. kamieniami, słomą. Wystawę będzie można oglądać do 20 sierpnia.

/.../ Ze wszystkich plenerów powraca do domu z wiadrami Ziem różnych... Obrazy, które zaczynał malować w naturalnej przestrzeni, dopełniają się w jego pracowni – ziemia tężeje, wgryza się w płótno, zapuszcza w nim korzenie, jak drzewo. Albo jak człowiek. – Maluję tym, na czym stoję – mówi artysta. – Bo ja ziemi tyle mam, ile stopa ma pokrywa, dopokąd idę... – cytuje za Norwidem Antoni Wróblewski, artysta malarz i grafik, wychowany w Platerowie nad Bugiem, gdzie wszystko się zaczęło.../.../ - czytamy we wstępie do katalogu wystawy autorstwa Moniki Mikołajczuk. /.../ Brunatna jak zmierzch, czarna jak noc, czerwona jak ogień, biała jak świt, pomiędzy nimi odcienie beżu, szarości i zieleni. Gdzieniegdzie srebrna nitka piasku. Płowy przesmyk słomy. Ziemia. Zapełnia całą przestrzeń płótna, zawłaszcza też to, co poza nim.

/.../ Pierwsze płótna ziemią malowane uzupełniał, pogłębiał kolorem – oszczędnym i ascetycznym. Smugą błękitu i plamą czerwieni, żeby ta ziemia nie była taka samotna. Potem przyszedł czas na ziemię czystą, bez domieszki koloru z palety malarskiej, gdzie niebo jest ziemią malowane, i droga, i rzeka, i czas, który też jest z tej samej ziemi… ./.../– Malując obraz ziemią, czy w Polsce, czy gdzieś w dalekim świecie, chciałbym przenieść na płótno cząstkę duszy tego kraju, zapisać w obrazie emocje, które towarzyszą mi podczas spotkania tamtą ziemią, z ludźmi stamtąd, oddać nastrój chwili i – jeśli to możliwe – wsłuchać się w tętno, w rytm ziemi... Te obrazy nie mają się podobać, tylko przemawiać, zadawać pytania, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy jako ludzkość i jako osobni, pojedynczy ludzie – mówi Antoni Wróblewski./.../
/.../"Monstrancje polne", stworzone są z ziemi i kamieni, zawróconych z wiejskich dróg, nadają płótnom artysty sakralnego tchnienia. Surowe i szczere, pozbawione jakichkolwiek dekoracji czy miłych dla oka ornamentów, stawiają nas przed bramą ciszy i skupienia./.../

Antoni Wróblewski - wykształcenie wyższe zdobył na Wydziale Graki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarstwa i rysunku uczyli go profesorowie - Eugeniusz Markowski i Stanisław Poznański, a graki artystycznej uczył się w pracowni profesor Haliny Chrostowskiej. Rysunek, grafika, malarstwo olejne i akwarelowe, to jego ulubione techniki wypowiedzi artystycznej. Od lat uprawia też malarstwo strukturalne - to, co widzi, próbuje oddać tym, na czym stoi - czyli Ziemię maluje ziemią. Po studiach pracował w macierzystej uczelni. Wrócił do Siedlec, gdzie dotychczas mieszka. Tutaj został uhonorowany Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury i Odznaką Za Zasługi dla Województwa Siedleckiego. W Siedlcach otrzymał Nagrodę im. Ludomira Benedyktowicza, Nagrodę Złotego Jacka i Nagrodę Prezydenta Miasta Siedlce - Wawrzyn Siedlecki. Antoni Wróblewski odznaczony jest Brązowym Krzyżem Zasługi.

Wystawiał w Grecji, Macedonii, Bułgarii, Kanadzie, w NRD, w RFN i w Niemczech zjednoczonych, w ZSRR i w USA, na Ukrainie, Białorusi i w Słowacji. "Monstrancje Polne Krzyże Pamiętne Ziemią z Różnych Stron Świata malowane" - to cykle tematyczne, z pasja i oddaniem realizowane - a mottem artystycznym są słowa C. K. Norwida zawarte w poemacie "Pielgrzym": "Przecież i ja ziemi tyle mam Ile jej stopa ma pokrywa dopokąd idę…"

Tytuł i cytaty pochodzą z: Wstęp do katalogu wystawy Antoniego Wróblewskiego "Monstrancje Polne Krzyże Pamiętne Ziemią z Różnych Stron Świata malowane" - Monika Mikołajczuk; Wydawca: Galeria Teatralna CKiS, SSS-K "Brama"; 2016. Biogram tamże.

Poniżej: Krucyfiks Miechowski - Ziemią z Miechowa malowany, 130 x 98 cm, 2015 r.